توافق قره باغ تاثیر مثبتی بر ثبات منطقه خواهد داشت

به گزارش تور انگلیس، وزیر خارجه ترکیه گفت، توافق خاتمه جنگ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ یک تاثیر مثبت بر ثبات منطقه خواهد داشت.

توافق قره باغ تاثیر مثبتی بر ثبات منطقه خواهد داشت

جهت دریافت خدمات طراحی ویلای کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در بیست و هفتمین نشست شورای وزرای سازمان امنیت و همکاری اروپا به وسیله ویدئوکنفرانس گفت: ما از سایر کشورهای گروه مینسک و به ویژه روسای آن می خواهیم تا از اقدامات با انگیزه سیاسی که می تواند جهت یک راه چاره قابل مذاکره را تضعیف کند، اجتناب نمایند.

وی با یادآوری این مساله که ترکیه همواره بر اساس قوانین و مشروعیت بین المللی رفتار نموده، تاکید نمود که آنکارا به عنوان یکی از اعضای گروه مینسک به حمایت از تمامی کوشش ها برای یافتن راه چارهی بادوام در مساله قره باغ پایبند و متعهد است.

وزیر خارجه ترکیه ادامه داد: حالا با توجه به این توافق بین جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه پس از 30 سال، یک فرصت واقعی از صلح وجود دارد. این مساله یک تاثیر مثبت بر روابط باکو و ایروان و ارمنستان و ترکیه و همچنین ثبات منطقه ای می گذارد. این راه چاره بر اساس حق حاکمیت و یکپارچگی قلمروی جمهوری آذربایجان باید باشد.

وزیر خارجه ترکیه درباره آخرین تحولات تاتارهای کریمه نیز گفت: نقض حقوق بشر در این شبه جزیره و وضعت تاتارها همچنان نگران نماینده است. همانطور که ترکیه از اقدامات باکو در قره باغ حمایت کرد، از اوکراین هم در مساله کریمه حمایت می نماید.

وی همچنین تاکید نمود، سازمان امنیت و همکاری اروپا نقش مهمی در حل مساله کریمه دارد و گفت: هیات نظارت ویژه این سازمان در اوکراین به وظیفه خود عمل می نماید.

چاووش اوغلو همچنین به مساله پوپولیسم، بیگانه هراسی، اسلام ستیزی، یهودی ستیزی و افزایش افراط گرایی راست و چپ که تهدیدی علیه دموکراسی، ارزش های بنیادی چون حقوق بشر و آزادی بیان و مذهب است، اشاره نمود و گفت: هیچ چیز نمی تواند توهین به پیامبر (ص) را توجیه کند. رهبران سیاسی یک مسئولیت ویژه در این باره دارند. باید بین آزادی و احترام به مذهب توازن برقرار گردد.

وی در جریان این سخنرانی همچنین نسبت به سازمان تروریستی گولن (سازمان فتو) نیز هشدار داد و گفت، سازمان های تروریستی با تغییر شکل دادن خود و ایجاد تنوع در فعالیت های خود، دموکراسی ها را مورد هدف قرار می دهند تا خود را جذاب جلوه دهند. متاسفانه این چیزی است که در پلتفورم سازمان امنیت و همکاری اروپا شاهد هستیم. حضور اعضای سازمان فتو در نشست های اجرای ابعاد بشری یک عامل اصلی نگرانی برای ترکیه است. این نیز نقض قوانین سازمان حاکم بر مشارکت جامعه مدنی است.ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 659

به "توافق قره باغ تاثیر مثبتی بر ثبات منطقه خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق قره باغ تاثیر مثبتی بر ثبات منطقه خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید