ساخت پارچه ای که نمایشگر می شود

به گزارش تور انگلیس، این پارچه قابل شست وشو است و در اثر پوشیدن فرسوده نمی شود یا از بین نمی رود؛ اما در عین حال الکترونیکی است و حالت نمایشگر هم دارد. حتی می توان صفحه کلید های لمسی و منبع تغذیه های پارچه ای نیز در آن ها گنجاند و آن را به رایانه تبدیل کرد.

ساخت پارچه ای که نمایشگر می شود

محققان این پارچه را 100 بار شستند و خشک کردند، اما درخشش آن با گذشته، هیچ فرقی نکرد

محققان پارچه هوشمند و قابل تا شدن ساخته اند که می گویند آینده پوشاک و نمایشگر ها را دگرگون می کنند. این پارچه نوساخته مانند بیشتر پارچه های دیگر، انعطاف پذیر، پرمنفذ و بادوام است و این امکان را فراهم می کند تا برای کاربرد های مختلف، مورد استفاده قرار گیرد.

این پارچه قابل شست وشو است و در اثر پوشیدن فرسوده نمی شود یا از بین نمی رود؛ اما در عین حال الکترونیکی است و حالت نمایشگر هم دارد. حتی می توان صفحه کلید های لمسی و منبع تغذیه های پارچه ای نیز در آن ها گنجاند و آن را به رایانه تبدیل کرد.

این محققان توانسته اند نقشه ای تعاملی روی این پارچه به نمایش درآورند یا آن را برای ارسال یا دریافت پیام های صوتی از طریق اتصال بلوتوثی به تلفن همراه هوشمند، به کار گیرند.

این پارچه، از قطعات نورانی منفردی از جنس الیاف رسانا و درخشان ساخته شده است که در نقاط اتصالی درون آن، به هم می رسند.

به گفته این محققان، حتی اگر این پارچه را هزار بار خم و راست کنیم، بکشیم یا فشار دهیم، بیشتر اجزای آن همچنان حالت نمایشگری پایدار خود را حفظ می کنند. محققان این پارچه را 100 بار شستند و خشک کردند، اما درخشش آن با گذشته، هیچ فرقی نکرد.

محققان پیش تر هم توانسته بودند منسوجاتی بسازند که مجموعه کارکرد های هوشمندانه ای مثل حسگری یا برق رسانی داشته باشد؛ اما این پارچه جدید، نقطه عطفی در صنعت نساجی به شمار می آید، زیرا برای نخستین بار است که توانسته اند نمایشگری بزرگ و کارآمد را در منسوجات تعبیه کنند که در برابر فرسودگی هم مقاوم باشد و در پوشاک، به آسانی قابل استفاده باشد.

پارچه ای که این محققان ساخته اند، شش متر طول و 25 سانتی متر عرض دارد. به گفته محققان، این پارچه مانند منسوجات سنتی بادوام است و حالت نمایشگری در سراسر آن یکنواخت است.

کاربرد اصلی این فناوری که محققان ارائه داده اند، در مراقبت های درمانی است و افرادی در برقراری ارتباط مشکل دارند، می توانند از طریق پوشاک خود این کار را انجام دهند؛ چنین لباسی، سیگنال های مغز را دریافت می کند و با تحلیل آن ها می تواند بفهمد حال فرد چطور است و روی لباس وی نمایش دهد.

البته تصور کاربرد های زیباشناختی این پارچه نیز سخت نیست و شرکت های بسیاری سعی کرده اند این فناوری را در پوشاک خود بگنجانند. این تحقیق امروز در مقاله ای به نام پارچه های نمایشگر بزرگ و یکپارچه با سامانه های کارکردی در مجله نیچر چاپ شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 877

به "ساخت پارچه ای که نمایشگر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت پارچه ای که نمایشگر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید