تلف شدن یک خرس در البرز

به گزارش تور انگلیس، خبرنگاران/البرز مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از کشف لاشه یک خرس در روستای ولایترود کرج اطلاع داد و گفت: آنالیز اولیه و معاینات انجام شده در محل کشف لاشه، حاکی از اصابت گلوله در ناحیه زانوی پای راست بود.

تلف شدن یک خرس در البرز

به گزارش خبرنگاران، فردین حکیمی درباره تلف شدن یک خرس در جاده چالوس گفت: در روز پنجشنبه مورخ دوم دی ماه در پی گزارش واصله مبنی بر مشاهده یک قلاده خرس سرگردان در حاشیه روستای ولایترود و تعارض فیزیکی آن با تعدادی از سگ های پرسه زن و احتمالا بلاصاحب؛ بلافاصله محیط بانان به منطقه اعزام و نسبت به دفع و برطرف مزاحمت های ناشی از سگ های بلاصاحب اقدام و با رصد و پایش مستمر منطقه کوشش نمودند تا بدون هر گونه آسیب و تعارض با انسان به زیستگاه طبیعی خود در ارتفاعات منطقه راهنمایی گردد.

حکیمی اضافه کرد: با توجه به بارش برف، پایش ها و گشت زنی نیروهای اعزامی تا تاریکی شب پنجشنبه ادامه داشت. با توجه به گزارش همکاران در ساعات خاتمهی روز پنجشنبه مبنی بر مشاهده رفتار غیر عادی و احتمال آسیب دیدگی خرس مذکور، با مشورت از دامپزشک و کارشناسان حیات وحش، موضوع زنده گیری خرس به جهت آنالیز دقیق، ممانعت از تلف شدن و انجام معاینات تکمیلی در دستور کار نهاده شد.

وی ادامه داد: بدین ترتیب در ساعات اولیه صبح روز آدینه مورخ سوم دی ماه، تیمی متشکل از دامپزشکان، پرسنل مرکز تیمار و بازپروری حیات وحش به منظور اجرای عملیات زنده گیری به محل اعزام و با همراهی محیط بانان منطقه، کلیه منطقه ها گزارش شده برای حضور احتمالی خرس مورد پایش نهاده شد. اما متاسفانه پس از ساعت ها پایش، لاشه خرس در حاشیه رودخانه فرعی ولایترود کشف شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز اضافه کرد: آنالیز اولیه و معاینات اجرا شده در محل کشف لاشه، حاکی از اصابت گلوله در ناحیه زانوی پای راست بود که به نظر می رسد این موضوع به همراه دیگر عوارض مهم ناشی از تعارض خرس با محیط زیست انسانی از جمله گرسنگی، ضعف عمومی ناشی از به هم خوردن نظم خواب زمستانی و استرس های محیطی در اثر تعقیب و گریز به وسیله بعضی افراد ناآگاه و سگ های سرگردان اطراف روستا در مرگ خرس مذکور دخیل بوده است.

حکیمی در خاتمه ضمن ابراز تاسف بابت حادثه پیش آمده، گفت: لاشه خرس برای انجام کالبد شکافی و آزمایش های تشخیصی به سردخانه یکی از مراکز تخصصی حیات وحش، منتقل شد و پس از انجام فرآیندهای تشخیصی، اطلاعات تکمیلی به وسیله پرتال رسمی اداره کل حفاظت محیط زیست البرز اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1301

به "تلف شدن یک خرس در البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلف شدن یک خرس در البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید