حرکات اصلاحی برای برطرف قوز کمر در خانه

به گزارش تور انگلیس، قوز کمر یا گوژپشتی (Kyphosis) نوعی انحنای غیر طبیعی ستون فقرات است که از عارضه های متداول زندگی امروزی به شمار می آید. برطرف قوز کمر روش های مختلفی دارد، اما تمرینات ورزشی مناسب کم هزینه ترین و پربازده ترین راه در بهبود شرایط بالاتنه هستند. برای آشنایی با برطرف قوز کمر با ورزش با ما همراه باشید.

حرکات اصلاحی برای برطرف قوز کمر در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

خبرنگاران | سرویس ورزش - بروز قوز کمر برای تمام سنین امکان پذیر است. عدم رعایت فرم صحیح بدن حین نشستن یا راه رفتن مهم ترین دلیل بوجود آمدن قوز یا گوژپشتی است. به همین دلیل با تصحیح فرم نشستن و راه رفتن نیز می توان آن را درمان کرد. یادگیری طرز صحیح ایستادن، راه رفتن و نشستن برای سلامت بدن و درمان شرایط نادرست فیزیک بالاتنه لازم است. سایر دلایل بوجود آمدن قوز پشت شامل موارد زیر است:

 • افزایش سن، به خصوص اگر حالت طبیعی و انحنای ستون فقرات حفظ نگردد
 • ضعف عضلات بالاتنه
 • عدم تعادل عضلانی در قسمت فوقانی کمر و گردن
 • آرتروز یا سایر بیماری های مرتبط
 • پوکی استخوان، و تضعیف استخوان ها با افزایش سن
 • دیسک کمر و بعضی آسیب های وارده به ستون فقرات

5 حرکت اصلاحی برای برطرف قوز کمر

خوشبختانه، حرکات خاصی وجود دارند که می توانند به بهبود موقعیت بدن و برطرف قوز کمر یاری نمایند. حرکات زیر ترکیبی از تمرینات کششی و قدرتی هستند که خمیدگی نادرست کمر را بهبود می بخشند. در حین انجام حرکات زیر تعادل و انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ کنید. این تمرینات تاثیر زیادی در تقویت و طراوت انحنای کمر شما و برطرف قوز کمر دارند.

1. حرکت اصلاحی شناگر

روش انجام: بر روی شکم بخوابید، دست ها و پاهای خود را در جلو و عقب بدن کشیده نگه دارید. با نگاه کردن به زمین سر خود را در موقعیت طبیعی خود نگه دارید. با شبیه سازی حالت شنا، دست های خود را در کنار بدن بچرخانید. سپس چرخش را ادامه داده، دست ها را به پشت کمر برده و با چسباندن هر بازو به گوش ها، دست های خود را صاف و کشیده پایین بیاورید. در حین انجام این کشش، بر شانه های خود فشار زیادی وارد کنید و بالاتنه را با یاری عضلات میانی و پشت کمر بالا ببرید. این کشش را در 3 ست 8 تایی انجام دهید.

3. راه رفتن فارمر

روش انجام: برای برطرف قوز کمر به این روش، در هر یک از دستان خود یک دمبل یا کیسه شنی نگه دارید. در این حالت دست ها باید صاف و کشیده در کنار بدن قرار بگیرند. شانه های خود را نیز پایین تر از حد معمول نگه دارید. با حفظ این شرایط بدنی، به سمت جلو راه بروید و عضلات شکم خود را منقبض نگه دارید. قدم های شما باید محکم و آرام باشند. 30 تا 45 متر راه بروید، سپس استراحت کنید (این مسافت یک تکرار حرکت محسوب می گردد). این حرکت قدرتی را 5 تا 8 ست دیگر تمرین کنید.

3. حرکت قدرتی کششی حلقه زدن

روش انجام: ابتدا با دست های خود یک دمبل، کیسه شنی یا توپ والیبال را در جلوی سینه نگه دارید. تیغه شانه های خود را به سمت عقب و پایین متمایل نموده، در این حین دمبل را در یک حرکت دایره ای شکل دور سر بچرخانید و دوباره جلوی سینه بیاورید. سر خود را قائم و در حالت طبیعی نگه دارید. 10 چرخش در یک سمت و 10 چرخش دیگر در سمت مخالف انجام دهید (مجموع 20 چرخش یک تکرار حرکت محسوب می گردد). این کشش قدرتی را در 3 ست تمرین کنید.

4. برگرداندن سر به عقب

در این تمرین برای برطرف قوز کمر، به سادگی حرکات مخالف حالتی را که سعی در اصلاح آن دارید انجام دهید.

روش انجام:

 1. در صورت لزوم در برابر دیوار بایستید.
 2. پس از آن چانه خود را کمی سفت کنید و سر خود را مستقیماً بر روی شانه های خود برگردانید.
 3. در ادامه باید حسی شبیه به این داشته باشید که تیغه های شانه خود را به عقب و پایین کشیده اید. این موقعیت را به مدت 30 ثانیه تا 1 دقیقه نگه دارید. اگر آغاز به احساس درد کردید استراحت کنید.

5. جمع کردن سر

این تمرین بصورت دراز کش روی زمین انجام می گردد و برای عضلات گردن که اغلب کشیده و ضعیف هستند عالی است.

روش انجام:

 1. همانند تصویر بر روی زمین دراز بکشید؛ پاهای خود را جمع نموده و دست هایتان را در کنارتان دراز کنید
 2. سر خود را در داخل سینه بکشید به طوری که چانه به سینه نزدیک شده یا به آن بچسبد؛ این شرایط را به مدت 15 ثانیه نگه دارید و آن را 5 تا 10 بار تکرار کنید.

پاسخ به سوالات متداول

1. آیا برطرف قوز کمر با ورزش امکان پذیر است؟

انجام ورزش همراه با استقرار خوب و مراقبت از ستون فقرات، ممکن است به بهبود قوز کمر شما یاری کند.

2. آیا با افزایش سن، قوز کمر بدتر می گردد؟

با افزایش سن دیسک های کمر خشک و کوچک می شوند که این موضوع اغلب باعث بدتر شدن قوز کمر می گردد.

منبع: setare.com
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 756

به "حرکات اصلاحی برای برطرف قوز کمر در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکات اصلاحی برای برطرف قوز کمر در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید