سفیر چین: واکسن کرونا را پس از فراوری به ایران هم می دهیم

به گزارش تور انگلیس، سفیر جمهوری خلق چین در ایران معتقد است لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه 2231، بازتاب دهنده موضع مشترک جامعه بین المللی در مورد حفظ چندجانبه گرایی، پیامدهای موجود مسئله هسته ای ایران و کارآمدی برجام است.

سفیر چین: واکسن کرونا را پس از فراوری به ایران هم می دهیم

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت و در راستای اجرای برجام 27 مهر ماه امسال برابر با 18 اکتبر سال 2020 محدودیت های تسلیحاتی ایران و همچنین محدودیت های مسافرتی بعضی اشخاص حقیقی لغو شد که بنا به بیانیه وزارت امور خارجه کشورمان لغو این محدودیت ها اتوماتیک بوده و به هیچ اقدام دیگری احتیاج ندارد.

پس از این اتفاق چین از جمله کشورهایی بود که سخنگوی وزارت امور خارجه اش از اظهارات تهدید آمیز وزیر امور خارجه آمریکا در زمینه تجارت تسلیحاتی کشورهای مختلف با ایران انتقاد کرد و آن را کاملا غیر قابل توجیه دانست.

خاتمه تحریم های تسلیحاتی ایران و باز شدن راه داد و ستد نظامی با ایران

چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در ایران در پاسخ به این سوال که با توجه به خاتمه محدودیت تسلیحاتی ایران، دولت چین در راستای همکاری های تسلیحاتی با ایران چه برنامه هایی دارد؟، ابراز کرد: مطابق با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، تحریم های تسلیحاتی علیه ایران و محدودیت های جابه جایی در 18 اکتبر 2020 منقضی و اولین فاز اجرای قطعنامه 2231 تکمیل شد.

وی خاطر نشان کرد: این لحظه ای مهم در فرآیند اجرای برجام و قطعنامه 2231 محسوب می گردد و بازتاب دهنده موضع مشترک جامعه بین المللی در مورد حفظ چندجانبه گرایی، مرجعیت شورای امنیت، پیامدهای موجود مسئله هسته ای ایران و کارآمدی برجام است.

پایبندی چین به برجام و تاکید بر لزوم اجرای آن توسط همه اعضا

این دیپلمات چینی تاکید نمود: چین به همکاری با تمامی طرفین به منظور تداوم پیگیری اجرای برجام و قطعنامه 2231، پیشرفت در حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران و حراست از سیستم منع گسترش بین المللی(جنگ افزارهای هسته ای) و صلح در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس ادامه خواهد داد.

چانگ هوآ می گوید: در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل به طور آشکار برداشته شدن اقدامات بازدارنده نظیر تحریم های تسلیحاتی علیه ایران قید شده است که باید به طور وفادارانه ای به آن عمل گردد. چین به حراست از صلح و ثبات در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس و پیشبرد فعالانه حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران متعهد بوده است. چین با دنبال کردن سیاست هایش در مورد صادرات تجهیزات نظامی و تعهدات بین المللی اش، به انجام دادوستد تسلیحاتی به شیوه ای محتاطانه ادامه می دهد.

طرح صلح چین برای خلیج فارس

طرح صلح چین برای خلیج فارس از دیگر موضوعاتی بود که وزیر امور خارجه چین اخیرا در نشست شورای امنیت

سازمان ملل در سطح وزیران عنوان کرد و از اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای حوزه خلیج فارس خواست تا نسبت به آرمان های جامعه بین المللی به خصوص مردم منطقه پاسخ گویی بیشتری داشته باشند.

چانگ هوآ سفیر چین در تهران در پاسخ به این سوال که طرح صلحی که کشورش برای منطقه آماده نموده شامل چه موضوعاتی است و چه هدفی را دنبال می نماید؟ گفت: در عصر روز 20 اکتبر 2020، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین، وانگ یی، به وسیله ویدیو کنفرانس در پکن در نشست شورای امنیت سازمان ملل در سطح وزیران در مورد شرایط در منطقه خلیج فارس شرکت کرد. او با اشاره بر اینکه تنش های موجود در منطقه خلیج فارس در حال گذاشتن تاثیری مخرب بر صلح و امنیت منطقه و حتی در سطح بین المللی است، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای حوزه خلیج فارس خواست تا کلید رسیدن به صلح را با نیک خواهی و حسن نیت بجویند و نسبت به آرمان های جامعه بین المللی به خصوص مردم منطقه پاسخ گویی بیشتری داشته باشند.

وی توضیح داد: چین سه پیشنهاد را ارائه داده است: نخست تعهد به قانون به منظور ارتقای امنیت خلیج فارس است. تمامی طرف ها می بایست اهداف و اصول منشور سازمان ملل را دنبال نمایند؛ نرم های بنیادین حاکم بر روابط بین المللی از جمله احترام گذاشتن کامل به حق حاکمیت و حل و فصل صلح آمیز مناقشات را حفظ نمایند؛ با تحریم های یکجانبه و استفاده از زور برای اعمال فشار مخالفت نمایند؛ و استانداردهای دوگانه برای رسیدن به اهدافشان و نادیده انگاشتن هرآنچه که عامل بازدارنده می پندارند را رها نمایند. سازمان ملل باید به طور کامل نقش خود را در میانجی گری و تسهیل مذاکرات ایفا نماید و از کوشش های میانجی گرایانه تشکیلات منطقه ای همچون شورای همکاری خلیج فارس حمایت کند. تمامی طرف ها باید به طور جد قطعنامه های شورای امنیت را اعمال و تعهدات بین المللی خود را عملی نمایند. پیشنهاد دوم حفظ همسایگی خوب به منظور یاری به امن تر کردن خلیج فارس است. هیچ کشوری نمی تواند همسایگانش را انتخاب کند پس همزیستی مسالمت آمیز تنها انتخاب درست است. تمامی طرفها باید به دنبال تفاهم باشند، اختلافات بنیادین را نادیده بگیرند، دودستگی های فرقه ای را کنار بگذارند، به انجام گفت وگو و مشورت و فراهم کردن شرایط لازم برای امنیت منطقه ای متعهد بمانند.

به گفته وی؛ پیشنهاد سوم هم دفاع از عدل و عدالت به منظور باثبات تر کردن خلیج فارس است. چانگ هوا می گوید: خلیج فارس خانه تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس است. با اینکه کشورهایی که در حوزه خلیج فارس نیستند ممکن است یاری های سازنده ای را پیشنهاد دهند، نباید از گلیم خود پا را فراتر ببرند و محفل هایی را برای منافع شخصی تشکیل دهند. کشورهایی که جزو کشورهای حوزه خلیج فارس نیستند، باید موضعی متعادل و عادلانه اتخاذ نمایند و کوشش های صادقانه ای در جهت ارتقای مذاکرات صلح و تحکیم شرایط محلی داشته باشند.

گفت وگوی منطقه ای بر اساس برجام، کلید حل اختلافات در حوزه خلیج فارس

سفیر پکن در ایران در ادامه یادآور شد: وزارت خارجه چین بر این باور است که مسئله هسته ای ایران کلیدی برای شرایط در منطقه خلیج فارس است. اکثریت اعضای شورای امنیت سازمان ملل در روبرو با تهدیدها، به اتخاذ موضعی عادلانه و بی طرفانه بر سر مسئله هسته ای ایران و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متعهد باقی مانند. چین خواستار تشکیل صحنی جدید برای گفت وگوهای چندجانبه برای کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه حفظ برنامه جامع اقدام مشترک، و افزایش عزم برای تنش زدایی و حصول اجماع در مورد حفظ صلح و ثبات در منطقه است.

وی ادامه داد: این صحن باید علنی و متعادل باشد؛ در نتیجه تمامی طرف ها باید اصول احترام متقابل، درک متقابل و سازگاری متقابل را رعایت نمایند، به فرایند گفت وگو ملحق شوند و به نگرانی های خود به وسیله مشورت در یک شرایط برابر رسیدگی نمایند. این صحن کنش-محور خواهد بود؛ در نتیجه تمامی طرف ها باید اصول بده بستان، همگامی و رسیدن به یکدیگر در نیمه راه را دنبال نمایند و تمرکزشان را بر روی اعتمادسازی و نشان دادن حسن نیت بگذارند. این صحن پیشرفت مداوم را هدف قرار می دهد پس تمامی طرف ها باید به اجماع برسند و ابتدا برای حل مسائل ساده تر با یکدیگر همکاری نمایند و سپس به سراغ مسائل سخت تر بروند و به طور پویا دستورات جلسات را تنظیم نمایند تا از پیشرفت آرام و مداوم گفت وگوها اطمینان حاصل نمایند.

چانگ هوآ همچنین به نقل از وزیر خارجه کشورش ابراز کرد: همه کشورهای حوزه خلیج فارس همیشه دوستان و شرکای خوبی برای چین هستند. چین نقش فعالی در امور منطقه خلیج فارس ایفا و برای فرونشاندن شرایط منطقه ای تمام کوشش خود را می نماید. چین همچنین به عمیق تر کردن همکاری هایی که برای هر دو طرف سودمند هستند، به تعامل با کشورهای حوزه خلیج فارس ادامه می دهد و به منطقه یاری می نماید که شالوده توسعه و ثبات را مستحکم تر کند.

کرونا و همکاری چین با کشورهای حوزه خلیج فارس برای مقابله با پاندومی

سفیر جمهوری خلق چین درباره کرونا و همکاری برای مقابله با این پاندومی گفت: چین با کشورهای حاشیه خلیج فارس(از جمله ایران) در مورد مبارزه با کووید 19 همکاری فعالانه ای دارد و هرگاه که کار فراوری و توزیع واکسن به اتمام رسید، واکسن ها را به میزان احتیاج در اختیار آن ها قرار می دهد. چین همیشه آماده است تا به تمامی کشورهای منطقه و جامعه بین المللی در پیشبرد ثبات و امنیت منطقه و ساختن یک مامن امنیت ملحق گردد.

چانگ هوا با اشاره به نشست اخیر شورای امنیت درباره امنیت در خلیج فارس که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز در آن به ایراد سخنرانی پرداخت، یادآور شد: نشست در سطح وزیران و به ابتکار روسیه - رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل - برگزار گردید. میزبانی این نشست بر عهده سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قرار داشت و وزرای امور خارجه دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل به همراه کشورهای منطقه خلیج فارس و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این جلسه حضور داشتند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 632

به "سفیر چین: واکسن کرونا را پس از فراوری به ایران هم می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر چین: واکسن کرونا را پس از فراوری به ایران هم می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید