چگونه می توان کم خوابی شبانه را جبران کرد؟

به گزارش تور انگلیس، یک متخصص اختلالات خواب درخصوص عوارض کم خوابی شبانه افراد و نحوه جبران آن در طول روز توضیحاتی را ارائه کرد.

چگونه می توان کم خوابی شبانه را جبران کرد؟

زهرا رشیدی متخصص اختلالات خواب در گفت وگو با خبرنگار درخصوص کاهش زمان خواب در میان افراد جامعه، بیان نمود: آب، غذا و هوا از ارکان ضروری برای حفظ سلامت هر فرد است، البته این سه عنصر در کنار یک عنصر ویژه به نام خواب تکمیل می شود. عنصری که این روز ها کمتر مورد توجه قرار می گیرد و همین امر باعث بروز انواع بیماری ها و اختلالات روحی و روانی می شود.

او با اشاره به اینکه میزان خواب برای یک فرد بالغ 7 تا 10 ساعت تعریف شده است، گفت: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها میزان خواب و استراحت یک سوم افراد جامعه را خوابی کمتر از 7 ساعت در طول شبانه روز تخمین زده است، که باعث نگرانی است.

رشیدی از همه گیری مسائل خواب در جهان خبر داد و اضافه نمود: مشکل و معضل کمبود خواب در سراسر جهان کاملا مشهود است، به نوعی که می توان گفت این موضوع میان همه افراد فراگیر شده و حدود 45 درصد جمعیت جهان را تهدید می کند. کمبود خواب مسائلی از قبیل: تضعیف عملکرد سیستم ایمنی، افسردگی، اضطراب، افزایش فشار خون و افزایش ناگهانی وزن را برای افراد جامعه به دنبال دارد .

این متخصص اختلالات خواب با اشاره به اینکه برنامه های کاری فشرده و استرس شغلی می تواند از عوامل کمبود خواب باشد، ادامه داد: متاسفانه نیمی از اختلالات خواب این روزها به دلیل استرس های شغلی و فشرده بودن فعالیت روزمره افراد است.

زیاد خوابیدن موجب ابتلا به آلزایمر می شود

او اظهار کرد: افراد جامعه باید توجه داشته باشند زمان استراحت شان در طول شبانه روز به نوسانات الگویی خواب و استراحت مطلوب برسد، خواب 30 تا 40 دقیقه ای در طول روز می تواند بی خوابی های شبانه افراد را جبران کند، اما اگر شرایط برای استراحت 40 دقیقه ای طی روز مهیا نبود افراد باید سعی داشته باشند 7 ساعت خواب کافی را در طول شب حتما داشته باشند.

رشیدی در خاتمه توصیه کرد: به هیچ عنوان چند ساعت قبل از خواب از مواد دخانی، خوراکی های کافئین دار مانند قهوه و چای استفاده نکنند؛ زیرا کافئین باعث کاهش قابل توجه کیفیت خواب در افراد می شود.

خاتمهی پیام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 375

به "چگونه می توان کم خوابی شبانه را جبران کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه می توان کم خوابی شبانه را جبران کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید