حریم محوطه 6هزارساله تپه بازگیر مینودشت آزاد می&zwnjشود

به گزارش تور انگلیس، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان، محمدحسن طالبیان روز چهارشنبه 19 آذرماه 99 در نشست پیگیری آنالیز آزادسازی عرصه تپه باستانی بازگیر شهرستان مینودشت که با حضور مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، رضا آریا پور نماینده مردم شهرستان های شرق استان در مجلس شورای اسلامی، سیدابوالفضل حسینی نیا فرماندار شهرستان مینودشت، احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان، سید محمد حسینی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و جمعی از مسئولین شهرستانی برگزار گردید، اعلام کرد: در یک ماه آینده باید طرح جابه جایی افراد ساکن بر روی تپه تاریخی بازگیر شهرستان مینودشت تهیه گردد.

حریم محوطه 6هزارساله تپه بازگیر مینودشت آزاد می&zwnjشود

او گفت: پیش شرط انجام این کار، تأمین یک قطعه زمین مناسب توسط بنیاد مسکن استان با هماهنگی فرمانداری و بخشداری مینودشت برای جابه جایی این واحدهای مسکونی است.

معاون وزیر میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی با تأکید بر این که تپه تاریخی بازگیر با بیش از 6 هزار سال قدمت از ظرفیت های مهم توریستی مینودشت و گلستان است اضافه نمود: بعد از آزادسازی این محوطه، تبدیل آن به سایت موزه روباز و منطقه توریستی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رضا آریان پور نماینده مردم شهرستان های گالیکش، مینودشت، کلاله و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست گفت: حفظ میراث فرهنگی وظیفه همگان است و همه ما باید به اهمیت این موضوع توجه داشته باشیم.

او توضیح داد: باید به مسائل مردم توجه داشت و نباید با فرض این که مکان تاریخی و... است غافل شویم و پیگیر راهکاری برای حل مسائل مردم نباشیم.

آریان پور گفت: این مکان می تواند در صورت آزادسازی مکان مناسبی برای جذب توریستان و توسعه توریستی شهر باشد.

احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گلستان در ادامه این نشست گفت: تپه باستانی بازگیر یک سایت موزه باارزش فرهنگی و تاریخی برای مردم منطقه و استان است.

او بیان نمود: در مجموع 21 پلاک ثبتی در محوطه و تپه باستانی وجود دارد که باید همه دستگاه ها در راستای تسهیل و برطرف موانع موجود کوشش کنیم.

تجری توضیح داد: مطمئن هستیم با هم افزایی دستگاه های مرتبط و همت فرماندار و نماینده مجلس این دغدغه مردمی قابل حل است.

پیش از این جلسه بازدیدی از تپه باستانی بازگیر در راستای آنالیز و برطرف مسائل آزادسازی عرصه و حریم این اثر تاریخی صورت گرفت.

بازسازی 4500 بنای تاریخی کشور با مشارکت بخش خصوصی

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی در ادامه بازدیدها از مکان های فرهنگی تاریخی استان گلستان با ورود به شهرستان گنبدکاووس از میراث دنیای گنبد قابوس در راستای پایش اثر و آنالیز و پیگیری آزادسازی حرایم، بازسازی گنبد رک و سامان دهی محوطه این اثر تاریخی و همچنین از محل احداث موزه عظیم گلستان برای آنالیز اقدامات اجرا شده و فرایند اجرایی پروژه بازدید به عمل آورد.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی را در این بازدید امان قلیچ شادمهر نماینده مردم شهرستان گنبدکاووس، عبدالقدیر کریمی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس، احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گلستان، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی همراهی کردند.

طالبیان در حاشیه این بازدید با تأکید بر استقبال این وزارتخانه از مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی برای بازسازی و بازسازی بناهای تاریخی گفت: در دو سال گذشته 4500 بنای تاریخی کشور توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی بازسازی و بازسازی شد.

او اضافه نمود: این بناها پس از بازسازی و بازسازی برای استفاده مالکان و یا با تغییر کاربری برای اجرای طرح ها و زیرساخت های توریستی مورد استفاده نهاده شد.

حمایت همه جانبه وزارتخانه برای آزادسازی حریم میراث دنیای گنبد قابوس

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی همچنین از حمایت همه جانبه این وزارتخانه برای آزادسازی حریم گنبد قابوس به عنوان بلندترین برج آجری دنیا و ثبت شده در فهرست آثار یونسکو اطلاع داد و گفت: تا به امروز اقدامات خوبی برای آزادسازی حریم این بنای تاریخی و محوطه سازی آن با همراهی مدیران دستگاه های اجرایی و خدماتی گنبدکاووس انجام شده و این فرایند کماکان ادامه دارد.

او بیان نمود: میراث دنیای گنبد قابوس یکی از مهم ترین مجموعه های میراث دنیای و سمبل میراث فرهنگی کشور است که از ارزش معماری بالایی برخوردار است.

طالبیان اضافه نمود: طرح محوطه سازی در این پایگاه دنیای در حال اجراست که می تواند با همراهی شهرداری گنبدکاووس مبلمان و سامان دهی کامل گردد.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گفت: مجموعه هایی که در اطراف میراث دنیای گنبد قابوس وجود دارد می تواند با سرمایه گذاری بخش خصوصی، به عنوان پیوست به این طرح الحاق گردد و زمینه جذب بیش ازپیش توریست را فراهم سازد.

آمادگی معاونت میراث فرهنگی برای واگذاری بناهای بافت های تاریخی برای تبدیل به کاربری حوزه صنایع دستی

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی با حضور در مرکز استان گلستان در بازدید و نشستی با مدیریت شهری گرگان، توسعه توریستی، احیا و سامان دهی شهر تاریخی استرآباد(گرگان) را مورد آنالیز قرار داد.

این نشست با حضور مصطفی پور علی مدیرکل دفتر ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گلستان، عبدالرضا دادبود شهردار گرگان، سید محمد مرتضوی رئیس، حسین ربیعی و ناصر گرزین اعضای شورای اسلامی شهر گرگان، معاون و کارشناسان معاونت میراث فرهنگی استان گلستان برگزار گردید.

طالبیان در نشست با مدیریت شهری گرگان در راستای احیا و سامان دهی شهر تاریخی استرآباد(گرگان) گفت: موجب خرسندی است که در حوزه شهر تاریخی استرآباد(گرگان) تعاملات و اتفاقات مثبتی را در همکاری بین مدیریت شهری و اداره کل میراث فرهنگی شاهد هستیم.

او بیان نمود: شهر تاریخی استرآباد با پتانسیل های بی نظیری که دارد نه تنها در سطح استانی و ملی بلکه باید در سطح دنیای معرفی و شناسانده گردد، زیرا این شهر تاریخی شایسته دنیای شدن است.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: کاوش اخیری که در محدوده بافت تاریخی گرگان در حال اجراست و اشیای به دست آمده از آن می تواند استرآباد را بیشتر معرفی کند.

طالبیان گفت: معاونت میراث فرهنگی آمادگی دارد تا بناهای بافت تاریخی را برای بازسازی و بهره برداری با کاربری در حوزه صنایع دستی واگذار کند.

در ادامه این نشست احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گلستان گفت: تعاملات نزدیک شهرداری و شورای اسلامی شهر گرگان با اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان زمینه ساز اقدامات ارزشمندی در شهر تاریخی استرآباد شده است.

او بیان نمود: از نگاه و همت مدیریت شهری در راستای احیا و سامان دهی شهر تاریخی استرآباد(گرگان) قدردانی می کنم.

تجری گفت: تملک خانه های تاریخی، سامان دهی و بازسازی جداره و کف سازی محورها، سامان دهی و بازسازی جداره بناهای تاریخی و معاصر از اقدامات مهمی است که با همکاری شهرداری و شورای اسلامی در شهر تاریخی استرآباد(گرگان) اجرا شده است.

عبدالرضا دادبود شهردار گرگان نیز در ادامه گفت: یکی از وظایف این دوره از مدیریت شهری نگاه بیشتر و دقیق تر فرهنگی در حوزه بافت تاریخی و احیای میراث فرهنگی شهر گرگان بوده است.

او بیان نمود: در مجموع اتفاقاتی که در بافت تاریخی گرگان رقم می خورد امیدواریم علاوه بر حفظ و حراست از این مجموعه عظیم و ارزشمند تاریخی، بتوانیم از دستاوردهای آن در حوزه های مختلف به ویژه توریستی بهره مند شویم.

خودنمایی تاریخ غنی استرآباد با نتایج به دست آمده از کاوش در محدوده شهر تاریخی استرآباد

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی در بازدید از محل کاوش باستان شناسی در محله سرچشمه شهر تاریخی استرآباد (گرگان) گفت: از 40 روز گذشته هیئت باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی برای این کاوش در محدوده شهر تاریخی استرآباد مستقر است.

او با اشاره به این که تا به امروز 300 قطعه شیء از دوره های مختلف تاریخی در این کاوش به دست آمده است، گفت: با آثار کشف شده از این کاوش، تاریخ غنی استرآباد برای همگان روشن تر می گردد.

طالبیان توضیح داد: این کاوش باستان شناسی می تواند شروعی برای برطرف ابهامات و پاسخ به سؤالات در ارتباط با موضوعات مختلف حوزه میراث فرهنگی منطقه استرآباد باشد.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گفت: اشیای استخراج شده که منحصربه فرد است به روش علمی بازسازی می گردد و برای نمایش در موزه ها ارسال خواهد شد.

او بیان نمود: نتایج کاوش باستان شناسی در شهر تاریخی استرآباد (گرگان) در جریانات باستان شناسی کشور و حتی خارج از مرزها اهمیت خواهد داشت.

پیگیری فرایند آماده سازی پفراینده ثبت دنیای دیوار عظیم گرگان

طالبیان در ادامه در نشست پیگیری فرایند آماده سازی پفراینده ثبت دنیای دیوار عظیم گرگان که با حضور هادی حق شناس استاندار گلستان، غلامرضا منتظری نماینده مردم شریف گرگان و آق قلا و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رحمت اله نوروزی نماینده مردم شریف شهرستان علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی، قدرت اله عابدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، ابراهیم کریمی معاون هماهنگی امور مالی استاندار گلستان، احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گلستان برگزار گردید، حضور یافت.

معاون میراث فرهنگی کشور در این نشست گفت: ثبت دیوار عظیم گرگان یکی از اتفاقات فرهنگی و تاریخی مهم دنیاست که پفراینده ثبت دنیای آن در فهرست موقت سازمان یونسکو نهاده شده است.

او بیان نمود: نقشه برداری به عنوان یکی از الزامات ثبت دنیای باید با همکاری و مشارکت استاندار انجام گردد که اگر این موضوع اجرایی گردد فرآیند ارسال پفراینده به سازمان یونسکو نزدیک می گردد.

طالبیان گفت: تخریب بخشی از این دیوار طی چند سال گذشته و ساخت خانه بر روی آن امری طبیعی است، اما احداث بعضی پروژه ها بر روی دیوار بدون مطالعه دقیق از سوی مشاوران توجیه ناپذیر است.

او ادامه داد: کوشش بیشتر برای مدیریت و حفاظت از بقایای این دیوار تاریخی می تواند توجیه خوب و قابل قبولی برای یونسکو در جهت ثبت دنیای این اثر باشد.

طالبیان گفت: دیوار دفاعی گرگان در لیست موقت ثبت فهرست یونسکو واقع شده است که تصویب نهایی آن نیازمند نقشه برداری اصولی است.

معاون وزیر میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گفت: 20 میلیارد ریال از هزینه موردنیاز نقشه برداری دیوار دفاعی گرگان تأمین شده اما اتمام آن نیازمند اعتبار بیشتر از سوی استان و وزارتخانه است.

طالبیان بیان نمود: اگر کار نقشه برداری دیوار دفاعی گرگان تا اواخر سال جاری به خاتمه برسد، ثبت دنیای این اثر اواخر تابستان سال آینده مورد آنالیز و تائید یونسکو قرار خواهد گرفت.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی به ثبت دنیای جنگل های هیرکانی اشاره نمود و گفت: دستورالعمل بهره برداری از این جنگل ها از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی تهیه شده و به عنوان پایلوت در استان گلستان اجرا خواهد شد.

هادی حق شناس استاندار گلستان نیز در ادامه این نشست گفت: بیش از 800 اثر تاریخی ثبت شده در استان گلستان وجود دارد.

او بیان نمود: سه اثر تاریخی استان به ثبت دنیای رسید و فرآیند ثبت دیوار دفاعی گرگان به عنوان چهارمین اثر تاریخی منحصربه فرد استان نیز تسریع می گردد.

استاندار گلستان با اشاره به این که در این استان آثار گران قدر دیگری هم وجود دارد که فرایند ثبت آن ها در دست آنالیز است، بیان نمود: استان گلستان نه تنها در حوزه میراث فرهنگی بلکه در حوزه میراث طبیعی نیز بسیار غنی است و اقدامات ارزشمندی در این حوزه اجرا شده و در سال گذشته شاهد ثبت جنگل های هیرکانی بوده ایم.

او توضیح داد: با یاری منابع استانی و منابع ملی در راستای اتمام نقشه برداری و مستندسازی برای تسریع در فرایند ثبت دنیای دیوار دفاعی گرگان کوشش خواهیم کرد.

غلامرضا منتظری نماینده مردم شریف گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: گلستان از اقلیم های مختلف برخوردار است که می تواند زمینه جذب توریست فراهم سازد.

او بیان نمود: پیشینه تاریخی و غنای فرهنگی در استان گلستان دارای اهمیت بالایی است که اگر به این موضوع توجه ویژه گردد فصل جدیدی را در استان شاهد خواهیم بود.

منتظری گفت: استان گلستان در حوزه توریستی نیازمند بسته جامع و کامل است.

در ادامه این نشست رحمت اله نوروزی نماینده مردم شریف شهرستان علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی گفت: منابع طبیعی و محیط زیست دغدغه همه ماست و همه نیازمند آن هستیم، ولی نباید این موضوع عاملی برای عدم توسعه صنعت توریستی استان گردد.

او بیان نمود: استان گلستان با توجه به این همه ظرفیت تاریخی، متأسفانه موزه ای در خور شان ندارد.

احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان گلستان نیز در ادامه گفت: ثبت دنیای دیوار عظیم گرگان یکی از موضوعات مهم و محوری اداره کل میراث فرهنگی استان است.

او با اشاره به این که فرآیند آماده سازی پفراینده ثبت دنیای دیوار دفاعی گرگان شروع شده است، بیان نمود: نقشه برداری هوایی یکی از اقدامات و الزامات مهم تکمیل پفراینده ثبت دنیای دیوار عظیم گرگان است.

تجری گفت: ظرفیت خوبی در پژوهشکده میراث فرهنگی وجود دارد که انتظار داریم کاوش های مشترک بین المللی با توجه به آثار تاریخی موجود در استان هر چه زودتر شروع گردد.

او گفت: با یاری بخش خصوصی اقدامات بسیار مهمی در راستای احیای بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تاریخی استرآباد اجرا شده است.

بازدید از تپه باستانی شهرستان علی آبادکتول در راستای سامان دهی آزادسازی حریم، بازدید از منطقه نمونه توریستی کبودوال در راستای اجرای پروژه توریستی تله کابین علی آبادکتول و موضوعات مرتبط با ثبت میراث دنیای جنگل های هیرکانی، بازدید از موزه باستان شناسی گرگان و شهر تاریخی استرآباد(گرگان) از دیگر برنامه های محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی در سفر یک روزه به استان گلستان بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 720

به "حریم محوطه 6هزارساله تپه بازگیر مینودشت آزاد می&zwnjشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریم محوطه 6هزارساله تپه بازگیر مینودشت آزاد می&zwnjشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید