سیب زمینی جوانه زده رو میشه خورد ؟

به گزارش تور انگلیس، اغلب افراد با مشاهده سیب زمینی های جوانه زده برای استفاده از آن ها دچار تردید می شوند، در بعضی مواقع نباید سیب زمینی جوانه زده را مصرف کرد.

سیب زمینی جوانه زده رو میشه خورد ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، بیشتر ما شنیده ایم که نباید سیب زمینی های سبز شده و جوانه زده را بخوریم اما چرا؟ دیدن اینکه سیب زمینی ها جوانه زده اند کمی ناخوشایند بنظر می رسد که ممکن است شما را در استفاده از آن بر سر دوراهی قرار دهد اما گاهی نیز ممکن است این سیب زمینی ها را مصرف نموده باشید ، در این شرایط این قسمت از سلامت را از دست ندهید.

ایمنی مواد غذایی

مصرف سیب زمینی حتی پس از جوانه زدن و تا قبل از اینکه چروکیده شوند مسئله ای نخواهد داشت. بسیاری از مواد مغذی در یک سیب زمینی حتی پس از جوانه زدن نیز باقی می مانند، تنها کافی است که آن ها را قبل از استفاده از روی سیب زمینی جدا نموده و سپس مصرف کنید. هنگامی که یک سیب زمینی جوانه می زند نشاسته موجود درآن به قند تبدیل خواهد شد ، در ابتدای این فرآیند نقاط نرمی را اطراف پوسته سیب زمینی مشاهده خواهید کرد که بهتر است قبل از استفاده جدا شوند.

چه زمان از مصرف سیب زمینی جوانه زده خودداری کنیم ؟

با پیشرفت فرایند جوانه زدن ، سیب زمینی چروکیده و کوچک می گردد زیرا نشاسته موجود در آن به قند تبدیل شده و فرصت رشد بیشتر جوانه ها فراهم شده است. اگر سیب زمینی را در این شرایط مشاهده کردید از مصرف آن خودداری کنید زیرا طعم خوبی نخواهد داشت. از این قسمت های سبز می توان برای کاشت و رشد یک سیب زمینی جدید پرورش داد.

سموم موجود در سیب زمینی :

نور و گرما ماده ای به نام سولانین فراوری می نمایند که سبب رشد جوانه برروی پوسته سیب زمینی می شوند و هر دو این سموم برای انسان سمی بوده و منجر به سردرد، استفراغ و سایر علائم گوارشی خواهد شد.

سولانین به همراه کلروفیل در پوسته سیب زمینی جمع شده در نتیجه سبز رنگ خواهد شد ، پس قبل استفاده ، این پوسته سبز را از بین ببرید اما همچنان مزه تلخ آن باقی خواهد ماند.

چگونه از جوانه زدن سیب زمینی پیشگیری کنیم ؟

برای نگهداری طولانی مدت سیب زمینی بهتر است آن را در جای خشک ، خنک ، دور از نور مستقیم خورشید و به دور از پیاز نگهداری کرد زیرا پیاز رشد جوانه زدن را در سیب زمینی تسریع خواهد نمود.

پرورش دهندگان سیب زمینی معمولا برای جلوگیری از جوانه زدن آن ها ، روش های مختلفی را برای کاشت اعمال می نمایند. پس اگر شخصا سیب زمینی را پرورش می دهید و یا بصورت عمده آن را خریداری نموده اید برای ماندگاری بیشتر آن ها ضروری است چند نکته و ترفند را بیاموزید :

1. نوع سیب زمینی خریداری و کاشت شده را بدانید زیرا دانستن نوع آن به شما در نگهداری طولانی مدت یاری خواهد نمود.

2. به عنوان یک قاعده کلی ، سیب زمینی خشک و یا دیر برداشت شده سالم تر باقی می ماند. اگر سیب زمینی را در منزل برداشت نموده اید بهتر است قبل از استفاده آن را خارج از محیط خانه قرار دهید تا از تازه بودن در آیند و خشک شوند.

3. همواره سیب زمینی های سالم را خریداری کنید زیرا سیب زمینی های آسیب دیده کیفیت خوبی برای نگهداری طولانی مدت نخواهند داشت و به زودی جوانه می زنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 734

به "سیب زمینی جوانه زده رو میشه خورد ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیب زمینی جوانه زده رو میشه خورد ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید