شرایط شاهد مورد تأیید در قانون ایران

به گزارش تور انگلیس، خبرنگاران/لرستان یک قاضی دادگستری شرایط شاهد مورد تأیید در قانون ایران را تشریح کرد.

شرایط شاهد مورد تأیید در قانون ایران

علی مرتضایی درگفت وگو با تور انگلیس، در رابطه با شرایطی که یک شاهد طبق قانون مدنی و مجازات اسلامی باید داشته باشد، اظهار کرد: طبق تبصره 1313 قانون مدنی یک شاهد باید به بلوغ کامل رسیده و عدالت و ایمان داشته باشد.

وی ادامه داد: عدالت انسان را از انجام گناهان کبیره و صغیره بازمی دارد لذا شاهد باید خود عادل بوده و ایمان، به معنای اعتقاد قلبی به خداوند و عمل به ارکان دین، داشته باشد.

مرتضایی با اشاره به این که در قانون مجازات اسلامی در ماده 177 چند ویژگی دیگر برای شاهد بیان شده است، اعلام کرد: شهادت شاهد باید از روی قطع و یقین باشد در غیر این صورت شهادت او قبول نیست.

این قاضی دادگستری لرستان اضافه کرد: اگر شاهدی در روز دادگاه شهادت بدهد و روز بعد شهادت خود را پس بگیرد یا معلوم شود که برخلاف واقع شهادت داده، دادگاه به آن ترتیب اثر نخواهد داد.

وی با اشاره به این که مجرم می تواند از قانون جرح شهود استفاده کند، شرح داد: به این معنی زمانی که شاهد به دادگاه دعوت می شود طرف مقابل می تواند بلوغ، سلامت، عدالت، صداقت، ایمان و دیگر شرایط شاهد را با ذکر دلیل محکمه پسند زیر سؤال ببرد.

مرتضایی صداقت را از دیگر شرایط شاهد دانست و اضافه کرد: یک شاهد علاوه بر عدالت باید در گفتار و رفتار خود نیز صداقت داشته باشد و این نکته نیز مدنظر باشد که در صورت نداشتن هرکدام از ویژگی هایی که گذشت، شهادت شاهد برای دادگاه قابل قبول نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 76

به "شرایط شاهد مورد تأیید در قانون ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط شاهد مورد تأیید در قانون ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید