5 نکته اساسی برای داشتن گلدان هایی سرحال!

به گزارش تور انگلیس، به تازگی گیاه گلدانی تهیه نموده اید اما شادابی اولیه خود را از دست داده، یا در فکر تهیه چند گلدان برای طراوت بخشیدن به فضا هستید، فرقی ندارد اگر گلدان دارید این 5 نکته ساده را برای داشتن گیاهانی سرحال رعایت کنید.

5 نکته اساسی برای داشتن گلدان هایی سرحال!

اگر در حال خواندن این مقاله هستید پس احتمالا به باغبانی و نگهداری از گیاهان علاقه مندید. در این متن 5 نکته پایه برای داشتن گلدان هایی شاداب آورده شده است که بیشتر به درد تازه کارها می خورد.

1- نوع و مقدار گلدان

هر ماده ای خصوصیات مخصوص به خودش را دارد: پلاستیک در آفتاب خاصیت خود را از دست می دهد و خراب می گردد بخصوص در منطقه ها استوایی و یا تابستان ها که آفتاب شدیدتر است. گلدان های پلاستیکی گرما را به درون انتقال می دهند و باعث گرم شدن و خراب شدن گیاهانی که در داخلشان کاشته شده اند می شوند.

با این وجود گلدان های پلاستیکی خوبی های بسیاری هم دارند ازجمله اینکه آنها سبک اند و به راحتی قابل حمل و جا به جایی هستند. خب حالا ممکن است تصور کنید : پس گلدان های سفالی بهترینند! اما آنها سنگین و گران هستند و اگر بالکن بنتی محکم و خوش ساختی نداشته باشید حتی نمی توانید به آنها فکر کنید! گلدان های رسی، چوبی، فلزی یا بتونی هم می توانند جز انتخاب هایتان باشند.

برای تهیه گلدان به سایز و طراحی گلدان هم دقت کنید تا با فضای شما همخوانی داشته باشد. در مجموع هنگام انتخاب گلدان مناسب به ظاهر آن هم توجه کنید.

2- زهکش خوب

اگر مبتدی هستید و تازه تصمیم به باغبانی گرفته اید حتما و حتما توجه کنید که برای خاک گیاهان تان زهکشی مناسبی فراهم کنید. همواره قبل از کاشتن یک گیاه در گلدان، سوراخ های زهکش انتهای گلدان را آنالیز کنید تا مطمئن شوید تعداد و مقدار آنها به مقدار کافی است و زهکشی به خوبی انجام خواهد شد. زهکش های خوب گیاه را از پوسیدگی ریشه، که به علت مرطوب ماندن طولانی مدت خاک اتفاق میافتد، مصون نگه میدارد.

3- کیفیت خاک

خاک کلید اصلی برای داشتن گیاهانی شاداب است. خاک مخصوص گیاه تان را برایش فراهم کنید تا هر ماده مغذی که برای رشد، گلدهی و میوه دهی لازم دارد در اختیارش باشد. می توانید از خاک های آماده موجود در بازار بهره ببرید و یا در صورتی که حوصله و دانش آن را دارید خودتان خاک مناسب را درست کنید. برای درست کردن ترکیب خاک مخصوص تان از کمپوست و مواد معدنی هم بهره ببرید تا باف خاک را بهتر کنید.

4- آفتاب

بیشتر گیاهان گلدانی خارج از خانه احتیاج نوری زیادی دارند و حداقل تا 5 ساعت آفتاب مستقیم می خواهند. هم چنین بیشتر آنها به آبیاری روزانه احتیاج دارند چرا که خاکشان در آفتاب به سرعت خشک می گردد.

5- انتخاب واریته مناسب گیاهان

گیاهانی را پرورش دهید که برای پرورش در گلدان مناسب هستند و با محیط آن آدابته شده اند. قبل از انتخاب گیاه ابتدا تحقیق کنید کدام واریته خاص از گیاهی که می خواهید عملکرد بهتری در گلدان دارد و هم چنین با آب و هوای منطقه زندگی شما سازگارتر است.

فواید باغبانی گلدانی

- گیاهان کاشته شده در گلدان قابلیت جابه جایی به هر مکانی را که می خواهید دارند. تراس، بالن و یا داخل خانه هنگامی که هوای بیرون سرد است.

- دیگر فایده باغبانی گلدانی نسبت کاشت گیاهان در باغچه این است که حتی در صورت بد بودن کیفیت خاک یکی منطقه شما می توانید ترکیب خاکی خوبی در گلدانها داشته باشید و بدون هیچ مسئله ای گیاهان دلخواهتان را پرورش دهید.

منبع: فوت و فن
انتشار: 17 مرداد 1401 بروزرسانی: 17 مرداد 1401 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1463

به "5 نکته اساسی برای داشتن گلدان هایی سرحال!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نکته اساسی برای داشتن گلدان هایی سرحال!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید