تمیز کردن شیرآلات در منزل اولین نکتهنوشابهشوینده شیمیاییآب و صابونجوش شیرینآب لیمو تازهسرشیر، سردوش و آب افشاننکته

به گزارش تور انگلیس، شیرآلات نماد زیبایی در خانه هستند. جنس شیرآلات باعث می گردد بازتاب نور در زیبایی شیرآلات تأثیر بگذارد. پس تمیز کردن شیرآلات بسیار اهمیت دارد.

تمیز کردن شیرآلات در منزل اولین نکتهنوشابهشوینده شیمیاییآب و صابونجوش شیرینآب لیمو تازهسرشیر، سردوش و آب افشاننکته

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در جلوه و زیبایی یک آشپزخانه، حمام یا دستشویی شیرآلات است که بخش زیادی از این بار را به دوش می کشد و کثیفی آن نیز بیشتر از دیگر اجسام به چشم می آید. با توجه به جنس شیرآلات و خش پذیر بودن و البته استفاده زیاد و طبیعی از آن، ممکن است شیرآلات سریع تر کثیف شوند و یا خش بردارند.

در حین تمیز کردن سرویس بهداشتی و توالت و یا تمیز کردن آشپزخانه نکاتی را در مرجله تمیزکاری شیرآلات مد نظر قرار دهید.

به دلیل استفاده زیاد از شیر آب و البته املاح آب و خشک شدن آب و کف روی سطح شیرآلات معمولاً سطح آن ها لک میزند. اگر می خواهید که لک نزند حداقل هرروز با پارچه نمدار آن را تمیز کنید اما حقیقتاً این کار احتیاج به حوصله زیاد دارد و در زندگی شلوغ امروزی شاید این کار غیرممکن باشد.

اولین نکته

از پارچه زبر یا اسکاچ استفاده نکنید؛ چراکه سطح شیرآلات ممکن خش بیفتد. اگر حجم رسوب در اتصالات شیر زیاد است و آن اتصالات در دید نیستند می توانید از پارچه زبر، اسکاچ یا مسواک بهره ببرید.

سرکه

سرکه پاک کننده بسیار خوبی تمیزی سطوح فلزی است اما توجه داشته باشید که از سرکه زیاد استفاده نکنید البته اگر مطمئن نیستید که جنس شیرآلات شما خوب باشد؛ چون اگر جنس شیرآلات شما خوب نباشد ممکن است، سطح روی شیرآلات از بین برود اما محلول آب و سرکه تقریباً بهترین محلول برای تمیز کردن سطح شیرآلات است. پس از تمیز کردن سطح شیرآلات با آب و سرکه، به یاری پارچه ای نم دار آن را خشک نموده تا هم بوی سرکه از بین برود.

نوشابه

شاید حتماً شنیده اید که نوشابه یکی از قوی ترین پاک کننده ها است!

نوشابه درواقع قدرت چربی زدایی و میکروب زدایی بسیار قوی دارد و می توان از آن در تمیز کردن پیچ و مهره، قالپاق ماشین و سطوح بسیار کثیف استفاده کرد. برای برق انداختن شیرآلات نیز می توانید از نوشابه بهره ببرید فقط توجه داشته باشید که نباید میزان نوشابه مصرفی زیاد باشد برای این کار از نوشابه سیاه (کوکا یا پپسی) بهره ببرید.

شوینده شیمیایی

اگر می خواهید عمر شیرآلات کم گردد حتماً از وایتکس بهره ببرید!

شوینده های شیمیایی عمر شیرآلات را کم می نماید باور غلطی وجود دارد که برای تمیز کردن هر چیزی حتماً باید از وایتکس استفاده کرد اما وایتکس بافت شیرآلات آسیب می زند. از جوهر نمک نیز به هیچ عنوان استفاده نکنید و مواظب باشید در تمیز کردن دیگر سطوح هم جوهر نمک روی شیرآلات هم نریزد چون از بین بردن لک جوهرنمک روی استیل و فلزات کار مسئله ای است.

آب و صابون

روشی معمول برای تمیز کردن هر سطحی در خانه استفاده از محلول آب و صابون است چون صابون احتمالاً در دسترس ترین شوینده در هر خانه است. این روش هم روشی رایج است اما توجه داشته باشید که صابون ممکن است در تمیز کردن رسوبات خوب عمل نکند اما برای شستشوی روزانه و پشت سر هم آب و صابون بسیار مناسب است و کمترین آسیب را به بافت شیرآلات می زند. البته یکی از مسائل آب صابون را می توان به لک زدگی سطوح بعد از استفاده از آن اشاره نمود که پس از تمیز کردن با آب و صابون می توانید با پارچه نمدار سطح را دوباره تمیز کنید تا از لکه جلوگیری گردد.

جوش شیرین

بهترین ماده برای پاک کردن رسوب آب، جوش شیرین است. بعد از مخلوط کردن جوش شیرین با آب و به دست آمدن مایع خمیر شکل مایع را روی سطوح بکشید و بعد از چند دقیقه با پارچه و یا مسواک آن را به خوبی روی اتصالات و رسوبات بکشید پس ازآن با پارچه نم دار سطح را تمیز کنید.

آب لیمو تازه

لیموترش نیز به دلیل خاصیت اسیدی می تواند تمیزکننده خوبی باشد و بوی بسیار خوبی هم دارد. آب لیمو را باکمی آب مخلوط نموده و آن را با پارچه ای روی سطح بکشید و پس ازآن با پارچه نمدار سطح را تمیز کنید. البته در حال حاضر با توجه به قیمت بالای لیموی تازه شاید این روش خیلی به صرفه نباشد!

سرشیر، سردوش و آب افشان

بیشترین رسوب و املاح آب در این سطوح و نواحی جمع می گردد. برای تمیز کردن این اجسام ابتدا کوشش کنید، رسوبات را با مسواک تمیز کنید و پس ازآن اجسام را در محلول آب و سرکه ساعتی بخیسانید و سپس آن ها را آب بکشید. البته می توانید آن ها را در نوشابه نیز غوطه ور کنید اما توجه داشته باشید که مدت غوطه ور شدن در نوشابه نباید بیشتر از 20 دقیقه باشد.

نکته

  • اگر شیرآلات طلایی و آبکاری شده دارید توجه کنید در انتخاب محلول دقت کنید چراکه آبکاری های روی شیرآلات بسیار حساس اند. بهترین روش برای تمیز کردن آبکاری ها محلول آب و سرکه با درصد آب بیشتر نسبت به سرکه است.
  • حتماً در تمیز کردن شیرآلات از هر شوینده که استفاده می کنید از دستکش و ماسک هم بهره ببرید زیرا ذرات معلق در هوا برای ریه شما مضر است و مواد شوینده نیز می تواند به پوست شما در درازمدت آسیب برساند.
  • سعی کنید اگر اتصالات نشتی دارد این نشتی را بگیرید زیرا آنجا محل تجمع رسوب املاح و رسوب است و عمر شیرآلات شمارا کم می نماید

در سرانجام با توجه به حساسیت های کرونایی این روزها، پس از هر بار استفاده از شیرآلات توسط افراد غیر امن می توانید شیرآلات را با محلول الکل یا محلول آب و صابون تمیز کنید. محلول را روی سطوح اسپری نموده و با پارچه ای آن را تمیز کنید تا سطح عاری از میکروب و باکتری گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 666

به "تمیز کردن شیرآلات در منزل اولین نکتهنوشابهشوینده شیمیاییآب و صابونجوش شیرینآب لیمو تازهسرشیر، سردوش و آب افشاننکته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیز کردن شیرآلات در منزل اولین نکتهنوشابهشوینده شیمیاییآب و صابونجوش شیرینآب لیمو تازهسرشیر، سردوش و آب افشاننکته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید