اپراتورها قیمت بسته های اینترنتی را گران کردند

به گزارش تور انگلیس، بعضی اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت علیرغم مصوبه مجلس مبنی بر گران نشدن اینترنت در سال 1400 از چندی پیش اقدام به افزایش قیمت بسته های خود کردند.

اپراتورها قیمت بسته های اینترنتی را گران کردند

نمایندگان مجلس در قانون بودجه سال 1400 هرگونه افزایش قیمت اینترنت را غیرقانونی اعلام و تاکید نمودند که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نیز نمی تواند تعرفه اینترنت را افزایش دهد.

با این حال از ابتدای سال تا به امروز اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت به طرق مختلفی از جمله حذف بعضی بسته ها و جایگزینی نرخ های گران تر با حجم کمتر، قیمت بسته های اینترنتی خود را افزایش داده و این اقدام را در چارچوب قانون و مطابق با سقف و کف تعرفه در نظر گرفته کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می دانند.

این تغییرات در حجم و قیمت بسته های اینترنتی در سال 99 نیز از سوی بعضی اپراتورها دیده شد و در آن موقع سازمان تنظیم مقررات پس از اعتراض های بسیار کاربران، قول داد که مشکل را رفع کند و از اپراتورها خواست که نرخ بسته ها را به حالت اول بازگردانند. با این حال شواهد نشان می دهد که بسیاری از بسته های اینترنت اپراتورها حذف شد و نرخ بسته ها به حالت اولیه بازنگشت.

سال جاری نیز بعضی اپراتورها با تغییراتی در قیمت بسته های اینترنت خود، باعث شده اند که مشترکان مجبور به پرداخت هزینه بیشتری شوند.

به اذعان مشترکان قیمت بسته های اینترنت ثابت در یکی از اپراتورهای تلفن همراه در ابتدای سال بیش از 15 درصد گران شد و به تازگی نیز بعضی اپراتورهای اینترنت ثابت نرخ بعضی بسته های خود را تا 25 درصد گران نموده اند.

افزایش قیمت بسته های اینترنتی اپراتورها در حالی اتفاق می افتد که این اپراتورها باید قبل از هرگونه تصمیم برای افزایش قیمت و یا حذف بسته ها و تغییر در حجم آنها، این تصمیم را به تأیید رگولاتوری برسانند.

با این حال شواهد نشان می دهد که در اغلب موارد رگولاتوری از تغییر قیمت بسته های اینترنتی بی اطلاع است و پس از آنکه کاربران بسیاری در شبکه های اجتماعی نارضایتی خود را اعلام می نمایند و رسانه ها نیز پیگیر موضوع می شوند، رگولاتوری آنالیز ابعاد این افزایش قیمت را در دستور کار قرار می دهد.

در مورد قبلی، کوشش بسیاری از سوی خبرنگار مهر برای پیگیری افزایش تعرفه بسته های اینترنت اپراتور تلفن همراه صورت گرفت اما این پیگیری ها به جایی نرسید و رگولاتوری حاضر به پاسخگویی در این باره نشد.

این در حالی است که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مطابق با وظایف و اختیارات خود، موظف به نظارت بر عملکرد دارندگان پروانه های ارتباطی در چارچوب مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است اما با این وجود به نظر می رسد این سازمان در کنار افت کیفیت سرویس اینترنت اپراتورها که مورد مطالبه جدی کاربران است، نسبت به افزایش نرخ بسته های اینترنتی نیز بی توجه است و در جهت حمایت از حقوق مشترکان منفعلانه عمل می نماید.

حال با وجودی که مطابق مصوبه مجلس، قیمت اینترنت نباید گران گردد، هنوز واکنشی در جهت این افزایش قیمت خدمات اپراتورها از سوی رگولاتوری اعلام نشده است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد افزایش قیمت خدمات پلتفرم های نمایش خانگی (VOD) که اواخر اسفند و در نوروز رخ داد نیز واکنشی نشان نداد و آن را در چارچوب وظایف و اختیارات خود ندانست.

به تازگی اما کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از تخلف 3 پلتفرم روبیکا، نماوا و فیلیمو در محاسبه نرخ نیم بهای اینترنت مشترکان خبر داده و به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فرصت داده تا گزارشی از این تخلف را ارائه کند.

آنطور که نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل 90 به خبرنگار مهر گفته است: رگولاتوری در مورد تخلف 2 پلتفرم اشتراک فیلم و یک پیغام رسان داخلی در فروش پهنای باند که 50 درصد هزینه اضافی از مشترکان دریافت نموده اند، اطلاعی نداشته است.

وی تاکید نمود: سازمان تنظیم مقررات ارتباطات این ادعا را دارد که مجوزی برای افزایش نرخ پهنای باند به این مجموعه ها نداده است. با این حال ما شرح خواستیم که موضوع روشن گردد. اگر هم مجوزی نداده اند باید پیگیری می کردند و مستندات پیگیری ها را نسبت به برخورد با این تخلف باید ارائه نمایند. در غیر این صورت هم رگولاتوری مقصر است که نظارت و اعمال نظارت نداشته و هم این پلتفرم ها مقصر هستند.

پژمانفر با بیان اینکه این تخلف در اضافه دریافت مربوط به همه مشترکانی می گردد که از این پلتفرم ها استفاده می کردند، در مورد افزایش قیمت بسته های اشتراک نماوا و فیلیمو نیز گفت: این پلتفرم ها اگر قیمت ها را غیرقانونی افزایش داده باشند حتماً با آنها برخورد می گردد. مسئولیت رسیدگی به این بخش نیز با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است و آنها نمی توانند نسبت به این موضوع شانه خالی نمایند. ما این موضوع را به آنها تذکر دادیم.

ابهام در نحوه محاسبه پهنای باند ترافیک داخلی و تعرفه اینترنت پیغام رسان های بومی نیز بارها از سوی رسانه ها مورد انتقاد واقع شد و کاربران بسیاری نیز اذعان داشته اند که زمانی که به بعضی سایت های داخلی و پیغام رسان های بومی و پلتفرم های داخلی مراجعه می نمایند، همچنان هزینه ترافیک خارجی در بسته اینترنتشان محاسبه می گردد.

با این وجود، رگولاتوری تا به امروز گزارشی در مورد تخلف اپراتورها و نیز پلتفرم ها در محاسبه قیمت اینترنت و یا افزایش تعرفه آن منتشر ننموده است.

خبرگزاری مهر آمادگی دارد که پاسخ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را در این زمینه منتشر کند.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 996

به "اپراتورها قیمت بسته های اینترنتی را گران کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپراتورها قیمت بسته های اینترنتی را گران کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید