کتاب مقام رضا (ع) منتشر شد

به گزارش تور انگلیس، به گزارش خبرنگاران در خراسان رضوی، کتاب مقام رضا (ع) یا مقامات الرضا (ع) از جامع ترین و مفصل ترین آثاری است که تا به امروز به زبان فارسی درباره شرح حال زندگانی حضرت اباالحسن علی بن موسی الرضا (ع) نوشته شده است.

کتاب مقام رضا (ع) منتشر شد

کتاب حاضر یکی از برجسته ترین کتاب های انتشار یافته در ذیل عنوان کتاب رضوی به شمار می رود زیرا افزون بر هویت تاریخی و قرارگرفتن در زمره نسخه های خطی تصحیح و تحقیق شده، برخوردار از تنوع موضوعات هم پیوند با فرهنگ و سیره رضوی است و شامل موضوعاتی همچون: ولادت، ولایتعهدی و شهادت آن حضرت، برکات و کرامات به ظهور رسیده از آن مضجع نور باران، چگونگی زیارت ایشان و حرم و ضریح مطهر است که هر یک در جای خود، شایسته پژوهش و عرضه دستاوردهای علمی آن است.

مضامین و مندرجات این کتاب نفیس و ارزنده بر اساس اسناد و روایات معتبر نقل از کتب علما و مراجع مشهور تشیع نگاشته شده است.

مولف این کتاب دانشمندی خراسانی به نام محمد معصوم خادم مشهدی است که در حدود سه قرن قبل می زیسته است و به واسطه ارادتی که به خاندان نبوت داشته، این کتاب را تالیف کرده است، وی کار تالیف کتاب را در سال 1115 قمری آغاز کرده و پس از 5 سال در ماه ربیع الاول سال 1120 قمری آن را به انتها رسانده است.

مطالب این اثر شامل دیباچه، مقدمه و 5 باب و یک انتها است و هر باب آن نیز مشتمل بر فصل هایی در موضوعاتی جداگانه در شرح حال زندگانی امام رضا (ع) است.

در خصوص مطالب و موضوعاتی که مؤلف در کتاب مقام رضا (ع) مطرح کرده است می توان گفت، دیباچه کتاب را با ایراد خطبه ای در حمد و ستایش پروردگار و نعت نبی مختار و اولاد اطهار او مزین کرده و پس از آن به انگیزه خود از تالیف کتاب و تاریخ آن و همچنین فضیلت زیارت مشاهد مشرفه و بقاع متبرکه خاندان عصمت و طهارت (ع) پرداخته که یکی از آن مشاهد شریف، مشهد مقدس حضرت رضا (ع) است.

در مقدمه کتاب به بیان اولاد امام هفتم (ع) حضرت موسی بن جعفر (ع) پرداخته است و پس از آن به ذکر نام ایشان و اولاد و شرح حال مادر گرامی حضرت رضا (ع)، القاب، انساب و کُنیه ایشان و نیز چگونگی ولادت و زادگاه و مدت عمر شریف حضرت ثامن الائمه (ع) و برخی معجزات ایشان اشاره شده است.

دلیل حضور امام رضا (ع) در خراسان و نحوه شهادت ایشان، ولایتعهدی، بیعت گرفتن مامون از مردم برای امام، عداوت مامون با امام رضا (ع)، چگونگی شهادت آن حضرت، ثواب زیارت حرم علی بن موسی الرضا (ع)، آداب زیارت آن حضرت و فضیلت آن، بیان برخی از مسائل شرعیه متعلقه به ضرایح متبرکه و مشاهد مبارکه و... برخی از مطالب این کتاب را تشکیل می دهد.

این کتاب به تازگی از طریق سیدجلیل ساغروانیان رضوی تصحیح شده است و در شمارگان 300 نسخه در قطع وزیری از طریق بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده و در اختیار علاقمندان به کتاب و مطالعه قرار گرفته است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 3 آذر 1400 بروزرسانی: 3 آذر 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1219

به "کتاب مقام رضا (ع) منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب مقام رضا (ع) منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید