کشف پدیده ای عجیب درباره ویروس کرونا

به گزارش تور انگلیس، باگذشت چندین ماه از شیوع گسترده کروناویروس جدید، پزشکان و متخصصان عرصه بهداشت، هر روز با پدیده ای جدید در این بیماری مواجهه می شوند. اخیراً پزشکان متوجه پدیده ای عجیب در مورد بعضی بیماران شده اند که علی رغم کمبود بالای اکسیژن بدن، این افراد هیچ گونه علائمی در این زمینه از خود نشان نمی دهند. کارشناسان هشدار داده اند که این شرایط ممکن است بیمارانی را که حاد تشخیص داده نمی شوند را به یکباره در شرایط اضطراری قرار دهد، به نحوی که پزشکان نتوانند به موقع کاری برای آن ها انجام دهند. وبسایت عملی Livescience طی گزارشی به این یافته جدید دانشمندان پرداخته است.

کشف پدیده ای عجیب درباره ویروس کرونا

هرچه پزشکان بیشتر و بیشتر بیماران مبتلا به COVID-19 را مشاهده می نمایند، فرایند عجیب و غریبی را مشاهده می نمایند که براساس آن بیمارانی که میزان اشباع اکسیژن خون آن ها بسیار کم است، به راحتی می توانند نفس بکشند. شرایط این بیماران کاملاً حاد است، اما بیماری آن ها مانند سندرم پریشانی حاد (ARDS) - نوعی نارسایی ریه ناشی از شیوع بیماری سارس و سایر بیماری های تنفسی در سال 2003 - نیست. ریه های این افراد به وضوح از اکسیژن خون استفاده نمی نماید، اما این بیماران هوشیار هستند و نسبتاً خوب به نظر می رسند.

نگرانی اصلی از این کمبود اکسیژن خون که هیپوکسی خاموش نامیده می گردد، این است که بیماران در شرایط بدتر از آنچه به نظر می رسند، در بیمارستان حضور پیدا می نمایند. اما طبق گفته نیویورک تایمز به نقل از پزشک بخش اورژانس، ریچارد لویتان، ممکن است راهی برای جلوگیری از این امر وجود داشته باشد. اگر به بیماران مجهز به دستگاه های کنترل اکسیژن بنام پالس اکسیمتر، برای نظارت بر علائم آن ها در خانه شوند، ممکن است بتوانند زودتر به دنبال معالجه پزشکی باشند و در نتیجه از قرار دریافت در شرایط بسیار حاد پیشگیری نمایند.

دکتر مارک ماس، رئیس بخش علوم ریوی و دارو های مراقبت های بحرانی در دانشگاه کالرادو، در این خصوص گفت: این پدیده جدیدی نیست. ماس در مصاحبه با Live Science گفت: شرایط دیگری نیز وجود دارد که در آن بیماران اکسیژن خون بسیار کمی دارند، اما هیچ احساس خفگی یا کمبود هوا احساس نمی نمایند. به عنوان مثال، برخی از نقایص مادرزادی قلب باعث می گردد که گردش خون از ریه ها دور گردد که این امر باعث کاهش اکسیژن خون می گردد. با این حال، افزایش درک اینکه افراد مبتلا به COVID-19 ممکن است این علائم غیر معمول را نشان دهند، منجر به تغییر روش پزشکان در درمان آن ها می گردد.

نفس نفس زدن برای اکسیژن

دکتر ماس می گوید: سطح طبیعی اکسیژن خون تقریباً 97 ٪ است و وقتی مقدار آن به زیر 90 ٪ کاهش می یابد، نگران نماینده می گردد. در سطوح زیر 90 ٪، مغز ممکن است اکسیژن کافی نداشته باشد و بیماران ممکن است علائمی همچون سرگیجه، بی حالی و یا سایر اختلالات روانی را از خود نشان دهند. با پایین آمدن سطح اکسیژن در میزان 80 یا پایین تر، خطر آسیب رسیدن به اعضای حیاتی بدن نیز افزایش می یابد.

با این حال، بیماران ممکن است به همان اندازه که بیمار هستند، احساس ناراحتی ننمایند. دکتر آستا چیچرا، یک پزشک مراقبت های ویژه در دانشکده پزشکی ییل گفت: بسیاری از بیماران کروناویروس با میزان اکسیژن خون 80 درصد در بیمارستان ظاهر می شوند درحالی که نسبتاً راحت و هوشیار به نظر می رسند. ممکن است آن ها در حال نفس کشیدن عادی باشند، اما این میزان متناسب با کمبود اکسیژن دریافتی آن ها نیست.

دکتر ماس گفت، سه دلیل عمده وجود دارد که افراد احساس تنگی نفس یا به سختی نفس کشیدن، بنمایند. یکی از این دلایل، ایجاد مانعی در جهت تنفس است که البته مربوط به مسئله ای COVID-19 نیست. مورد دیگر وقتی است که دی اکسید کربن در خون ایجاد می گردد. مثال خوب برای این پدیده در هنگام ورزش است: افزایش متابولیسم به معنای فراوری بیشتر دی اکسید کربن است که منجر به تنفس سنگین می گردد تا تمام CO2 را بازدم کند.

پدیده سوم، به ویژه در بیماری تنفسی، کاهش انطباق ریه ها است. انطباق ریه به سهولتی که ریه ها با هر نفس در داخل و خارج ایجاد می نمایند، اشاره دارد. در پنومونی و در ARDS مایعات موجود در ریه ها کیسه های هوای میکروسکوپی به نام آلوئول را پر می نمایند، جایی که اکسیژن موجود در هوا به داخل خون پخش می گردد. از آنجا که ریه ها با مایعات پر می شوند، سفت تر و سفت تر می شوند و عضلات قفسه سینه و شکم فرد باید برای گسترش و انقباض ریه ها به منظور تنفس بیشتر کوشش نمایند. این اتفاق در COVID-19 شدید نیز رخ می دهد. اما در برخی از بیماران، تشکیل مایعات به اندازه کافی صورت نمی گیرد. میزان اکسیژن آن ها ممکن است به دلایلی نامعلومی که باعث ایجاد مایعات نمی گردد، پایین باشد و احتمالاً به همین دلیل است که این افراد دچار زحمت زیاد در نفس کشیدن نمی شوند.

کوشش برای نفس کشیدن

دقیقاً آنچه در این فرآیند، در جریان است هنوز تعیین نیست. دکتر چیچرا می گوید: برخی از این بیماران ممکن است به راحتی ریه های نسبتاً سالم داشته باشند، بنابراین حتی اگر ریه های آن ها در انتشار اکسیژن به خون کارایی کمی داشته باشد، فرد احساس مشکل تنفسی نمی نماید. وی اضافه نمود، برخی، به ویژه بیماران سالمند، ممکن است دارای عوارض جانبی باشند به این معنی که آن ها به طور مرتب با میزان اکسیژن پایین زندگی می نمایند، بنابراین به علائمی همچون بی حسی و خستگی عادت دارند.

لویتان در خصوص این پدیده در نیویورک تایمز نوشت که عدم اکسیژن رسانی ممکن است به دلیل مرحله خاصی از نارسایی ریه ناشی از COVID-19 باشد. وی اضافه نمود، هنگامی که نارسایی ریه شروع می گردد، ویروس ممکن است به سلول های ریه که سورفکتانت (ماده فعال سطحی) - یک ماده چربی موجود در آلوئول ها است که باعث کاهش تنش سطحی در ریه ها می گردد و باعث افزایش انطباق آن ها می گردد- فراوری می نمایند، حمله کند. بدون وجود سورفاکتانت، افزایش تنش سطحی باعث می گردد آلوئول ها از بین بفرایند، اما اگر با مایعات پر نشوند، احساس تنگی نفس ایجاد نمی نمایند. این می تواند شرح دهد که چگونه آلوئول ها بدون اینکه بیمار متوجه احتیاج بدنش به اکسیژن گردد، از کار بیفتند و نتوانند وظیفه اکسیژن رسانی خود را انجام دهند.

دکتر ماس می گوید، این ویروس همچنین ممکن است با آسیب رساندن به رگ های خونی متصل به ریه ها، هیپوکسی یا کمبود اکسیژن خون ایجاد کند. به طور معمول، هنگامی که بیمار ذات الریه دارد، رگ های خونی ریز او در اطراف مناطق پر از مایعات ریه ها منقبض می شوند (موسوم به انقباض عروق هیپوکسیک). با تشخیص کمبود اکسیژن در مناطق آسیب دیده، بدن خون را به سایر قسمت های سالم تر ریه ها می فرستد. از آنجا که ذات الریه، ریه ها را با مایعات پر می نماید، فرد احساس کمبود اکسیژن و تنگی تنفس می نماید. در حالی که رگ ها، خون را به قسمت های کمتر آسیب دیده ریه می فرستد، اکسیژن خون با توجه به آسیب، نسبتاً بالا باقی می ماند.

در COVID-19، این تراز ممکن است خاموش باشد بدین معنی که ریه ها پر از مایع و سفت نیستند، اما رگ های خونی منقبض نشده و خون را به نقاط کمتر آسیب دیده نمی رسانند. در این حالت افراد احساس راحتی می نمایند و بدون مشکل قادر به تنفس هستند، اما خون هنوز در کوشش است تا اکسیژن را در آلوئول هایی که آسیب دیده و ناکارآمد هستند، جمع کند. دکتر ماس می گوید: آنچه به احتمال زیاد در این شرایط رخ می دهد این است که بنا به دلایلی عروق هیپوکسیک از بین می رود، بنابراین خون به جا هایی می رسد که به ریه ها آسیب وارد می نماید. وی اضافه نمود: من نمی گویم آلوئول ها طبیعی هستند و سورفاکتانت طبیعی است، اما وقتی کسی به تناسب آنچه در ریه می بینید، کمبود اکسیژن را مشاهده کند، این امر باعث می گردد متخصصان ریه فکر نمایند مسئله ای در رگ های خونی وجود دارد.

لویتان در نیویورک تایمز، پیشنهاد می نماید که بیماران غیر حاد کروناویروس که در بیمارستان بستری می شوند، حتماً به صورت دائم با دستگاه پالس اکسیمتر -دستگاهی که برای اندازه گیری اکسیژن خون است-مورد سنجش قرار بگیرند. اگر میزان اکسیژن رسانی آن ها شروع به پایین آمدن کند، این می تواند یک علامت هشدار دهنده برای شروع معالجه پزشکی باشد.

دکتر چیچرا گفت، حتی بدون نظارت گسترده بر روی اکسیژن در خانه، پزشکان اکنون شروع به تمایز قائل شدن میان بیمارانی هستند که میزان اکسیژن کم و تنفس سخت دارند با کسانی که سطح اکسیژن پایینی دارند، اما بدون دردسر تنفس می نمایند. در اوایل بیماری همه گیر، با دانستن اینکه بیماران COVID-19 ممکن است به سرعت از دست بفرایند، پزشکان تمایل داشتند که افراد مبتلا به کمبود اکسیژن را به سرعت در دستگاه های تنفسی قرار دهند. چیچرا گفت، اکنون تعیین است که بیمارانی که برای نفس کشیدن مسئله ای ندارند، اغلب بهبود می یابند. آن ها ممکن است با اکسیژنی که به وسیله لوله بینی و یا ماسک اکسیژن که به آن ها وصل می شد، به سرعت کمبود اکسیژن بدن خود را جبران نمایند.

بیماران هیپوکسیک که سریع و با زحمت تنفس می نمایند، بیمارانی هستند که به تهویه مکانیکی اکسیژن یا تهویه فشار مثبت احتیاج دارند. حالت دوم روشی است که به جای لوله ای در گلو، از ماسک صورت استفاده می نماید، اما از فشار برای پمپاژ هوا به داخل ریه ها نیز استفاده می نماید. دکتر چیچرا گفت: تفاوت اصلی که ما بین این افراد پیدا کردیم این است که افرادی که برای تنفس سخت کوشش می نمایند افرادی هستند که معمولاً احتیاج به لوله گذاری دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 326

به "کشف پدیده ای عجیب درباره ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پدیده ای عجیب درباره ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید