فعل و انفعالات پیش از قاعدگی در بدن زنان

به گزارش تور انگلیس، چرخه قاعدگی، روی افکار و احساسات شما اثر می گذارد. بنابراین، ممکن است چند روز پیش از قاعدگی خود، علائمی مانند خستگی، اضطراب و افسردگی را تجربه کنید که به عنوان سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس شناخته می شود. PMS به گروهی از علائم جسمی و رفتاری اطلاق می شود که به صورت دوره ای و در نیمه دوم چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. سندرم پیش از قاعدگی خفیف، مسئله ای شایع است و در 75 درصد از زنانی که قاعدگی ماهانه دارند، دیده می شود. زنان از هر طبقه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و نژادی ممکن است به این سندرم مبتلا باشند.

فعل و انفعالات پیش از قاعدگی در بدن زنان

بافت های مختلف بدن زنان نسبت به تغییرات هورمونی چرخه قاعدگی، حساس است. تحقیقات نشان می دهد که افزایش و کاهش سطح هورمون هایی نظیر استروژن و پروژسترون، ممکن است در مواد شیمیایی موجود در مغز (از جمله ماده ای به نام سروتونین که بر خلق وخو مؤثر است) نیز تأثیر بگذارد. بااین حال هنوز تعیین نیست که چرا برخی زنان به سندرم پیش از قاعدگی یا اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی (PMDD) مبتلا می شوند و برخی دیگر نه. سطح استروژن و پروژسترون در زنان مبتلا و غیرمبتلا به این بیماری مشابه است. براساس پژوهش های مختلف، محتمل ترین توضیح برای این شرایط، این است که زنان مبتلا به اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی، نسبت به تغییرات طبیعی هورمون ها بسیار حساس هستند.

کتاب سندرم پیش از قاعدگی (بحران یا فرصت) تألیف مشترک عاطفه احمدی، فهیمه خراسانی باغینی و معصومه غضنفرپور، در پنج فصل با عنوان های دوره خونریزی، درمان های غیردارویی و دارویی سندرم پیش از قاعدگی، درمان های جایگزین و تکمیلی، مدیریت و ارزیابی بالینی و داروهای گیاهی، ضمن تعریفی از سندرم پیش از قاعدگی و علل بروز آن، در ادامه به درمان های مختلف برای این عارضه اشاره می کند.

نگاهی به تاریخچه و تعریف سندرم پیش از قاعدگی

نشانه های روانی و بدنی در زنان وجود دارد که معمولا ماهی یکبار چند روز قبل از آغاز قاعدگی به طور غیرمنتظره ظاهر می شوند و غالبا با آغاز قاعدگی تخفیف پیدا می کنند یا از بین می فرایند. این نشانه ها را تحت عنوان نشانگان پیش از عادت ماهانه، اولین بار دکتر رت فرانک؛ رئیس بخش زنان و زایمان بیمارستان من سینال، در سال 1931 در شهر نیویورک تعریف کرد و علت این اختلال را افزایش استروژن معرفی کرد. اما واژه نشانگان پیش از عادت ماهانه، اولین بار توسط دکتر کاترینا دالتون انگلیسی در سال 1953 برای این بیماری به کار برده شد.

ملاک تشخیصی این اختلال در سال 1987 تحت عنوان بدخلقی مراحل پایانی فاز لوتئال خوانده می شد. تعریف سندرم شامل سه اصل مهم است: 1- عود نشانه ها باید حداقل در دو تا سه دوره متوالی مشاهده شود 2- نشانه ها نباید بیش از چهارده روز پیش از آغاز عادت ماهانه آغاز شوند 3- نشانه ها دست کم تا هفت روز پس از عادت ماهانه نباید وجود داشته باشند. آن طور که در تعریف ذکر شد، نشانه حداکثر دو هفته پیش از آغاز عادت ماهانه آغاز می شود، اما در اغلب موارد، آغاز آن ها تا ده روز پیش از عادت ماهانه است. در هرحال این ناپدید شدن نشانه ها پس از عادت ماهانه است که تشخیص سندرم پیش از قاعدگی را مطرح می کند.

تأثیر آرامش بخش ویتامین B6

تغییرات در تغذیه، ورزش، کنترل و حذف فاکتور استرس زا و سیستم حمایتی می تواند در درمان و مدیریت سندرم پیش از قاعدگی کمک کننده باشد. ازجمله گروه های مواد غذایی که در ارتباط با این سندرم مورد مطالعه قرار گرفتند، ویتامین ها و مواد معدنی بودند. ویتامین B6، یکی از بحث برانگیزترین ویتامین هایی است که تا به امروز برای درمان سندرم پیش از قاعدگی به کار گرفته شده است. در کتاب حاضر در این باره می خوانیم: خلق وخو و رفتار، تحت تأثیر آمین های موجود در دستگاه عصبی مرکزی می باشند. در 40 درصد افراد افسرده، میزان پایینی از دهیدروکسی ایندول استیک اسید که یکی از متابولیت های سروتونین مشاهده شده است.

پایین بودن نوروترانسمیترهایی مثل سروتونین و دوپامین در اتیولوژی سندرم پیش از قاعدگی مطرح شده اند. با توجه به اینکه دوپامین باعث منع ترشح پرولاکتین می شود، ویتامین B6 به عنوان یک کوفاکتور در سنتز پیش سازهای دوپامین نقش دارد و همچنین به عنوان کوفاکتور در چندین آنزیم که متابولیسم تریپتوفان برعهده دارند، باعث کاهش سنتز دوپامین و افزایش ترشح پرولاکتین می شود، همزمان با کاهش متابولیسم تریپتوفان باعث کاهش تولید آمین های مغزی به خصوص سروتونین می شد.

ویتامین B6 به سنتز چندین نورو ترانسمیتر در مغز کمک می کند که شامل سروتونین، دوپامین، نوراپی نفرین و تارین و هیسامین می باشد. این ویتامین ها نه تنها باعث افزایش آمین های منع کننده مثل دوپامین و سروتونین می شود، بلکه باعث افزایش تبدیل آمین های تحریک کننده در مغز به آمین های منع کننده می شوند، بنابراین اثر کلی ویتامین B6، افزایش نسبت آمین های منع کننده به آمین های تحریک کننده می باشد، این تأثیر باعث آرامش می شود.

نخستین چاپ کتاب سندرم پیش از قاعدگی (بحران یا فرصت) در 104 صفحه با شمارگان یک هزار نسخه به بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات نارون دانش به بازار نشر عرضه شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 383

به "فعل و انفعالات پیش از قاعدگی در بدن زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعل و انفعالات پیش از قاعدگی در بدن زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید