برخورد قانونی با تخریب کنندگان محوطه تاریخی نایبند

به گزارش تور انگلیس، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، برخورد قانونی با تخریب کنندگان محوطه تاریخی نایبند صورت می گیرد.

برخورد قانونی با تخریب کنندگان محوطه تاریخی نایبند

جریان چیست؟

نصرالله ابراهیمی با اشاره به برخورد قاطع و قانونی با تخریب کنندگان محوطه تاریخی نایبند گفت: شکل گیری بنادر حاشیه خلیج فارس در استان بوشهر نظیر سیراف، سی نیز، مهروبان، نایبند و ریشهر از دوران ساسانی بوده و اوج این بنادر در قرون سوم و چهارم هجری قمری بوده است.

وی اضافه کرد: خلیج نایبند که از آن به عنوان لنگرگاه بندر سیراف یاد می شود از اهمیت تاریخی بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل، رایزنی تخصیص و تامین اعتبار برای مطالعات باستان شناسی بر روی این پهنه با وزارت متبوع انجام شده که با ابلاغ اعتبار کار سامان دهی، مستندنگاری و کاوش در آن قسمت آغاز خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر ادامه داد: خلیج نایبند به واسطه قدمت بالای تاریخی که دارد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، ولی با توجه به اینکه بخشی از این پهنه مالکیت خصوصی دارد مورد تسطیح سطح الارضی قرار گرفته که مالکان دلیل موضوع، بلوک بندی بیان کرده و نسبت به ایجاد سازه های مسکونی بر روی این محوطه اقدام کرده اند که به همین دلیل شکایاتی علیه مالکان تنظیم شده و پرونده حقوقی آنها باز و در حال پیگیری است.

ابراهیمی با اشاره به وجود یافته های فرهنگی و تاریخی از قرون اولیه اسلامی، داده ها و آثار معماری دوران صفویه و تیموری بر روی این پهنه شرح داد: کار تسطیح توسط مالکان از دوره های قبل بوده و در حال حاضر، علی رغم همه هشدارها و علامتگذاری ها و نصب تابلو ثبت ملی اثر در این محوطه تاریخی، صاحبان بخشی از این محوطه، با قصد بلوک بندی، تقسیم بندی، خرید و فروش و ایجاد سازه به این کار اقدام کرده اند که بی تردید قاطعانه و از طریق مراجع قانونی پیگیری و برخورد خواهد شد.

وی تاکید کرد: چون هیچگونه کاوش و گودبرداری انجام نگرفته است، آثار تاریخی زیر خاک نمایان نشده و بزودی عملیات اجرایی کاوش، مطالعات باستان شناسی و انجام حدس برا معین کردن عرصه و حریم این اثر آغاز می شود و در این راستا، بقایا و بناهای تاریخی محوطه تاریخی نایبند حفاظت خواهد شد و برای بازدید علاقمندان و گردشگران مهیا می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 963

به "برخورد قانونی با تخریب کنندگان محوطه تاریخی نایبند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد قانونی با تخریب کنندگان محوطه تاریخی نایبند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید