10 روش خانگی برای پاکسازی پوست چرب

به گزارش تور انگلیس، درمان های دارویی و دخالت های پزشکی متعددی برای برطرف چربی اضافی پوست وجود دارد، اما در این مطلب بر آنیم تا به روش های خانگی پاکسازی پوست چرب پرداخته و از درمان های جایگزین پیروی کنیم.

10 روش خانگی برای پاکسازی پوست چرب

پوست چرب زاییده فراوری بیش از حد سبوم (چربی) از غدد سباسه زیر پوستی است. سبوم یک ماده روغنی و چرب است که در واقع ماهیت نامطلوبی ندارد. این ماده باعث محافظت و رطوبت پوست شما شده و موهایتان را نیز براق و سالم نگاه می دارد. اما ترشح بیش از اندازه آن به داشتن پوستی چرب منجر می شود. ژنتیک، تغییرات هورمونی و حتی استرس ها می توانند منجر به افزایش فراوری چربی پوست شوند.

روش های خانگی پاکسازی پوست چرب

1. شستشوی صورت

شاید این مورد بسیار ابتدایی به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که علت بسیاری از چربی های زائد پوست صورت، عدم شستشوی کافی و به موقع است! در صورتی که پوست شما چرب است، دو بار در روز صورت خود را بشویید. البته این بدان معنا نیست که باید از صابون های سخت با مواد شوینده قوی بهره ببرید، بلکه صابون های ملایم مانند صابون گلیسیرینه برایتان کافی خواهد بود.

2. استفاده از کاغذهای خشک کن

این کاغذهای نازک و کوچک از ترشح بیش از اندازه غدد سباسه شما جلوگیری ننموده و ایجاد آسیب نمی نمایند، اما یاری می نمایند تا چربی اضافی از روی پوست خود پاک شده و براقی دلخواهی بر جای بماند. این کاغذهای خشک کن، ارزان قیمت و در دسترس هستند و در طول روز می توانید چندین بار از آن ها بهره ببرید.

3. عسل برای پاکسازی پوست چرب

عسل یکی از بهترین و معروف ترین داروهای طبیعی پوست است. با توجه به قابلیت های ضدباکتری و ضدعفونی نماینده آن، می توان عسل را یک راه چاره موثر برای پاکسازی پوست چرب دانست. عسل یک ماسک طبیعی ست که به جای چرب کردن، به پوست رطوبت رسانی می نماید.

جهت استفاده از عسل برای درمان آکنه و پاکسازی پوست چرب، یک لایه نازک از آن را روی صورت خود قرار داده و اجازه دهید برای 10 دقیقه باقی بماند تا کاملا روی پوست، خشک شود. سپس آن را با آب گرم شستشو داده و از روی پوست کاملا پاک نمایید.

4. خاک رس آرایشی

خاک رس آرایشی، به عنوان یک درمان طبیعی و معدنی شناخته می شود. این ماده به جذب روغن پوست یاری نموده و درمان بسیاری از بیماری های پوستی است. خاک رس سبز فرانسوی، یک درمان محبوب برای پوست های چرب و دارای آکنه است. این خاک به شکلی قوی چربی ها را جذب نموده و پوستی درخشان و سالم برجای می گذارد.

طریقه ساخت ماسک فرانسوی: آب تصفیه شده یا آب گل رز را با 1 قاشق چایخوری خاک رس مخلوط کنید، به شکلی که در فرم پودینگ درآمده و نسبت غلظت مناسبی داشته باشد. مخلوط تهیه شده را روی پوست صورت خود بمالید و آن را همان طور رها کنید، تا کاملا خشک شود. سپس ماسک خاک رس را از روی پوست خود به یاری آب گرم، شسته و بزدایید. ماسک خاک رس روی پوست شما حالت شنماینده ای داشته و به راحتی جدا می شود.

5. ماسک جو دوسر

بلغور جو دوسر به آرامش پوست ملتهب یاری نموده و چربی های اضافی پوست را به خود جذب می نماید. همچنین این ماسک، پوست های مرده را جدا ساخته و نوعی لایه بردار پوستی به حساب می آید. بلغور جو دوسر را می توانید با ماست، عسل یا میوه های پخته مانند موز، سیب یا پاپایا نیز مخلوط سازید.

دستور ساخت: یک و نیم فنجان جو را با آب داغ مخلوط کنید تا به شکل خمیری دربیاید. سپس به این مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید. این ماسک را برای مدت سه دقیقه روی صورت خود قرار دهید و سپس به خوبی ماساژ دهید. بعد از گذشت سه دقیقه ماساژ، صورتتان را با آب گرم آبکشی نموده و به آرامی خشک کنید.

سپس از مخلوط بلغور جو دوسر دوباره روی صورت خود قرار داده و بگذارید برای 10 تا 15 دقیقه، روی پوست بماند. بعد از آن با آب گرم آبکشی اش نموده و به آرامی خشک نمایید.

6. سفیده تخم مرغ و لیمو برای پاکسازی پوست چرب

سفیده تخم مرغ و لیمو برای پوست چرب، بسیار مفید هستند. اسید موجود در لیمو و سایر مرکبات، به جذب چربی پوست یاری نموده و دارای قابلیت های ضدباکتری نیز هست. البته این دستورالعمل و ماسک سفیده تخم مرغ، برای افرادی که دارای آلرژی تخم مرغ هستند، توصیه نمی شود.

روش تهیه: برای این منظور 1 سفیده تخم مرغ را با 1 یک قاشق چایخوری آب لیموی تازه مخلوط کنید. سپس آن را روی صورت خود قرار داده و بگذارید کاملا خشک شود. پس از آن، ماسک را با آب گرم شسته و پوست خود را خشک نمایید.

7. بادام زمینی

بادام زمینی باعث بالا رفتن سطح الاستیته پوست شما شده و روغن های اضافی و ناخالصی های آن را نیز می زداید. برای استفاده از اسکراب صورت بادام؛ مراحل زیر را دنبال کنید:

به اندازه 3 قاشق چایخوری بادام زمینی را پودر نموده و آماده کنید. 2 قاشق غذاخوری عسل خام، به این پودر بادام بیفزایید. مخلوط به دست آمده را به آرامی و با حرکات دایره ای، روی پوست صورت خود بمالید. بعد از گذشت چند دقیقه، ماسک را از طریق آب گرم شسته و به آرامی خشک کنید.

8. آلوئه ورا

آلوئه ورا برای سوختگی ها و سایر وخامت های پوستی، عالی شناخته شده است. با توجه به پژوهشی که کلینیک Mayo منتشر ساخته است؛ شواهد علمی قوی وجود دارد که آلوئه ورا برای درمان پوسته پوسته شدن پوست صورت بر اثر چربی نیز مفید واقع می شود.

شما می توانید پیش از خواب، یک لایه نازک از ژل آلوئه ورا را روی پوست صورت خود بگذارید و اجازه دهید تا صبح روی صورت باقی بماند. گزارشات حاکی از آن است که ژل آلوئه ورا می تواند باعث تحریکات پوستی خفیف تا شدید شود. به همین علت پیش از استفاده از ماسک صورت آن، مقداری از ژل آلوئه ورا را روی پوست ساعد خود امتحان کنید تا از عدم حساسیت پوستی نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید. اگر هیچ واکنش آلرژیکی ظرف مدت 24 تا 48 ساعت ظاهر نشد، می توانید با اطمینان خاطر از این ژل روی پوست صورت خود استفاده نمایید.

9. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی حاوی سالیسیلیک اسید است که یک درمان طبیعی عالی برای آکنه به شمار می رود. اسیدهای گوجه فرنگی می تواند به جذب چربی های اضافی پوست نیز یاری نموده و موجب بسته شدن منافذ پوستی گردند.

روش تهیه: یک گوجه فرنگی پوره شده را با یک قاشق چایخوری شکر، مخلوط سازید. سپس از این ماسک با حرکات دایره ای روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید برای مدت 5 دقیقه باقی بماند. بعد از آن ماسک را با آب گرم شسته و از صورت خود پاک کنید. (همین طور می توانید از گوجه فرنگی به تنهایی و بدون اضافه کردن شکر، روی پوست خود استفاده نمایید.)

10. روغن جوجوبا

اگر چه ایده استفاده از روغن، روی پوست چرب؛ کمی عجیب به نظر می رسد، اما روغن جوجوبا یک درمان عالی و فوق العاده برای پوست های چرب، دارای آکنه و سایر مسائل است.

به نظر می رسد که روغن جوجوبا قادر به تقلید عملکرد سبوم روی پوست است و به نوعی غده های چربی ساز را فریب می دهد تا دیگر چربی فراوری ننمایند. البته هنوز اثبات علمی دقیق برای این مدعا وجود ندارد، اما در نهایت این روغن از بهترین درمان های طبیعی برای پاکسازی پوست چرب است.

مطالعه ای در سال 2012 میلادی نشان داد که استفاده از ماسک ساخته شده از روغن جوجوبا و خاک رس، می تواند به بهبود مسائل پوستی و آکنه یاری کند.

به خاطر داشته باشید که کمی روغن جوجوبا، مدت ها جوابگوی احتیاج شما خواهد بود. همین طور نباید در مصرف این روغن زیاده روی کنید، زیرا این خود می تواند اوضاع چربی پوستتان را بدتر کند. تنها چند قطره از این روغن را روی پوست خود ماساژ داده و نتیجه را بیازمایید. در صورتی که نتیجه کار رضایت بخش بود، به صورت روزانه ماساژ روغن را ادامه دهید.

پیشگیری از چربی پوست

در صورتی که چربی پوست شما به دلایل ژنتیکی و هورمونی باشد، جلوگیری از آن سخت خواهد بود. برای مراقبت از پوست و پیشگیری از چربی بیش از حد آن، از غذاهای پر قند و فرآوری شده و همین طور غذاهای سرخ شده؛ اجتناب کنید.

وسوسه استفاده از وسایل آرایشی سنگین و کرم پودرهای قوی، همواره همراه افراد با پوست چرب است. اما به خاطر داشته باشید که این ابزار آرایشی، اوضاع را وخیم تر خواهند ساخت. محصولات مبتنی بر آب را به جای آن هایی که پایه روغنی دارند، انتخاب کنید.

توصیه نهایی

بسیاری از مردم به سراغ داروهای طبیعی و خانگی برای مراقبت از پوست خود می فرایند. اما همواره به یاد داشته باشید که ممکن است نسبت به محصول خاصی (هرچند خانگی و گیاهی) حساسیت داشته باشید و اوضاع پوست صورتتان بدتر شود.

توصیه می شود که برای درمان خانگی مسائل پوستی و پاکسازی پوست چرب خود، با پزشک مشورت کنید. درمان های خانگی یا دارویی باید تحت نظر پزشک و با مشورت وی بوده و به هیچ وجه انتخاب های خودسرانه و بدون مطالعه، توصیه نمی شوند. پیشنهاد می شود از بین بردن جوش سرسیاه روی بینی به یاری روش های خانگی را نیز در مجله انگیزه بخوانید. نباید فراموش کنید که در بخش پیغام ها منتظر ابراز نظرات و تجربیات ارزشمند شما هستیم.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 562

به "10 روش خانگی برای پاکسازی پوست چرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روش خانگی برای پاکسازی پوست چرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید