درباره درب چوبی بیشتر بدانیم!

به گزارش تور انگلیس، درب نمونه ای از المان های تاثیرگذار در زیبایی خانه بوده و از این رو انتخاب نمونه ای مناسب از آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. همان طور که می دانید درب ها انواع مختلفی دارند و از متریال متفاوت در ساخت درب استفاده می گردد. یکی از نمونه های پرطرفدار انواع درب، درب چوبی می باشد. آن چه که در ادامه این مطلب از ما به بیان آن می پردازیم، نکات تکمیلی در زمینه درب های چوبی می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

درباره درب چوبی بیشتر بدانیم!

انواع درب چوبی

در ابتدا به معرفی انواع درب چوبی که می توانید در طراحی خانه مورد استفاده قرار دهید، می پردازیم. انواع درب چوبی که می توان در طراحی خانه مورد استفاده قرار داد، درب چوبی ساده، درب چوبی تک پنلی، درب چوبی دو پنلی، درب چوبی سه پنلی، درب چوبی چهار پنلی، درب چوبی پنج و شش پنلی می باشد. در ادامه تصاویری از نمونه های این درب ها نشان داده می گردد.

درب چوبی ساده

درب تک پنلی

درب دو پنلی

درب سه پنلی

درب چهار پنلی

درب پنج پنلی

درب شش پنلی

جنس درب چوبی

برای ساخت درب چوبی از نمونه های مختلف چوب استفاده می گردد. برای مثال برای ساخت درب های چوبی می توان از چوب درخت های کاج، صنوبر، گردو، گیلاس، بامبو، ساج، ماهگونی یا ماهون، بلوط، افرا و راش استفاده کرد. هریک از این چوب ها ویژگی های منحصر بفرد خود دارند که در ادامه به بیان توضیحاتی در این زمینه می پردازیم.

چوب صنوبر

به طور کلی می توان گفت چوب صنوبر نسبت به چوب کاج از استحکام بیش تری برخوردار می باشد. از نقاط قوت این چوب خاصیت قابیلیت رنگ شدگی و سیلر زنی آن می باشد. اما در مقابل استفاده از این چوب در ساخت درب چوبی ضعف هایی نیز به دنبال دارد. برای مثال این چوب از مقاومت پایینی برخوردار بوده و در برابر خراش خوردگی مقاوم نمی باشد. هم چنین در طی زمان ممکن است تغییر رنگ داده و به سمت رنگ قرمز متمایل گردد.

چوب گردو

چوب گردو نمونه ای از چوب های مقاوم بوده و نمونه ای از چوب های مستحکم می باشد. هم چنین این چوب از بافت بسیار زیبایی نیز برخوردار می باشد. درب هایی که در ساخت آن ها از چوب گردو استفاده شده است، از قیمت بالایی برخوردار هستند.

چوب گیلاس

چوب گیلاس دارای سطحی صاف و یکنواخت بوده و زیبایی منحصربفردی دارد. درب هایی که در ساخت آن ها از چوب گیلاس استفاده شده است نیز نمونه ای از درب های گران قیمت می باشند. توجه داشته باشید که استفاده از سیلر برای این گونه درب ها بسیار مهم و حیاتی می باشد. نگهداری از این درب کمی سخت بوده و ممکن است در طی زمان احتیاج به تعمیر و بازسازی داشته باشد. از نقاط قوت این درب می توان از ایمنی بالای آن در برابر آتش اشاره نمود. درب هایی که از چوب گیلاس در ساخت آن ها استفاده شده است، نمونه ای از درب های لوکس شناخته می شوند.

چوب بامبو

درب هایی که درساخت آن ها از چوب بامبو استفاده شده است، از مقاومت بالایی برخوردار می باشند اما در مقابل در برابر رطوبت مقاومت چندانی ندارند.

چوب ساج

درب هایی که در ساخت آن ها از چوب ساج استفاده شده است، از عمر طولانی برخوردار بوده و طیف رنگی زیادی دارند. این درب ها وزن زیادی داشته و از این رو حمل و نصب آن ها کاری سخت می باشد. این درب ها در برابر پوسیدگی و تغییرات دمایی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

چوب ماهون

چوب ماهون از ظاهر بسیار زیبایی برخوردار می باشد، اما به مرور زمان در برار رطوبت امکان دارد رنگ آن تیره و به سمت سیاه شدن برود. این چوب در برابر تغییرات دمایی مقاومت بالایی داشته و به عنوان عایقی خوب برای انرژی شناخته می گردد.

چوب افرا

چوب افرا نمونه ای دیگر از چوب هایی است که می توان در ساخت درب های چوبی مورد استفاده قرار داد. درب هایی که از چوب افرا در ساخت آن ها استفاده شده است، مقاومت بالایی دارند.

چوب بلوط

درب های چوبی که در ساخت آن ها از چوب درخت بلوط استفاده شده است، نمونه ای از درب های مقاوم و با استحکام بالا شناخته می گردد.

چوب راش

چوب راش نمونه ای دیگر از انواع چوب هایی است که می توان در ساخت درب مورد استفاده قرار داد. این چوب نمونه ای از پر مصرف ترین انواع چوب در این عرصه می باشد.

معایب و مزایای درب چوبی

از جمله مزایای درب های چوبی می توان به زیبایی و بافت ویژه هریک از چوب هایی که از آن ها در ساخت درب مورد استفاده قرارگرفته است، اشاره نمود. این گونه درب ها عایقی مناسب برای حرارت و صوت نیز شناخته می شوند. هم چنین این امکان وجود دارد که بر اساس نوع سفارش افراد، نمونه ای مناسب از این درب برای ساخت سفارش داده گردد. استفاده از درب های چوبی معایبی نیز به همراه دارد. برای مثال چوب های طبیعی می تواند مکان مناسبی برای رشد حشرات موزی باشد. از این رو در صورت استفاده از این مدل درب باید نسبت به پولیش کاری و تعمیر آن در بازه های زمانی منظم توجه داشته باشید. وجود رطوبت نیز می تواند تا حد زیادی به این گونه درب ها آسیب رساند. استفاده از سیلر می تواند تا حد زیادی این مشکل را رفع کند. هم چنین برخی از انواع چوب مقاومت بالاتری در این زمینه از خود نشان می دهند. قیمت بالای درب های چوبی در مقابل حساسیت بالای این گونه درب ها و احتیاج به مراقبت زیاد از آن ها می تواند از دیگر معایب درب چوبی معرفی گردد.

درب چوبی اتاق

همان گونه که در ابتدا نیز به این نکته اشاره شد، انتخاب درب تاثیر زیادی در زیبایی دکوراسیون داخلی خانه دارد. در صورتی که تمایل به استفاده از درب چوبی در داخل ساختمان مانند انواع درب های چوبی اتاق دارید، باید نکاتی را به خاطر داشته باشید. نکته ای که در ابتدا باید به آن توجه داشته باشید، سبک طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. برای مثال درب های چوبی ساده نمونه ای از درب های مناسب برای طراحی سبک مدرن می باشد. انتخاب نمونه ای از چوب مناسب از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. استفاده از درب های چوبی که از طول عمر و کیفیت بالایی برخوردارند نیز نکته مهم و قابل توجهی می باشد.

جدیدترین مدل درب چوبی اتاق

بدون شک بسیاری از افراد به استفاده از درب چوبی در طراحی دکوراسیون داخلی علاقمند بوده و به دنبال استفاده از جدیدترین مدل درب چوبی اتاق می باشند. تصاویر زیر نمونه ای از جدیدترین انواع مدل درب چوبی اتاق را نشان می دهد.

درب چوبی شیک

تنوع درب های چوبی بسیار بالا بوده و می توان گفت جوابگوی سلیقه تمامی افراد می باشد. انتخاب درب چوبی شیک برای درب های داخلی و خارجی هر آن چیزی است که دوستداران چوب به دنبال آن می باشند. آن چه که در تصاویر زیر مشاهده می نمایید، نمونه هایی از درب های چوبی شیک که می توانید در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده نمایید، می باشد.

خرید درب چوبی

در هنگام خرید درب چوبی توجه به این نکته که آیا در نظر دارید از آن به عنوان درب اتاق یا درب بیرونی استفاده نمایید، نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. چرا که انتخاب نمونه ای مناسب از چوب هایی که در ساخت درب مورد استفاده قرار گرفته است در این مورد بسیار تاثیرگذار می باشد. در نظر داشتن میزان بودجه ای که برای انجام این کار در نظر دارید نیز از دیگر نکات مهم در این زمینه می باشد.

راهنمای خرید درب چوبی داخلی

از آن جایی که درب های چوبی که از چوب طبیعی در ساخت آن ها استفاده شده است، از قیمت بالایی برخوردار می باشند، در انتخاب آن ها باید دقت کافی داشته باشید. برای مثال توجه به منطقه آب و هوایی که در آن زندگی می کنید، می تواند یکی از عوامل تاثیرگذار در این زمینه باشد. چرا که چوب های طبیعی مقاومت های متفاوتی در برابر تغییراتی دمایی از خود نشان می دهند. برخی درب ها تماما از چوب ساخته شده و در مقابل در ساخت برخی دیگر تنها از روکش چوب استفاده شده است. از این رو در هنگام خرید درب داخلی چوبی باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که درب های تمام چوب از استحکام بالاتری نسبت به درب های روکش چوب برخوردار هستند. اما در مقابل درب های تمام چوب قیمت بالاتری نسبت به درب های روکش چوب دارند. روکش درب های چوبی به دو گروه روکش طبیعی و روکش مصنوعی تقسیم بندی می شوند. روکش های مصنوعی چوب شامل رزین هایی مانند فرمالئید، ملامین و غیره و هم چنین ورقه های تزئینی می باشند. انتخاب فضایی که قصد استفاده از درب برای آن دارید نیز از دیگر نکات مهم می باشد. برای مثال جنس دربی که برای اتاق خواب مورد استفاده قرار می دهید با نمونه ای که قصد استفاده به عنوان درب حمام دارید، متفاوت است. بدون شک جنس چوبی که برای درب حمام مورد استفاده قرار می گیرد باید در برابر رطوبت و پوسیدگی مقاومت بالایی داشته باشد.

درب چوبی اتاق خواب

درب چوبی نمونه ای از بهترین انواع درب هایی است که می توانید در طراحی اتاق خواب مورد استفاده قرار دهید. انتخاب نمونه ای مناسب از این درب ها با توجه به آن چه که در قسمت راهنمای خرید به آن اشاره شد، نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. در تصاویر زیر نمونه ای از درب چوبی مناسب اتاق خواب نشان داده شده است.

ساخت درب چوبی اتاق

آیا شما از جمله افرادی هستید که به کار با چوب علاقمند هستید؟ آیا تا به حال به ساخت درب چوبی فکر نموده اید؟ ساخت درب چوبی می تواند تجربه ای لذت بخش باشد. ساخت این المان کار چندان سختی نیست و نکته مهم در انجام این کار، اندازه گیری دقیق پنل درب و برش دقیق چوب می باشد.

رنگ آمیزی درب چوبی

در برخی مواقع درب های چوبی بعد از گذشت مدت زمانی ظاهر زیبای خود را از دست داده و احتیاج به رنگ آمیزی و تعمیر دارند. از آن جایی که این گونه درب ها از انواع چوب های مختلف ساخته می شوند، نگهداری، رنگ آمیزی و تعمیر آن ها می تواند متفاوت باشد. به یاد داشته باشید رنگ آمیزی درب چوبی می تواند گزینه ای مقرون به صرفه برای ایجاد نمای زیبای درب چوبی باشد.

پاک کردن درب چوبی

بدون شک بعد از گذشت مدت زمانی این امکان وجود دارد که درب چوبی کثیف یا لکه ای بر روی آن باقی بماند. آشنایی با روش های پاک کردن درب چوبی نه تنها نمای زیبای این گونه درب ها را حفظ می نماید، بلکه از آسیب رسیدن به آن با استفاده از روش های نادرست جلوگیری به عمل می آورد.

قیمت درب چوبی

قیمت درب های چوبی با توجه به جنس چوبی که در آن ها به کار رفته است و با توجه به این که آیا درب چوبی از چوب طبیعی ساخته شده است یا از انواع روکش های چوب طبیعی در آن ها استفاده شده است، متفاوت می باشد.

برای مشاهده قیمت درب چوبی این جا کلیک کنید.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 69

به "درباره درب چوبی بیشتر بدانیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره درب چوبی بیشتر بدانیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید