با جای جوش های صورت چه کنیم؟

به گزارش تور انگلیس، حتما شما هم دیده اید خانم ها و آقایانی را که روی صورت شان جای جوش های عمیق روی به جای مانده. خیلی از این افراد انواع کِرِم ها و محصولات زیبایی را امتحان می نمایند تا این جوشگاه ها دست از سرشان بردارند ولی در بیشتر مواقع این کارها بی فایده است و آنها به نتیجه دلخواه شان نمی رسند؛ چون پوست شان آسیبی عمقی دیده و برای

با جای جوش های صورت چه کنیم؟

با جای جوش های صورت چه کنیم؟

مصاحبه با دکتر محمدعلی نیلفروش زاده، متخصص پوست و مو

حتما شما هم دیده اید خانم ها و آقایانی را که روی صورت شان جای جوش های عمیق روی به جای مانده. خیلی از این افراد انواع کِرِم ها و محصولات زیبایی را امتحان می نمایند تا این جوشگاه ها دست از سرشان بردارند ولی در بیشتر مواقع این کارها بی فایده است و آنها به نتیجه دلخواه شان نمی رسند؛ چون پوست شان آسیبی عمقی دیده و برای درمان آن باید یک متخصص پوست دست به کار شود.

در این شرایط، بسته به عمق آسیب پوستی، ممکن است پزشک برای این افراد از درم ابریژن یا عمل جراحی استفاده کند. درباره این مشکل و راه های درمان آن با دکتر نیلفروش زاده، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران مصاحبه نموده ایم.

آقای دکتر! چرا جای جوش ها در صورت بعضی ها پر از چاله چوله می شود؟

یکی از مشکلاتی که در سنین بحران ساز، یعنی در سنین ازدواج، مورد توجه جدی قرار می گیرد؛ ظاهر ناخوشایند آثار زخم های صورت است که عمدتا از طریق جوش های چرکی و عمیق صورت و یا در اثر عواملی مانند آبله مرغان و جراحات پوستی ناشی از ضربه و تصادفات یا بیماری های دیگر به وجود می آید. اگر چه جوشگاه های پوستی از نظر دیگران می تواند خیلی خفیف و نامشخص باشد ولی با این حال، برای خود بیمار بسیار قابل توجه است.

می شود از آنها پیشگیری کرد؟

بله؛ پیشگیری از ایجاد اسکار (جوشگاه) بسیار ساده تر از درمان است؛ لذا در بیشتر موارد، تاکید بر درمان طبی زودرس و طولانی تا سرانجام بیماری است. در جوش غرور جوانی، اسکارها می توانند از سوراخ های کوچک که ممکن است با سوراخ های گشاد غدد چربی پوست اشتباه شوند تا ضایعات آبله ای شکل عظیم و عمیق وجود داشته باشند. این جوشگاه ها می توانند صورت، پشت، سینه و حتی بازوها را گرفتار نموده و فرو رفته یا برآمده باشند.

و راه درما ن آن چیست؟

روش های مختلف درمان اسکار یا جوشگاه های صورت عبارت اند از: تراشیدن پوست، استفاده از لیزر CO2، عمل جراحی برداشتن اسکار، برآمده کردن پوست و گرافت پوستی، تزریق مواد پرنماینده اسکار و پیلینگ یا لایه برداری پوست که براساس شدت و گستردگی ناهنجاری پوست در افراد مبتلا می توان روش مناسب را انتخاب کرد.

سایش پوست هم موثر است؟

بله؛ در روش درم آبریژن از طریق عمل تراش پوست لایه سطحی پوست ساییده شده و در نتیجه لایه زیرین پوست که ظاهر صاف تر و شفاف تری دارد، جایگزین آن می شود. بعلاوه لایه زاینده پوست تا مدت 6 ماه بعد فعال تر بوده و سرعت رسیدن سلول های عمقی پوست به سطح پوست بیشتر شده و کلاژن سازی در ناحیه درم فعال تر شده و استحکام درم بیشتر می شود. کلیه این اتفاقات باعث کم شدن عمق اسکار (جوشگاه)و فرورفتگی پوست یا از بین رفتن آن می شود. استفاده از کرم های مخصوص که قبل از عمل باعث تحریک پوست و لایه برداری می شود، چند هفته قبل از عمل ضروری بوده و باعث سریع تر شدن ترمیم پوست پس از عمل ساییدن پوست می شود.

چه مراقبتی ضروری است؟

پس از عمل با پانسمان مخصوص روی پوست پوشانده شده و بعد از 2 تا 4 روز، پانسمان برداشته می شود و پس از دو هفته بیمار می تواند با استفاده از وسایل ضدآفتاب به محل کار خود برود. البته تا مدت 6 ماه بیمار نباید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد. بیماران که سابقه عفونت تبخال و یا سابقه عدم ترمیم زخم دارند و بعلاوه کسانی که قرص اکوتان مصرف می نمایند، باید قبل از عمل به پزشک اطلاع دهند.

جراحی هم گاهی ضروری است؟

بعضی مواقع جوشگاه های عمیق پوست صورت را با عمل جراحی برداشته و محل را بخیه می زنیم. در بعضی بیماران ضروری است اسکارهای عمیق از طریق تزریق کلاژن پر شده و یا در بعضی موارد پیوند پوست از پشت گوش به ناحیه فرو رفته پوست انجام می شود. انواع مختلف پیلینگ، به تنهایی یا همراه ساییدن پوست برای بهبود جوشگاه های سطحی و التهابی پوست انجام می شود که این عمل اگر همراه با مصرف طولانی مدت اسیدهای رتینوییک و ترکیبات آلفاهیدروکسی اسید باشد، به خصوص در افراد با پوست سفید و روشن نتایج خوبی دارد.

لیزر چه طور؟

امروزه از لیزر دی اکسیدکربن، در درمان اسکارهای پوستی هم استفاده شده است که نتایج خوب بوده و با عمل ساییدن پوست قابل مقایسه است و عوارض محدودی گزارش شده است.

سلامت: با تیرگی جای جوش ها چه کنیم؟

درمان تیرگی پس از التهاب ناشی از جوش های دستکاری شده، مشکل و طولانی است و برای حصول نتایج مورد قبول، 6 تا 12 ماه وقت ضروری است. استفاده روزانه از ضدآفتاب های با طیف وسیع بخش مهمی از درمان است. انواع متفاوتی از کِرِم های موضعی در درمان تیرگی پس از التهاب استفاده می شود که شامل کرم های هیدروکینون، ترتینویین، اسیدگلیکولیک و آزلاییک اسید است. استفاده از پیلینگ های شیمیایی در به دست آمدن نتایج عالی هم موثر است.

و درمان های دیگر؟

سایر درمان ها شامل استفاده از تری کلرواستیک اسید و کرایوتراپی سطحی با نیتروژن مایع است که البته در افرادی با پوست تیره به علت احتمال ایجاد اسکار (جوشگاه) بهتر است انجام نشود. استفاده از کِرِم های پوشاننده برای منطقه ها درگیر هم می تواند از لحاظ ظاهری برای فرد موثر باشد. رتین آلدیید و یا اسید گلیکولیک هم می تواند در درمان تیرگی پس از التهاب در خصوص جوش صورت استفاده شود.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1154

به "با جای جوش های صورت چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با جای جوش های صورت چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید