آشنایی با روشهای نگهداری از شیر مادر

به گزارش تور انگلیس، در این مطلب روش های نگهداری شیر مادر و نکات ضروری در این مورد آورده شده است.

آشنایی با روشهای نگهداری از شیر مادر

ظروف مناسب برای نگهداری شیر مادر

همواره ظروف شیشه ای در اولویت قرار دارند؛ زیرا مواد مغذی شیر نظیر پروتئین ها را جذب نمی نمایند و به راحتی تمیز می شوند.

کیسه های پلاستیکی مخصوص ذخیره شیر مادر گزینه دیگری است که می توانید از آن بهره ببرید. اما دقت داشته باشید که زمان نگهداری باید کمتر از 72 ساعت باشد.

بعلاوه می توانید پک کاملی شامل یک کیسه خنک نماینده، یک شیردوش و ظرف های نگهداری بخرید.

هرگز از کیسه های پلاستیکی معمولی استفاده نکنید، چرا که ممکن است در زمان یخ زدن، پاره شده و پلاستیک وارد شیر مادر گردد.

برای جلوگیری از نفوذ هوا، سرپوش و درب ظرف باید کاملا محکم باشد.

حجم ظرف برای فریز کردن شیر باید 60 تا 120 میلی لیتر باشد.

با در نظر گرفتن حجم اضافی برای یخ زدن، یک چهارم از ظرف نگهداری شیر را خالی نگهدارید.

روی ظروف نگهداری شیر تاریخ بزنید. در این حالت شیر هایی که زودتر دوشیده شده اند زودتر مورد استفاده قرار می گیرند. اگر شیر را به مهدکودک می فرستید حتما روی آن نام کودک را هم بنویسید.

نگهداری شیر مادر در یخچال و فریزربعد از دوشیدن شیر مادر، آن را به سرعت در یخچال و یا بسته های محتوی یخ قرار دهید. در صورتی که شیر مادر در دمای اتاق نگهداری گردد، خیلی سریع فاسد می گردد. شیر مادر هم مانند شیر گاو در صورت فاسد شدن، بوی بدی گرفته و ترش می گردد. اگرچه نگهداری شیر مادر در فریزر می تواند کیفیت شیر را برای چند هفته حفظ کند، اما توصیه می گردد که با رعایت موارد زیر، این زمان را بیش از حد طولانی نکنید.

اگر برای مدت زمان طولانی می خواهید شیر مادر را درون فریزر نگهداری کنید، از کیسه های مخصوصی که مختص نگهدرای در فریزر هستند بهره ببرید. در این صورت کیفیت شیر مادر در فریزر پایین نمی آید.

حتما قبل از قرار دادن شیر مادر در فریزر، تاریخ آن روز را بر روی بسته شیر بنویسید.

شیر را در انتهای فریزر قرار دهید تا احتمال فاسد شدن آن بر اثر نوسانات دمایی کمتر گردد.

شیری که قبلا یک بار یخ زدایی شده را می توان به مدت یک روز در یخچال نگهداری کرد؛ اما هرگز نباید آن را دوباره منجمد و استفاده کرد.

به مواد دیگری که در یخچال و در مجاورت شیر قرار دارند، توجه کنید. آیا درب آن ها به میزان کافی محکم است؟ این کار مانع از نفوذ بوی مواد غذایی به شیر می گردد.

قابلیت نگهداری شیر مادر در یخچال، 24 تا 48 ساعت است؛ بنابراین اگر بخواهید تنها برای یک یا دو روز از شیر مادر بهره ببرید، می توانید آن را درون یخچال قراردهید.

قابلیت ماندگاری شیر دوشیده شده در کنار کیسه یخ تا 24 ساعت است.

شیر دوشیده شده در دمای 4 درجه سانتی گراد تا چهار روز قابل نگهداری است.

گرم کردن شیر فریز شدهبرای اینکه این کار به درستی انجام گردد، به کمی زمان احتیاج دارید. نکات لازم در این رابطه در زیر آورده شده است.

ضروری است شب قبل از استفاده، شیر فریز شده را در یخچال قرار دهید تا به تدریج به حالت مایع برگردد. توجه کنید که شیر یخ زده را مستقیما در دمای اتاق قرار ندهید.

شیر یخ زدایی شده را به مدت 20 دقیقه در یک کاسه آب گرم بگذارید. بعلاوه می توانید آن را زیر شیر آب سرد گرفته و به تدریج آب را کمی گرم کنید.

شیر داخل بطری را هم بزنید تا حرارت به طور یکنواخت توزیع شده و به حالت اول برگردد.

در گرم کردن شیر، زیاده روی نکنید. پوست زبان نوزاد بسیار حساس است و تحمل گرمای زیاد را ندارد. به علاوه با گرم کردن بیش از حد، بعضی از مواد مغذی شیر از بین خواهد رفت.

برای گرم کردن شیر، هرگز از مایکروویو یا حرارت مستقیم اجاق گاز استفاده نکنید. علاوه بر اینکه توازن حرارتی مایکروویو یکنواخت نیست، ممکن است سریعا شیر را سوزانده و کیفیت آن را هم به سرعت کاهش دهد.

نکته: شیر ذوب شده در یخچال را می توان در هوای اتاق (15 - 25 درجه سانتی گراد) به مدت 4 ساعت نگهداری کرد؛ یعنی اگر کودک بار اول همه شیر را نخورد، تا 4 ساعت بعد هم می توان به دفعات از این شیر استفاده کرد.

نگهداری از شیر مادر در فلاسکاگر می خواهید شیر فریزر شده مادر را با خود حمل نموده و در طول مسافرت از آن بهره ببرید، باید پس از خروج شیر مادر از فریزر آن را درون کیسه یا فلاسک پر از یخ قرار دهید. برای این منظور باید تمام اطراف ظرف محتوی شیر مادر با کیسه های یخ محافظت گردد. با استفاده از این روش می توان شیر مادر را حدود 12 ساعت بدون فاسد شدن در خارج از فریزر نگهداری کرد.

روش تشخیص شیر فاسد شده ظاهر شیر - در دوران شیردهی عوامل مختلفی باعث تغئیرات محسوس در رنگ و بافت شیر می شوند. ممکن است شیرتان در این دوران، سفید، صورتی، زرد، سبز و یا حتی قهوه ای گردد. وجود بافت خامه ای و متراکم در شیر مادر هم کاملا طبیعی است. کافی است که شیر را به آرامی تکان داده تا شیر مخلوط شده و بافت یکدستی ایجاد گردد؛ بنابراین دقت داشته باشید که از ظاهر شیر مادر نمی توان در خصوص تازگی یا فاسد بودن آن قضاوت کرد.

بوی شیر - این مورد یاری زیادی به شما می نماید. شیر ترش شده و فاسد مادر، دقیقا همان بوی شیر ترش شده گاو را می دهد که تشخیص آن بسیار آسان است. البته در خصوص بو، استشمام بویی شبیه فلز یا صابون هم نباید شما را نگران کند. گاهی شیر دوشیده شده ای که در شیشه نگهداری می گردد، به مرور زمان، مزه و بویی شبیه فلز یا صابون می گیرد. دقت داشته باشید که این مورد هم علت بر فساد شیر نیست و بیشتر نوزادان هم متوجه آن نمی شوند و حساسیتی در این مورد ندارند؛ اما اگر کودک شما این شیر را نمی خورد، قبل از نگهداری آن، شیر را به مدت 4 تا 5 دقیقه حرارت داده تا دمای آن به 82.2 درجه سانتی گراد برسد. سپس شیر را سرد نموده و در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.

در مجموع اگر شیری که دوشیده اید، به مدت سه ساعت بیرون از یخچال و یا سه روز داخل یخچال قرار داشته، حتما پیش از مصرف، به دقت آن را بو نموده تا مطمئن شوید که بوی تازگی می دهد.

سوالات متداول آیا شیر دادن به نوزاد با این روش باعث عدم رشد کافی می گردد؟ خیر؛ تغذیه نوزاد با شیر فریزشده تاثیر چندانی بر رشد او ندارد.

آیا استفاده از شیر فریز شده خطر مسمومیت نوزاد را افزایش می دهد؟ بله؛ در صورت رعایت نکردن نکات لازم و بعلاوه طولانی شدن مدت نگهداری این ریسک وجود دارد.

آیا شیر دادن به روش مستقیم دارای مزایای خاصی است؟ بله؛ همواره توصیه می گردد در صورت امکان به روش مستقیم به نوزاد شیر داده گردد؛ چراکه در این صورت سینه مادر از سلامت بهتری برخوردار شده و خط عفونت و سفت شدن بافت سینه کاهش می یابد.

سخن آخرتوجه داشته باشید که کیفیت شیر مادر به سرعت تغییر می نماید. پس اگر مجبور به نگهداری آن هستید، ضمن کوتاه کردن زمان نگهداری، تمامی نکات بهداشتی و سرعت عمل را رعایت کنید. بعلاوه حتی المقدور تنها در شرایطی که واقعا امکان شیردهی مستقیم مادر وجود ندارد، از شیر فریز شده بهره ببرید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1197

به "آشنایی با روشهای نگهداری از شیر مادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با روشهای نگهداری از شیر مادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید