خبرنگاران چرا افراد چاق در معرض سرطان سینه قرار دارند؟

به گزارش تور انگلیس، تهران- خبرنگاران- مطالعات جدید نشان می دهد در سلول های بافت چرب نوعی پروتئین چسبنده به اسیدهای چرب بیان می شود که عامل رشد تومور سرطان سینه است.

خبرنگاران چرا افراد چاق در معرض سرطان سینه قرار دارند؟

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، مطالعات قبلی ارتباط چاقی و اضافه وزن با افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه و سرطان های دیگر را نشان داد.

محققان دانشگاه لوئیزویل در آمریکا مطالعات جدیدی را در مورد دلیل ارتباط چاقی با افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه آغاز کردند. بر اساس این مطالعه در سلول های بافت چرب نوعی پروتئین چسبنده به اسیدهای چرب موسوم به FABP4 بیان می شود که عامل رشد تومور سرطان سینه است.

در حالت عادی مقدار تعیینی از FABP4 وارد خون می شود، اما با افزایش میزان بافت چربی در بدن، مقدار این پروتئین نیز افزایش می یابد. معمولا مولکول های این پروتئین درون سلول ها قرار دارند، اما با چاق شدن شخص، این مولکول ها از سلول خارج شده و آزادانه وارد جریان خون می شوند و سپس می توانند مستقیم با سلول های سرطان سینه تعامل کرده و منجر به رشد تومور شوند. علاوه بر این ممکن است تعداد مولکول های پروتئین FABP4 درون سلول های ماکروفاژ مربوط به تومور سرطانی افزایش یافته و منجر به رشد تومور شود.

به رشد کنترل نشده سلول های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می شود. هر سینه از 15 تا 20 بخش به نام لوب تشکیل شده که به صورت خوشه ای در کنار هم قرار دارند. لوب ها مجموعه ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش های کوچکتری به نام لوبول تشکیل شده است. سرطانی که از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می شود. سرطان سینه در زنان شایع تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.

سرطان سینه شایع ترین سرطان در زنان است و سالانه حدود دو میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا می شوند. غربالگری منظم و تشخیص به موقع مهمترین عوامل موفقیت در درمان است.

در حال حاضر حدود 61 درصد از بزرگسالان به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند و شاخص توده بدنی بالایی دارند.

شاخص توده بدنی (BMI) مهمترین فاکتور در تعیین وزن نرمال، اضافه وزن و چاقی است. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می آید. شاخص توده بدنی کمتر از 18.5، نشان دهنده کم وزنی غیر طبیعی است. اگر عدد بدست آمده بین 18.5 تا 24.9 باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است. عدد بزرگتر و مساوی 25، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد 30 به بالا نشان دهنده چاقی است، که به ترتیب به چاقی درجه یک (بین 30 تا 34.9)، چاقی درجه دو (بین 35 تا 39.9) و چاقی درجه سه (40 به بالا) تقسیم بندی می شود. آگاهی از شاخص توده بدنی برای هر فرد ضروری است.

مطالعات نشان می دهد بیش از 10 نوع سرطان با چاقی و اضافه وزن ارتباط مستقیم دارد. علاوه بر آن، چاقی عامل اصلی حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری های تنفسی و دیابت است.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 283

به "خبرنگاران چرا افراد چاق در معرض سرطان سینه قرار دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چرا افراد چاق در معرض سرطان سینه قرار دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید