اگر جانسون بمیرد ، نخست وزیر بریتانیا در بخش مراقبت های ویژه

به گزارش تور انگلیس، بریتانیا نگران جان و سلامتی نخست وزیر خود است: بوریس جانسون پس از آنکه شرایط جسمانی اش به دنبال ابتلا به ویروس کرونا رو به وخامت گذاشت، در بخش مراقبت های ویژه بستری شد و از دومینیک راب، وزیر خارجه این کشور، خواست هر آنچه لازم است را انجام دهد. اما چه اتفاقی خواهد افتاد اگر جانسون بیش از این ناتوان گردد.

اگر جانسون بمیرد ، نخست وزیر بریتانیا در بخش مراقبت های ویژه

به گزارش خبرنگاران به نقل از شرق، قوانین رسمی بریتانیا معین ننموده که در صورت بروز چنین اتفاقی، عرصه تصمیم گیری در بریتانیا به چه سمتی کشیده خواهد شد و این از عواقب قانون اساسی نانوشته بریتانیاست. اکنون وزیر خارجه بریتانیا، مأمور انجام وظایف جانسون شده است، بنابراین اگر موضع رسمی بریتانیا تغییر یا نخست وزیر به طور کامل نتواند در فرایند تصمیم گیری ها شرکت کند، راب به عنوان نخستین فرد، کنترل امور دولتی را در دست خواهد گرفت.

در بیانیه دولت در لندن آمده است که انتقال جانسون به بخش مراقبت های ویژه جنبه احتیاطی دارد و این اقدام برای آن اجرا شده که در صورت احتیاج نخست وزیر بریتانیا به دستگاه تنفسی، این امکان برای او فراهم باشد.

جانسون که 55 سال دارد، پنجم ماه آوریل به علت ابتلا به بیماری کرونا به بیمارستان منتقل شده بود.

در ابتدا گفته شده بود انتقال او به بیمارستان برای انجام معاینات اولیه و تست بوده اما ششم آوریل شرایط جسمانی او رو به وخامت می گذارد.

همین موضوع علت انتقال جانسون به بخش مراقبت های ویژه اعلام شده اما دفتر نخست وزیری بریتانیا در بیانیه خود تأکید می نماید جانسون از مراقبت های عالی تیم پزشکی برخوردار است و شخصا از همه همکاران بخش خدمات درمانی بریتانیا برای کوشش و کار سخت و سختشان ابراز امتنان نموده است. در اوایل ماه مارس، بوریس جانسون با بسیاری از افراد در بیمارستانی دست داده بود که از جمله چند بیمار کرونایی در آن بستری بودند. او در آن هنگام گفته بود از انجام چنین کاری پشیمان نیست و در آینده نیز چنین کاری را تکرار خواهد نمود.

اکنون دولت بریتانیا در امر مقابله با شیوع بیماری کرونا با مسائل بسیاری روبه روست که به ناچار لندن را بیش از گذشته به جانسون و دولت او، وابسته می نماید.

طبق قانون اساسی در بریتانیا، در بعضی از امور فقط نخست وزیر اجازه تصمیم گیری دارد اما در موارد دیگر وزیر خارجه کنونی او می تواند بدون مسئله ای به انجام امور بپردازد؛ برای مثال، او می تواند مقامات ارشد قضائی برای انتصاب را به ملکه معرفی یا برای انتصاب مقامات عالی در کلیساهای این کشور شخصا تصمیم گیری کند. اما در زمان اتخاذ تصمیمات مهم دولتی، راب باید با کابینه و سایر مقامات ارشد مشورت کند.

اما اگر جانسون بیش از حد ناتوان گردد یا بمیرد، ملکه از دومینیک راب خواهد خواست دولت موقت تشکیل دهد، مگر اینکه اعضای کابینه تصمیم بگیرند شخص دیگری عهده دار امور گردد.

این شرایط تا زمانی که حزب محافظه کار فرد دیگری را به عنوان رهبر معرفی کند، ادامه خواهد داشت چراکه بر اساس قانون بریتانیا، نخست وزیر فقط در صورت مرگ یا استعفا می تواند در دفتر کارش حاضر نگردد. در این حال، یکی از کارشناسان بریتانیایی می گوید اگر نخست وزیر ناتوان گردد یا بمیرد، احزاب سیاسی توانایی آن را دارند که رهبر موقت معرفی نمایند اما قانون اساسی این کشور نقشی برای این رهبر موقت در نظر نگرفته است.

  • آرزوی شفا

به دنبال انتشار خبر بستری شدن بوریس جانسون در آی سی یو، شماری از مقام ها و سیاست مداران این کشور، از جمله رهبر جدید حزب کارگر، شهردار لندن و چند عضو کابینه، نسبت به شرایط او ابراز نگرانی کردند و در پیغام هایی، برای بوریس جانسون 55ساله آرزوی بهبودی کردند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، نیز در توییتر از حمایت کامل کشورش از بریتانیا اطلاع داد و برای نخست وزیر بریتانیا شفای عاجل آرزو کرد. مکرون در توییتر نوشت حمایت کامل خود را از جانسون، خانواده او و مردم انگلیس در این دوره سخت اعلام می نماید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هم در کنفرانسی خبری گفت آمریکایی ها برای بوریس جانسون دعا می نمایند و ما با تیم پزشکی جانسون در تماس مداوم هستیم.

ترامپ تأکید کرد: همچنین می خواهم صمیمانه ترین و بهترین درود خودم را به دوست بسیار عزیزم و دوست مردم آمریکا بفرستم. رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد از دو شرکتی که در زمینه فراوری و کشف داروهای درمان کووید19 کار می نمایند، خواسته است یاری لازم را به تیم پزشکی بوریس جانسون داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 269

به "اگر جانسون بمیرد ، نخست وزیر بریتانیا در بخش مراقبت های ویژه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر جانسون بمیرد ، نخست وزیر بریتانیا در بخش مراقبت های ویژه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید