بن سلمان می خواست من را هم اره کند

به گزارش تور انگلیس، طبق شکایت این مقام سابق اطلاعاتی سعودی، بن سلمان می خواسته بی سروصدا چند روز پس از قتل خاشقجی او را هم در تورنتو کانادا سر به نیست کند، اما ناکام مانده است.

بن سلمان می خواست من را هم اره کند

یک مقام بلندپایه سابق سعودی که در تبعید خودخواسته در کانادا زندگی می کند، از محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به اتهام تلاش برای ترورش در کانادا، شکایت کرده است.

به گزارش خبرنگاران، سعد بن خالد الجبری از مقامات بلندپایه سابق اطلاعاتی عربستان سعودی که از سال 2017 در کانادا زندگی می کند، به دادگاهی در شهر واشنگتن دی سی آمریکا بابت تلاش برای ترورش به دستور محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، شکایت کرده است.

او مدعی شده 2 هفته پس از قتل فجیع جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در شهر استانبول، مامورانی با ویزای توریستی از عربستان سعودی برای ترور او به شهر تورنتو کانادا آمده اند و به گفته خودش حتی ابزار و آلات اره کردن جسدش را هم مطابق با شیوه ترور و مثله کردن جسد خاشقجی به همراه آورده بودند، که در گمرک و مرزبانی کانادا اجازه ورود آنها به کشور داده نشده است.

گفته می شود این مقام سابق سعودی اطلاعات ذی قیمتی درباره محمد بن سلمان و نحوه به قدرت رسیدن او دارد.

او از مشاوران ارشد محمد بن نایف ولیعهد معزول سابق سعودی است و یکی از مهره های اطلاعاتی سابق دولت سعودی در دوران پیش از پادشاه سلمان است که تا سال 2015 در وزارت کشور و دستگاه اطلاعاتی سعودی فعالیت کرده است. او پس از به قدرت رسیدن ولیعهد سعودی از مقام خود در وزارت کشور برکنار شده است.

گفته می شود او رابط دستگاه اطلاعاتی سعودی با دستگاه های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا،کانادا، استرالیا و نیوزیلند بوده و پس از اینکه پیامی شفاهی را از سوی جان برنان رییس وقت سیا در سال 2015 به محمد بن سلمان درباره مداخله نظامی روسیه در سوریه رسانده، ولیعهد جوان سعودی از او برآشفته و کمی بعد نام او هم در لیست برکناری های گسترده مقامات سابق از ادارات و نهادهای دولتی بوده است.

سعد جبری در ژوئن 2017 و چند روز پیش از اینکه محمد بن سلمان با برکناری مجمد بن نایف به عنوان ولایتعهدی پدرش جلوس کند، گویا با مطلعی از قصد فرزند جوان و جاه طلب پادشاه از عربستان سعودی، به ترکیه گریخته است.

در ترکیه از طریق واتساپ در تاریخ 18 ژوئن 2017 پیامی فوری از طرف بن سلمان به او واصل می شود. در این پیام بن سلمان تاکید می کند که هر چه سریع تر و فوری برای ملاقاتی در موضوعی بسیار مهم راهی ریاض شود؛ اما سعد جبری مداوای بیماری خود را بهانه کرده و می گوید تا 24 ژوئن قادر به ترک ترکیه نیست.

3 روز پس از ارسال پیام بن سلمان به جبری، در تاریخ 21 ژوئن 2017 بن سلمان در اقدامی کودتا گونه به جای محمد بن نایف ولیعهد سابق جلوس کرده و در اقدامی که در تاریخ سیاسی خاندان سعود بی سابقه است، مقام ولایتعهدی پدر تاجدارش را کسب می کند.

پس از ولایتعهدی بن سلمان، افراد و نزدیکان و مقامات منصوب ولیعهد سابق به تدریج دستگیر می شوند، اما به دلیل فرار جبری به خارج از سعودی دسترسی بن سلمان به او دشوارشده بود و به همین خاطر او در نخستین گام کوشید سارا و عمر فرزندان جبری را به عنوان گروگان نزد خود نگه دارد و از خروج آنها از ریاض به سمت ترکیه به مقصد شهر بوستون آمریکا جلوگیری کند.

جبری پس از اینکه از ممانعت ماموران سعودی به خروج فرزندانش از فرودگاه ریاض مطلع شد، از طریق واتساپ به بن سلمان پیام داد تا حکم ممنوعیت خروج فرزندانش را لغو کند و اجازه دهد آنها از عربستان سعودی خارج شوند، اما خواسته بن سلمان تنها یک چیز بود: بازگشت جبری به ریاض و جبری به خاطر اینکه احتمالا می دانسته در صورت بازگشت به کشور جانش در خطر خواهد بود، از چنین کاری اجتناب می کند.

در تاریخ 8 سپتامبر همان سال (2017) بار دیگر بن سلمان از طریق واتساپ به جبری پیام می دهد و از او می خواهد ظرف مدت 24 ساعت به کشور بازشود و به همین منظور یک هواپیمای جت اختصاصی آماده می کند و از جبری می پرسد هواپیما را به کجای ترکیه بفرستد، اما جبری از دادن پاسخ خودداری می کند و در نهایت در تاریخ 12 سپتامبر جبری سر از شهر تورنتو کانادا درمی آورد. چگونگی سفر بی سروصدای او از ترکیه به کانادا معلوم نیست.

چت تهدید آمیز بن سلمان با جبری در واتساپ و هشدار درباره ضرورت بازگشت 24 ساعته او به کشور

پس از فرار سعد جبری از ترکیه، بن سلمان به گمان اینکه او به شهر بوستون آمریکا رفته تیم هایی شناسایی را به ایالات متحده آمریکا می فرستد اما تیم تحقیق به نتیجه ای نمی رسد و در نهایت پس از نزدیک به 1 سال وقتی بن سلمان می فهمد جبری در تورنتو کاناداست پس از شناسایی محل زندگی او در اکتبر 2018 تیمی را برای ترور او به تورنتو می فرستد که این تیم که قرار بوده با ویزای توریستی وارد کانادا شوند، از سوی ماموران گمرک و مرزبانی کانادا مشکوک تشخیص داده شده و اجازه ورود آنها به کشور داده نمی شود.

این تیم قرار بوده به فاصله 2 هفته پس از قتل پرسروصدای خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول، در تورنتو کانادا سعد جبری را هم از میان بردارد اما طرح ترور جبری ناکام می ماند.

جالا جبری به واسطه اینکه شهروند ایالات متحده آمریکاست، در دادگاهی در واشنگتن علیه ولیعهد سعودی شکایت کرده و او را متهم به تلاش برای ترور خود و اذیت و آزار خود و خانواده اش کرده است.

جبری، محمد بن سلمان را متهم کرده که با تهدید و تطمیع می کوشیده او را به بازگشت به کشور وادارد اما وقتی از این کار طرفی نبسته با ارسال مامورانی تلاش کرده او را از میان بردارد و حالا هم از سرنوشت خانواده او در عربستان خبری نیست.

از سرنوشت خانواده جبری (سارا و عمر 21 و 20 ساله دختر و پسر سعد جبری) از تاریخ 16 مارس امسال (2020) در عربستان سعودی خبری نیست. در این تاریخ ماموران اطلاعاتی سعودی به خانه جبری یورش برده و دو فرزند او را با خود به مکانی نامعلوم انتقال داده اند.

پس از رسوایی در ماجرای قتل جمال خاشقجی، ماجرای شکایت جبری از ولیعهد سعودی تازه ترین جنجال علیه ولیعهد جوان و جویای نام سعودی است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل: قتل خاشقجی به دستور عربستان اجرا شده است

مقام سازمان ملل: ولیعهد عربستان در پرونده قتل خاشقجی مظنون اصلی است

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 508

به "بن سلمان می خواست من را هم اره کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بن سلمان می خواست من را هم اره کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید