ابداع ساختارهای نانویی برای تصفیه میکروپلاستیک در فاضلاب

به گزارش تور انگلیس، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، پاکسازی فاضلاب قبلا شامل حذف مواد آلاینده سنتی بود اما اکنون حذف ذرات میکروپلاستیک را نیز شامل می گردد. درهمین راستا گروهی از محققان با یاری نیکی اشتیاقی پژوهشگر ایرانی روشی سریع تر و کامل تر برای این امر ابداع نموده اند.

ابداع ساختارهای نانویی برای تصفیه میکروپلاستیک در فاضلاب

محققان دانشگاه RMIT استرالیا پودری ابداع نموده اند که با آب دور ریز پاکسازی نشده در واحدهای تصفیه ترکیب می گردد. هرچند این ماده شبیه یک پودر سفید عادی است اما در حقیقت از ساختارهای نانوپیلار میکروسکوپی فرومغناطیسی تشکیل شده است.

هریک از این ساختارها به نوبه خود شامل دو ورقه از جنس مواد فلزی آلی (MOF) همراه مجموعه ای از نانوپیلارهای اکسید آهن است که با کربن پوشیده شده اند. در حقیقت نانوپیلارهای مذکور بین ورقه ها قرار گرفته اند. این شکل از قرار گرفتن مواد سطح وسیعی ایجاد می نماید که حتی کوچکترین ذرات میکروپلاستیک در حال عبور به آن می چسبند.

هنگامیکه پودر برای مدت کوتاهی دور فاضلاب چرخید، یک آهنربا برای حذف ساختارهای نانوپیلار و ذرات میکروپلاستیک جذب شده به آنها به کار گرفته می گردد.

در تست های آزمایشگاهی طی یک ساعت، تمام ذرات از نمونه آب رنگی شده جمع آوری شدند. علاوه بر آن آزمایش نشان داد ساختارهای نانوپیلار تا 6 بار قابل استفاده هستند.

این در حالی است که روش های پاکسازی سنتی آب ممکن است چند روز طول بکشند و حتی به طور کامل آب را تمیز نمی نمایند.

نیکی اشتیاقی در این باره می گوید: پودر افزودنی که ما ابداع کردیم می تواند ذرات میکروپلاستیکی هزاربار کوچک تر از ذراتی که هم اکنون در واحدهای تصفیه فاضلاب ردیابی می گردد را از بین ببرد. ما به عنوان گام بعدی، دنبال همکارانی در بخش صنعتی هستیم تا بتوانیم کاربرد این ماده در واحدهای تصفیه فاضلاب را آنالیز کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آذر 1401 بروزرسانی: 9 آذر 1401 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1518

به "ابداع ساختارهای نانویی برای تصفیه میکروپلاستیک در فاضلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع ساختارهای نانویی برای تصفیه میکروپلاستیک در فاضلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید