حقایقی درباره قیمت مرغ

به گزارش تور انگلیس، خبرنگاران- افزایش قیمت مرغ در کمتر از دو ساعت تکذیب شد. روز دوشنبه 11 اردیبهشت یکی از اعضای اتحادیه مرغداران گوشتی در مصاحبه با خبرگزاری فارس از تصویب قیمت نو مرغ اطلاع داد و نرخ نو آن را کیلویی 73 هزار تومان اعلام نمود. بلافاصله دبیر این اتحادیه در گفت وگویی که با تسنیم داشته، منکر قیمت های نو شده و گفته باوجود توافق اجرا شده با وزارت جهاد کشاورزی، هنوز اعداد و ارقام اعلام شده نهایی نیستند و ستاد تنظیم بازار مسئول اعلام قیمت های نو است.

حقایقی درباره قیمت مرغ

1- توافق اتحادیه مرغداران گوشتی و وزرات جهاد کشاورزی

به گزارش خبرنگاران، قیمت مصوب مرغ ابتدای هفته به شکل غیررسمی از سوی اتحادیه مرغداران گوشتی اعلام شد. روز یکشنبه دهم اردیبهشت اتحادیه مرغداران گوشتی اطلاعیه ای منتشر کرد که در آن نوشته بود طبق توافقی که با وزارت جهاد کشاورزی انجام شده، قیمت مرغ زنده به 52 هزار تومان خواهد رسید و این عدد در خرده فروشی ها برای مصرف نماینده 72 هزار تومان تصویب شده است. با این حال در همین اطلاعیه نوشته شده که اعلام این قیمت ها به تاریخ دیگری موکول شده و به همین دلیل اعداد اعلام شده، نهایی نیستند. البته آنطور که مسئولان اتحادیه مرغداران گوشتی می گویند، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی روی عدد های کمتری برای قیمت مرغ اتفاق نظر داشتند که این ارقام مورد موافقت اتحادیه قرار نگرفته است.

2- تکذیب قیمت نو از سوی اتحادیه مرغداران گوشتی

افزایش قیمت مرغ جزو مهمترین خبر های این روز های بازار است. حوالی ظهر روز دوشنبه اغلب رسانه های داخلی مصاحبه یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی را روی خروجی خودشان گذاشتند که در این مصاحبه عطاالله حسن زاده از تصویب قیمت نو مرغ خبر داده و عدد 73 هزار تومان را به عنوان قیمت نو مرغ اعلام نموده است. حسن زاده گفته بود از این به بعد قرار است قیمت مرغ زنده برای فروشنده ها در مرغداری کیلویی 52 هزار تومان و در مغازه ها برای مردم کیلویی 73 هزار تومان باشد. اما در کمتر از دو ساعت دبیرکانون مرغداران در مصاحبه ای که با تسنیم داشته، منکر خبر افزایش قیمت مرغ شده است. پرویز فروغی در این مصاحبه گفته: مرغداران مذاکراتی را با وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش قیمت مرغ انجام دادند و همچنان نرخ نو مرغ در حال آنالیز است. فروغی اضافه نموده: بعد از اینکه همه آنالیز ها را انجام دادیم، قیمت های نو را در قدم اول به ستاد تنظیم بازار می فرستیم و نهایتا آن ها قیمت نو مرغ را تحویل رسانه ها و مردم می دهند.

3- چرا رقم 73 هزار تومان مورد پسند مرغداران است؟

قیمت مرغ زنده که برای فروشنده ها اهمیت دارد، از ابتدای سال حدود 17 درصد افزایش پیدا نموده و به همین دلیل آن ها الان روی افزایش قیمت ها پافشاری می نمایند. احتمالا درجریان کمبود این روز های مرغ در بازار قرار گرفتید و خوب است بدانید مرغداران الان درحالی بابت هر کیلو مرغ زنده کیلویی 54 هزار و 200 تومان می دهند که این عدد روز چهاردهم فروردین یعنی تقریبا یک ماه قبل 46 هزار و 300 تومان بوده است. به این ترتیب مرغداران الان درمقایسه با چهار هفته قبل بابت هر کیلو مرغ زنده هفت هزار و 900 تومان بیشتر پرداخت می نمایند. در مطلبی که هفته گذشته تحت عنوان پیش بینی قیمت نو مرغ منتشر کردیم براساس همین افزایش 17 درصدی، به قیمت تقریبی 72 تا 73 هزار تومان رسیدیم. حالا مرغداران اصرار دارند قیمت نو مرغ حداقل همین 73 هزار تومان باشد.

4- قیمت مرغ واقعا چقدر است؟

قیمت نو مرغ هنوز به شکل رسمی از سوی ستاد تنطیم بازار اعلام نشده است، اما فعلا در شهری مثل تهران ممکن است برای خرید هر کیلو تا 93 هزار تومان از شما بگیرند. البته قیمت مرغ در همه منطقه ها تهران به این میزان بالا نیست و طبق آنالیز های خبرنگاران با عدد 80 هزار تومان به عنوان میانه قیمت فعلی سرو کار داریم. روز دوشنبه 11 اردیبهشت در شهری مثل زنجان قیمت مرغ تا 84 هزار تومان افزایش پیدا کرد و این عدد در استان های خوزستان و مازندران به طور میانگین به ترتیب 79 و 80 هزار تومان بوده است. خرید مرغ قطعه بندی هم به خاطر هزینه های بسته بندی و ... بیشتر است و تا همین چند روز پیش در فروشگاه های زنجیر های یک مرغ کامل خردشده را با وزن تقریبی یک کیلو و 800 گرم نزدیک 220 هزار تومان می فروختند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1402 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1588

به "حقایقی درباره قیمت مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی درباره قیمت مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید