روستایی در استان مرکزی که به دهکده پزشکان معروف شده است

به گزارش تور انگلیس، خبرگزاری مهر/ این خبر پیرامون روستایی در استان مرکزی که به دهکده پزشکان معروف شده است، برای شما نوشته شد.

روستایی در استان مرکزی که به دهکده پزشکان معروف شده است

روستای دلارام به دهکده پزشکان نیز معروف است و تابلویی به همین نام در منطقه ورودی آن نصب شد. در گذشته، در این روستا 175 پزشک از 180 خانواده برخاسته است یعنی تقریبا هر خانواده یک پزشک داشته و به همین علت، این روستا به این عنوان نامگذاری شده است. اردشیر قوام زاده پدر پیوند مغز و استخوان ایران و احمد پارسا پدر علم گیاه شناسی نوین ایران و نخستین استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران از مشاهیر این منطقه هستند.

شب افروز جز اولین دندان پزشکان ایران و پایه گذار بخش دندانپزشکی دانشگاه تهران نیز از اهالی دلارام است. عطاالله پارسا پزشک داروساز، قدرت الله پارسا پروفسور رادیولوژی، محمدحسین پارسا دکترای اقتصاد و حسن پارسا، مهندس باسابقه راه و ساختمان (سازنده پل نو دزفول و کارخانه های بزرگ متعدد) از جمله افراد معروف دلارام هستند. بیشترین پزشکان روستا از خانواده پارسا هستند. روزبه پارساپور تاریخدان، نویسنده و بنیانگذار مرکز مطالعات خلیج فارس نیز اهل دلارام است.

به گفته زهرا گنجعلی، دهیار طراران بیشتر پزشکان از روستا به خارج از کشور یا اراک و تهران رفته اند و تنها 40 خانوار ساکن ثابت در روستا زندگی می نمایند و فقط در ایام تعطیل روستا شلوغ می گردد. دلارام (نامهای دیگر تراران، طراران) یکی از روستاهای دهستان بازرجان بخش مرکزی شهرستان تفرش در استان مرکزی ایران هست.

عکاس: بهنام یوسفی

منبع: همگردی
انتشار: 1 آذر 1401 بروزرسانی: 1 آذر 1401 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1516

به "روستایی در استان مرکزی که به دهکده پزشکان معروف شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستایی در استان مرکزی که به دهکده پزشکان معروف شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید