اسپیس ایکس فضانوردان را راهی سفرهای فضایی می نماید

به گزارش تور انگلیس، فضانوردان ناسا قصد دارند تا خاتمه ماه آینده با کپسول فضایی اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی سفر نمایند.

اسپیس ایکس فضانوردان را راهی سفرهای فضایی می نماید

پس از پیروزیت کپسول فضایی کرو دراگون، خدمه اژدهای شرکت اسپیس ایکس که با استفاده از موشک فضایی فالکون 9 محموله باری را در مارس 2019 به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کرد، مقام های ناسا اعلام نموده اند در روز 27 ماه مِی پیش روی درسال میلادی جاری اولین گروه از فضانوردان با این کپسول فضایی روانه ماموریت فضایی می شوند.

به گزارش نمناک در این ماموریت دو فضانورد ناسا با استفاده از کپسول فضایی که از طریق موشک فالکون 9 از مدار زمین خارج می گردد وارد ایستگاه فضایی بین المللی خواهند شد. این نخستین پرتاب پس از بازنشستگی شاتل فضایی در سال 2011 خواهد بود.

ناسا درنظر دارد در ماموریت های آینده فضایی مدت زمان اقامت فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی را تا یک هفته کاهش دهد تا تعداد بیشتری فضانورد به فضا ارسال کند.

در اولین پرتاب کپسول فضایی خدمه اژدها، دو فضانورد اسپیس ایکس به مدت دو الی سه ماه در ایستگاه فضایی به انجام پژوهش های علمی می پردازند و پس از آن با استفاده از کپسول فضایی به زمین بازگشته و در اقیانوس اطلس فرود می آیند.

امروزه فضانوردان تنها با استفاده از کپسول فضایی سایوز متعلق به آژانس فضایی روسیه، مشهور به روس کاسموس به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل می شوند و روس ها تنها دو پرواز برای حمل و نقل فضانوردان را در طول سال برنامه ریزی می نمایند و دیگر پرتاب ها، حمل محموله مواد خوراکی و تجهیزات است.

کپسول فضایی کرو دراگون پس از 6 سال گذراندن انواع آزمایش ها و توسعه وطراحی جدید پایان آماده است تا اولین گروه مسافران را به فضا انتقال دهد.

کارشناسان با توجه به همه گیری بیماری COVID-19 اعلام نموده اند؛ فضانوردان باید دوره قرنطینه پیش از پرتاب به ایستگاه فضایی را درمحلی ویژه سپری نمایند و خطر انتقال ویروس به فضا بسیار زیاد است.

با توجه گسترش ویروس کرونا بیشتر کارکنان ناسا و شرکت اسپیس ایکس این روزها به صورت دورکاری به انجام کار می پردازند و کارشناسان امیدوار هستند بتوانند زمینه راه اندازی و پرتاب موشک و کپسول فضایی در زمان پیش بینی شده را به انجام برسانند.

کپسول فضایی خدمه اژدها به تازگی آزمایش مربوط به چترنجات کپسول فضایی که در زمان فرود اضطراری و یا بازگرداندن فضانوردان از ایستگاه فضایی مورد استفاده قرار می گیرد را با پیروزیت پشت سر گذاشته است.

قرار است دو آزمایش دیگر چتر نجات کپسول فضایی خدمه اژدها اواخر ماه آپریل سال میلادی جاری انجام گردد. یکی دیگر از آزمایش های دردست اجرا آنالیز سیستم پیشرانش درزمان سقوط و نقص فنی کپسول فضایی خدمه اژدهاست که با استفاده از آن موتورهای اضطراری کپسول فضایی پس از پرتاب فعال و فضانوردان را به سلامت به زمین باز می گرداند.

چندین پیش در زمان آزمایش موتورهای اضطراری کپسول فضایی، به طور ناگهانی کپسول فضایی دچار آتش سوزی شد که به گفته کارشناسان امکان تعمیر واستفاده دوباره از کپسول فضایی دیگر امکان پذیر نبود.

محققان نشت ماده تترواکسید نیتروژن به داخل لوله های تیتانیوم حاوی گاز هلیوم سیستم درونی کپسول فضایی را عامل آتش دریافت کپسول فضایی در زمان آزمایش موتورهای اضطراری اعلام کردند.

برای برطرف این مشکل کارشناسان اعلام کردند جنس لوله ها را از فلزی جز تیتانیوم درنظر خواهند گرفت تا ضریب اشتعال آن کاهش یابد.

موشک فضایی فالکون 9 هم در جدیدترین ماموریت خود برای ارسال ماهواره ها طرح اینترنت فضایی استارلینک دچار نقص فنی شد هرچند که کارشناسان پیروز به استقرار ماهواره ها درمدار از پیش مشخص شده در مدارکره زمین شدند، اما موتور موشک فالکون دچار نقص شد و نتوانست پس از بازگشت دوباره مورد استفاده برای ماموریت های آینده قرار گیرد.

فضانوردان ناسا که قرار است با استفاده از کپسول فضایی خدمه اژدها به ایستگاه فضایی سفر نمایند این روزها درحال یادگیری نحوه راهنمایی و کنترل کپسول فضایی هستند، زیرا فناوری های مورد استفاده در تجهیزات شرکت اسپیس ایکس با ناسا متفاوت است.

برای آموزش فضانوردان ناسا از نوعی سیستم شبیه ساز پرواز هم بهره گرفته است که با استفاده از آن فضانوردان با محیط کپسول فضایی در زمان سفر درفضا آشنا می شوند.

پرتاب فضانوردان از پایگاه کیپ کاناورال فلوریدا، سکوی پرتابی 39A انجام می گردد و فضانوردان یک الی دو روز پس از پرتاب به ایستگاه فضایی می پیوندند.

دو شرکت اسپیس ایکس و بوئینگ درسال 2014 قراردادهایی با ناسا برای ساخت کپسول فضایی و ارسال فضانورد به ایستگاه فضایی منعقد کردند، اما در آخرین آزمایش کپسول فضایی استارلاینر شرکت بوئینگ که اواخر سال میلادی گذشته انجام شد، پرتاب کپسول دچار مشکل شد و نتوانست به سرعت لازم برای خروج از مدار کره زمین دست یابد وبه ناچارکارشناسان کپسول فضایی را به زمین بازگرداندند.

مقام های ناسا اعلام نموده اند کارساخت کپسول فضایی از طریق اسپیس ایکس از بوئینگ پیروزیت آمیزتر بوده است و کپسول فضایی بوئینگ احتیاج به آنالیز دقیق مشکل پیش آمده و برطرف آن دارد تا پس از انجام آزمایش های مختلف تاییدیه برای ارسال فضانورد به فضا را به دست آورد.

قراراست درصورت پیروزیت آمیز بودن پرتاب فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی با استفاده از کپسول فضایی خدمه اژدها که به نام ماموریت Demo-2 نام گذاری شده است، ناسا مبلغ 3.1 میلیارد دلار برای ادامه توسعه کپسول فضایی و ارسال چندین پرتاب محموله های باری به اسپیس ایکس بپردازد.

منبع: چمدان
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 328

به "اسپیس ایکس فضانوردان را راهی سفرهای فضایی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس ایکس فضانوردان را راهی سفرهای فضایی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید