تلفن همراه افسردگی سالمندان را کاهش می دهد

به گزارش تور انگلیس، یافته های یک مطالعه نشان داد که سالمندانی که از تلفن همراه استفاده می نمایند، افسردگی کم تری نسبت به دیگر سالمندان دارند و استفاده از این ابزار نقش مثبتی در کاهش افسردگی سالمندان دارد.

تلفن همراه افسردگی سالمندان را کاهش می دهد

سالمندی دوره حساسی از زندگی است چرا که در این دوران انسان بیشتر در معرض تهدیدات بالقوه نظیر بیماری های مزمن، تنهایی و انزوا قرار می گیرد و افزایش سن با بعضی از اختلالات و ناتوانی های روانی همراه است. اختلالات روانی نیز در سالمندان، شایع است و اختلالات شناختی و افسردگی از شایع ترین این اختلالات هستند.

بعضی متخصصین معتقدند، افرادی که سطح سلامت پایین تری دارند و به خصوص از ضعف سلامت روانی رنج می برند، شبکه اجتماعی کوچک تر و در نتیجه دوستان صمیمی کم تری دارند. مطالعاتی نشان داده اند که استفاده از برنامه های گوشی های هوشمند می توانند به عنوان روشی جدید برای کنترل افسردگی استفاده شوند.

در خصوص تاثیرات استفاده از اینترنت، نتایج متناقضی وجود دارد. بعضی از مطالعات استفاده از اینترنت را باعث توسعه روابط اجتماعی و کاهش احساس تنهایی فرد می دانند و بعضی به این نکته اشاره دارند که به علت کاهش روابط چهره به چهره، افزایش استفاده از اینترنت می تواند تاثیری معکوس داشته باشد.

از آن جایی که در خصوص میزان و نحوه استفاده سالمندان ایرانی از گوشی های هوشمند و اینترنت مطالعه ای انجام نشده است، در نتیجه از تاثیر این ابزار بر افسردگی این گروه، اطلاعات کمی وجود دارد. به همین دلیل پژوهشگران نقش استفاده از گوشی های هوشمند در میزان افسردگی سالمندان بازنشسته را مورد آنالیز قرار دادند.

نوشین یوشنی؛ پژوهشگر مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و سکینه گرایلو؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی گلستان به همراه همکارانشان در این مطالعه مشارکت داشتند.

در این مطالعه 408 نفر از سالمندان بازنشسته بخش دولتی شهر یزد به صورت تصادفی انتخاب شدند. معیارهای ورود به این مطالعه شامل؛ سن بالای 60 سال، سکونت در شهر یزد، عدم ابتلا به بیماری های روانی، عدم ابتلا به ناشنوایی و تمایل به شرکت در مطالعه بود. همچنین سالمندانی که معلولیت شدید داشتند و به هر دلیل قادر به پاسخ گویی نبودند، از مطالعه خارج شدند.

برای جمع آوری داده ها در این مطالعه از پرسش نامه اطلاعات جمعیت شناختی (جنسیت، سن، تاهل، تحصیلات و ...) و مقیاس افسردگی سالمندان استفاده شد.

میانگین سنی سالمندان مورد مطالعه؛ 67.85 سال و حداقل و حداکثر سن به ترتیب 60 و 90 سال بود. 38.4 درصد (60 نفر) از شرکت کنندگان دلیل استفاده از تلفن همراه را دریافت اطلاعات و آگاهی ذکر کردند و 32.2 درصد (37 نفر) از این ابزار جهت سرگرمی استفاده می کردند.

طبق یافته های این مطالعه شدت افسردگی در سالمندانی که از گوشی هوشمند استفاده می کردند کم تر از افرادی بود که دارای گوشی هوشمند نبودند و تقریبا نیمی از افراد شرکت کننده در این پژوهش، افسردگی نداشتند. در این مطالعه؛ میانگین افسردگی در زنان بیشتر از مردان بود و افرادی که تحصیلات زیر دیپلم داشتند و از گوشی هوشمند بهره مند نبودند، میزان افسردگی بیشتری داشتند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ با توجه به نقش مثبت گوشی های هوشمند در کاهش افسردگی سالمندان باید برنامه های موردنیاز سالمندان به وسیله شبکه های مجازی طراحی گردد. استفاده متناسب و متوسط ممکن است برای بهبود شرایط روحی و روانی یاری کننده باشد.

این محققان می گویند: از نتایج این مطالعه می توان برای برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسب در زمینه مسائل دوره سالمندی از جمله تنهایی و افسردگی سالمندان استفاده کرد، زیرا با دگرگونی های این دوره از زندگی، نیازهای روانی-جسمی- اجتماعی سالمندان دستخوش تغییر می گردد و باید تغییرات و نیازهای تازه ایجاد شده را مد نظر قرار داد. همچنین با استفاده از بعضی آموزش ها می توان افسردگی و دیگر عوارض این دوران را کاسته و آن را به دوره ای مطلوب برای سالمندان تبدیل کرد و با سیاست گذاری دولتی سبب ارتقای کیفیت زندگی آنان شد.

این مطالعه، طرح تحقیقاتی تصویب شده در مرکز تحقیقات سلامت سامندی و کمیته اخلاق در پژوهش دانشکده بهداشت یزد است. نتایج این پژوهش پاییز امسال به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان نقش استفاده از گوشی های هوشمند در میزان افسردگی سالمندان بازنشسته در فصل نامه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت منتشر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 658

به "تلفن همراه افسردگی سالمندان را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلفن همراه افسردگی سالمندان را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید