احیای تالاب ها مستلزم برخورد با چاه های غیرمجاز است

به گزارش تور انگلیس، تهران (پانا) - مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست گفت اگر برخورد با چاه های غیرمجاز در حاشیه تالاب ها صورت نگیرد، عملاٌ احیای تالاب ها غیرممکن است چون هرچقدر آب به داخل تالاب ها ریخته گردد، همان قدر آب به وسیله چاه ها برداشت می گردد.

احیای تالاب ها مستلزم برخورد با چاه های غیرمجاز است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، آرزو اشرفی زاده، مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: یکی از کارکردها و خدمات تالاب ها، تغذیه آب های زیرزمینی است و تبادل آب بین تالاب و سفره های آب زیر زمینی اهمیت بسیار بالایی دارد. بنابراین تخلیه سفره های آب زیرزمینی در حاشیه تالاب ها می تواند تبعات جبران ناپذیری بر اکوسیستم های تالابی داشته باشد.

وی، شرایط تالاب پریشان را از بارزترین نمونه های تاثیر تخلیه سفره های آب زیرزمینی بر تالاب ها دانست و توضیح داد: چاه های متعدد و غیرمجازی که پیرامون تالاب پریشان حفر شده و برداشت های غیرمجازی که از آب های زیرزمینی اجرا شده است، باعث شده که این تالاب نتواند هیچ گونه آبگیری در سال های اخیر داشته باشد.

مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها در ادامه گفت: در حوضه دریاچه ارومیه هم افزایش برداشت آب از سفره های زیرزمینی موجب پیشروی آب شور به سمت چاه ها و شور شدن اراضی کشاورزی شده است. این امر به ویژه در استان آذربایجان شرقی به چالشی جدی در دشت های اطراف دریاچه بدل شده است.

اشرفی زاده، برنامه های مدیریت اکوسیستمی تالاب ها را از رویکردهای اصلی سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد و اضافه کرد: در برنامه های مدیریت اکوسیستمی تالاب ها، تمامی ذنفعان دخیل هستند و یکی از محورهای برنامه یاد شده، آب است که در آن تکلیف همه دستگاه ها معین شده است.

وی ادامه داد: طبق قوانین موجود، طرح احیا و تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی از وظایف وزارت نیرو است اما در برنامه های مدیریت اکوسیستم هر تالاب، کنترل برداشت های غیرمجاز از آب های زیرزمینی و تاثیر آن بر شرایط تالاب ها دیده شده است و دستگاه های ذینفع در زیرمجموعه وزارت نیرو موظف به اجرای قانون هستند.

وی تاکید نمود: اگر برخورد با چاه های غیرمجاز در حاشیه تالاب ها صورت نگیرد، عملاٌ احیای تالاب ها غیرممکن است چون هرچقدر آب به داخل تالاب ها ریخته گردد به علت ارتباط هیدرولوژیکی که با سفره های زیرزمینی دارند، همان قدر آب به وسیله چاه ها برداشت می گردد.

مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها در سرانجام گفت: اگرچه مدیریت منابع آب می بایست در کل حوضه آبخیز انجام گردد ولی در حریم قانونی تالاب ها که 150 متر در نظر گرفته شده است، بحث اعمال قانون هم انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1335

به "احیای تالاب ها مستلزم برخورد با چاه های غیرمجاز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای تالاب ها مستلزم برخورد با چاه های غیرمجاز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید