بی عدالتی در اجرای قانون عدالت آموزشی در بیرجند ، فارغ التحصیلان پزشکی از عدم تدبیر مسئولان دانشگاه گلایه دارند

به گزارش تور انگلیس، اصلاحیه قانون عدالت آموزشی از ورودی های سال 93 دانشگاه های علوم پزشکی کشور اجرایی شد؛ اما دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بدون اجازه وزارت بهداشت عطف بماسبق نموده و برای ورودی های سال 92 هم این قانون را اجرا می نماید!

بی عدالتی در اجرای قانون عدالت آموزشی در بیرجند ، فارغ التحصیلان پزشکی از عدم تدبیر مسئولان دانشگاه گلایه دارند

گروه دانشگاه خبرنگاران، اعظم ذوالفقاری منظری؛ * مجلس شورای اسلامی در سال 92 بر قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو اصلاحیه زد. شورای نگهبان هم در 10 مهر همان سال این مصوبه را تأیید کرد و نامه ابلاغ آن به دولت هم در 22 مهر همان سال از سوی علی لاریجانی به حسن روحانی، رئیس جمهور ارسال شد. براساس این مصوبه که در واقع اصلاح بند 3 قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو است، تأکید بر دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی است که در سال 89 مصوب شده و براساس آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است که 30 درصد ورودی رشته های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و سایر رشته های گروه پزشکی را به وسیله جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با احتیاج استان ها و در چهارچوب نظام سطح بندی پذیرش کند.

در تبصره چهار این بند از مصوبه مجلس ذکر شده است که ادامه تحصیل فارغ التحصیلان به ویژه در رشته های علوم پزشکی در مقاطع تحصیلی بالاتر، پس از طی حداقل نیمی از مدت زمان تعهد مشمولان این بند امکان پذیر است.

اصلاح قانون عدالت آموزشی در سال 92؛ اجرا از سال 93

با توجه به اینکه اجرای این قانون در مهر سال 92 به دولت ابلاغ شده، بنابراین اجرای آن باید از پذیرفته شدگان در مراحل بعدی پذیرش دانشجو صورت گیرد، اما اکنون بعضی فارغ التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند که در سال قبل از تصویب این مصوبه وارد دانشگاه شده اند، برای ادامه تحصیل خود مشکلاتی دارند. دانشگاه به آنان اجازه تحصیل نمی دهد، چون نیرو برای مناطق محروم کم دارد!

این موضوع را مرضیه رزمی، یکی از فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی بیرجند به خبرنگار ما گفته و از عملکرد مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گلایه می نماید.

او می گوید: در تعهدنامه ای که ما امضا کردیم، اجازه ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر با وزارت بهداشت است. در دفترچه انتخاب رشته ما هم هیچ محدودیتی برای ادامه تحصیل به ما اعلام نشده بود، اما حالا دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مدارک ثبت نامی برای آزمون دستیاری دندانپزشکی را به ما نمی دهد.

براساس آنچه در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری رشته های تجربی در سال 94 قید شده است که مصوبه مجلس در سال 92 برای پذیرفته شدگان سال 93 به بعد قابلیت اجرا دارد.

دانشگاهی که فراقانونی عمل می کند!

اما درباره اجازه ادامه تحصیل یا غیر از آن در دفترچه انتخاب رشته صحبتی نشده است. از سوی دیگر در متن تعهدنامه این فارغ التحصیل دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند قید شده است که ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر وابسته به اجازه وزارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، اما دانشنامه و ریزنمرات صرفا با انجام تعهدات قانونی و قراردادی به او اعطا می گردد؛ بنابراین تعهدنامه دانشجو می تواند پس از فارغ الحصیلی و حین انجام تعهدات خود در مناطق محروم، به ادامه تحصیل هم بپردازد.

یک سند دیگر برای تأیید اجازه ادامه تحصیل پذیرفته شدگان سال 92، نامه رئیس مرکز سنجش آموزش علوم پزشکی به رئیس معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی است. در این نامه قید شده که مصوبه ای که در مهر 92 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، شامل ورودی های 93 به بعد در این دانشگاه ها می گردد. نکته اینکه براساس درجه بندی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، دانشگاه های علوم پزشکی در خراسان شمالی و خراسان جنوبی در یک رده قرار گرفته و پذیرش دانشجو در این دو دانشگاه به خصوص در رشته های تخصصی پزشکی یکسان اعلام شده است.

رزمی در پاسخ به این سوال که چرا دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برخلاف مصوبه و آیین نامه اجرایی قانون عدالت آموزشی عمل می نماید، می گوید: مسئولان دانشگاه می گویند اگر اجازه تحصیل به ما بدهند، دچار کمبود نیرو می شوند.

عدم اجرای عدالت براساس قانون عدالت آموزشی

او شرح می دهد: از مسئولان و مدیران دانشگاه انتظار می رود که براساس قوانین و مصوبات قانونی نسبت به پذیرش دانشجو یا تأمین نیرو برای سال های بعد برنامه ریزی داشته باشند. در واقع مسئولان دانشگاه ما از همان سال 92 می دانستند که اگر ما بخواهیم ادامه تحصیل دهیم، با کمبود نیرو روبرو خواهند شد، اما سوال اینجاست که چرا از همان زمان برای جبران آن فکری نکردند؟

گلایه این فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی بیرجند این است که مسئولان دانشگاه در واقع کم کاری خود را می خواهد با ممنوعیت این دسته از فارغ التحصیلان جبران کند.

براساس اطلاعیه مرکز سنجش آموزش پزشکی، ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی از 23 خرداد تا 30 خرداد امکان پذیر است. آزمون دستیاری هم در مهر ماه برگزار می گردد. اردیبهشت زمان طلایی برای فارغ التحصیلان دندانپزشکی است که مدارک تحصیلی خود را از دانشگاه محل تحصیل دریافت نموده و در آزمون ثبت نام نمایند. اما فارغ التحصیلان بیرجندی به پاسخ جدی و قاطعانه مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و وزات بهداشت احتیاج دارند تا بتوانند براساس قانون در آزمون دستیاری ثبت نام نمایند. خبرنگاران آماده شنیدن پاسخ مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند درباره این موضوع است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1000

به "بی عدالتی در اجرای قانون عدالت آموزشی در بیرجند ، فارغ التحصیلان پزشکی از عدم تدبیر مسئولان دانشگاه گلایه دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی عدالتی در اجرای قانون عدالت آموزشی در بیرجند ، فارغ التحصیلان پزشکی از عدم تدبیر مسئولان دانشگاه گلایه دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید