سینماها همچنان در قرنطینه، تصمیم گیری برای بازگشایی سینماها به آخر خرداد موکول شد

به گزارش تور انگلیس، درحالی که در اغلب کشورهای دنیا فرایند بازگشایی پلکانی سینماها آغاز شده است، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تصمیم گیری در این زمینه در خاتمه خردادماه خبر داد.

سینماها همچنان در قرنطینه، تصمیم گیری برای بازگشایی سینماها به آخر خرداد موکول شد

به گزارش خبرنگار حوزه سینمای گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، سعید نمکی وزیر بهداشت روز پنجشنبه پانزدهم خرداد زمان تصمیم گیری برای آغاز فعالیت سینماها و مراکز هنری را به پایان خرداد موکول کرد.

در شامگاه همان روز نیز سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در ارتباط تلفنی با برنامه تلویزیونی شهر فرنگ شبکه خبر با بیان اینکه بازگشایی ها مرحله ای و تدریجی است، اظهار کرد: معیارها برای بازگشایی صرفاً کم خطر یا پرخطر نیست، بلکه ضرورت ها نیز برای بازگشایی مشاغل و صنوف لحاظ می شود.

کیانوش جهانپور اضافه نمود:در مرحله دوم، مشاغل با خطر متوسط و ضرورت و اهمیت متوسط قرار دارند و در گام نهایی، مشاغل پرخطر و صنوفی که ضرورت کمتری دارند و به نوعی لوکس تلقی می شوند، بازگشایی می شوند.

وی گفت: در عرصه سینما نیز همین گام برداشته شده و در مرحله نخست، بازگشایی ها در مرحله تولید اجرا شده و با اجرای پروتکل های ابلاغ شده، در حال انجام است.برای بازگشایی مراکز تجمع فرهنگی، از جمله سالن های سینماها در آینده تصمیم گیری خواهد شد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه نباید تصور کنیم که مسابقه ای برای باز کردن مراکز فرهنگی، تجاری و... وجود دارد بیان نمود: بازگشایی سینما ها و تماشاخانه ها در هفته آینده در دستورکار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار خواهد گرفت.

این اظهارنظر در حالی صورت می گیرد که با بازگشایی مراکز پرخطری چون رستوران ها و شهربازی ها این ابهام برای اهالی هنر و سینمادارن و فیلمسازان پیش آمده است که چرا مشاغل هنری مانند سینماها باید همچنان تعطیل باشند.در حالی که بیشاز 100 روز از بسته شدن سالن های سینما می گذرد و با وجود تدوین پروتکل های بهداشتی توسط سازمان سینمایی همچنان برنامه ای برای بازگشایی سینماها وجود نداشته باشد.

آیین نامه 15 بندی و سینماهایی که هنوز تعطیل هستند

اوایل اردیبهشت ماه بود که سازمان سینمایی با انتشار یکپروتکل بهداشتی در قالب آیین نامه پیشنهادی 15 بندی از امکان بازگشایی داوطلبانه سینماها خبر داد.

برمبنای این مقررات 15بندی مقرر شد تا با توجه به پروتکل های اعلامی از سوی وزارت بهداشت و درمان، در مقطع بازگشایی و تا اعلام شرایط سفید قطعی، ظرفیت فروش بلیت برای هر سالن تا سقف 40% مجاز باشد. همچنین چیدمان تماشاچیان بر روی صندلی ها دو در میان بوده و نسبت به ردیف بعدی حالت ضربدری خواهد داشت.

در این مقررات آمده بود که سالن نمایش فیلم، سالن انتظار و سرویس های بهداشتی و کلیه مکان های مورد استفاده مراجعه کنندگان باید مرتباً نظافت و ضدعفونی شده و استفاده از دستکش و ماسک برای کارکنان سینما الزامی شود.

علاوه بر این اتخاذ تمهیدات لازم از سوی مدیریت سینما برای ایجاد فاصله بین ردیف ها نیز الزامی است، به گونه ای که افراد بتوانند به راحتی در میان آن ها تردد کنند.

در دسترس بودن مایع ضدعفونی کننده برای مراجعه کنندگان و گندزدایی کامل سینما طبق پروتکل اعلامی وزارت بهداشت و درمان هر روز یک بار الزامی است. ضمن این که قرار است به منظور نظافت بیشتر و رعایت مقررات بهداشتی فاصله گذاری بین سانس ها با نیم ساعت تأخیر خواهد بود.

آیین نامه مذکور فروش گیشه با رعایت فاصله و استفاده از مواد ضدعفونی کننده را بلامانع دانسته و تب سنجی از مراجعان و ممانعت از ورود افراد مشکوک را نیز الزامی کرده است.

ضمن این که بوفه های سینما نیز موظف به رعایت حداکثر موازین بهداشتی بوده و مجاز به عرضه مواد غذایی، تنقلات و نوشیدنی به صورت فله ای نخواهند بود.

این طرح البته با مخالفت های بسیاری روبه رو شد.اغلب سالن داران به عنوان یکی از طرف های ذی نفع، ریسک بازگشایی سینماها را نپذیرفتند. زیرا از نظر خبرنگارانن میزان استقبال از نمایش فیلم ها به اندازه ای نیست که هزینه های جاری بازگشایی سینما را جبران کند.

بازگشایی پلکانی سینماهای جهان

پس از ماه ها تعطیلی با هدف جلوگیری از گسترش کرونا، برخی از کشورهای جهان سالن های سینما را بازگشایی و برخی دیگر زمان مشخصی را برای این کار مشخص کرده اند. به این ترتیب سینماهای کره جنوبی از 29 آوریل (10اردیبهشت)، نروژ از 7 مه (18 اردیبهشت)، هنگ کنگ از 8 مه (19 اردیبهشت)، بلغارستان و جمهوری چک از 11 مه (22 اردیبهشت)، بوسنی و هرزگوین از 14 مه (25 اردیبهشت)، دانمارک از 21 مه (1 خرداد) و اتریش از 29 مه (9 خرداد) بازگشایی شدند.

در های سینماهای فنلاند، یونان و هلند از 1 ژوئن (12 خرداد)، آلمان از 15 مه تا 15 ژوئن (26 اردیبهشت تا 26 خرداد)، لهستان از 6 ژوئن (17 خرداد)، ایتالیا از 15 ژوئن (26 خرداد)، اسپانیا از 25 مه تا 8 ژوئن (21 اردیبهشت تا 19 خرداد) و انگلستان از 4 ژوئیه (14 تیر) به روی علاقه مندان باز خواهد شد.

ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه نیز روز پنجشنبه در یک نطق تلویزیونی خاطرنشان کرد: رستوران ها، کافه ها و باغ های فرانسه از 2 ژوئن (13 خرداد) بازگشایی می شوند و سینماها در سراسر این کشور از 22 ژوئن (2 تیر) اجازه میزبانی از تماشاگران را خواهند داشت.

بازگشایی سینماها در ایران؛ چشم اندازی که هنوز مبهم است

به جز آیین نامه 15بندی که آن هم به صورت جدی دنبال نشد، برنامه دیگری درباره چگونگی آغاز فعالیت سینماها ارائه نشده است. به این ترتیب به فرض صدور مجوز از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، نمی توان به داشتن چنین برنامه ای امیدوار بود.

حالا باید دید سازمان سینمایی چگونه می خواهد چرخ های زنگ زده اکران سینما را به حرکت درآورد. سرعت این حرکت البته کم خواهد بود و پیش بینی ها این است که استقبال مخاطبان نیز حداقل در دو هفته اول چندان بالا نباشد، اما به هرحال با توجه به ماندگاری شرایط فعلی و لزوم راه اندازی فعالیت های صنفی و اقتصادی، به نظر می رسد چاره ای جز آغاز اکران با درنظرگرفتن این ضوابط پیش روی سینماگران و سینماداران نباشد.

به نظر می رسد، با توجه به طرح سینمای آنلاین و استقبال نسبی که از آثار شاخص در این سامانه شده و همچنین حمایت های نصفه و نیمه سازمان سینمایی مثل حمایت 50 میلیون تومانی از فیلم های متقاضی این طرح، حتی خود مدیریت سینمایی هم انجام چنین طرح هایی را بیشتر از بازگشایی سینماها می پسندد.

اگرچه طرح های حمایتی و ترمیمی برای جبران خسارت سینماگران و فیلم در جای خود دارای ارزش است و می تواند سهمی هر چند کوچک در حمایت از اهالی سینما داشته باشد اما از آن مهم تر سیاستگزاری های ایجابی برای روزهای بازگشایی سینما است.

4104/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 402

به "سینماها همچنان در قرنطینه، تصمیم گیری برای بازگشایی سینماها به آخر خرداد موکول شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سینماها همچنان در قرنطینه، تصمیم گیری برای بازگشایی سینماها به آخر خرداد موکول شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید