قطعی ترین راه پیشگیری از کرونا ، سفر و دورهمی؛ تعطیل

به گزارش تور انگلیس، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به شرایط جهش در ویروس کرونا و احتمال عدم تاثیر واکسن بر روی ویروس جهش یافته، گفت: توصیه می کنم که برای ایام عید برنامه ریزی مسافرت و دورهمی نکنیم؛ چراکه اگر دور هم جمع شویم، دوباره شرایط بیماری مانند قبل شده و افزایش می یابد.

قطعی ترین راه پیشگیری از کرونا ، سفر و دورهمی؛ تعطیل

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر مینو محرز درباره شرایط جهش ویروس کرونا، گفت: تا زمانیکه ویروس کرونا از انسان به انسان سرایت پیدا کند، این جهش ها هم وجود دارد. عمده این جهش ها خیلی نگران کننده نیست و با رعایت همان شرایط پیشگیری اعم از فاصله گذاری فیزیکی، شست وشوی دست ها و استفاده از ماسک می توان از ابتلا به ویروس پیشگیری کرد.

وی با بیان اینکه بعضی اظهارات مبنی بر تاثیر واکسن ها بر روی ویرس کرونای جهش یافته مطرح می شود، اضافه نمود: باید دید که واکسن هایی که ساخته می شود بر روی ویروس جهش یافته هم موثر است یا خیر. تا به امروز معتقدند که واکسن ها بر روی همه جهش های کنونی موثر است. البته هنوز شرایط تاثیر واکسن بر روی جهش آفریقا و برزیل مشخص نشده است. حال اگر جهش بیماری بسیار خطرناک باشد، باز هم واکسن می تواند باعث شود که فرد به نوع ضعیف بیماری مبتلا شود.

محرز ادامه داد: بنابراین در کشورهای دیگر خیلی روی جهش تکیه نمی کنند. در ایران همه توجه مردم بر روی جهش ویروس متمرکز شده است و نگرانند که چه می شود. باید توجه کرد که اگر همان روش های محافظتی را ادامه دهند، از ویروس در امانند. یعنی رعایت فاصله گذاری فیزیکی، شستن دست، استفاده از ماسک و عدم تجمع.

وی با بیان اینکه جهش های برزیل و آفریقای جنوبی بد بوده است، گفت: منتها خوشبختانه ما از آن کشورها مسافر نداریم و هنوز این جهش ها در ایران وارد نشده است. با این حال به طور کلی یک ویروس تا زمانیکه از انسان به انسان سرایت کند، دائما جهش پیدا می کند. این جهش ها پشت سر هم اتفاق می افتد، اما راه پیشگیری همان است که گفته شد.

محرز تاکید کرد: به طور کلی معتقدند که واکسن روی ویروس کرونا موثر است و اگر هم ویروس جهش یابد، واکسن می تواند شدت بیماری را کاهش دهد.

وی درباره شرایط کرونا در کشور با بیان اینکه بعضی استان ها مانند خوزستان قرمز شده اند، گفت: در تهران هنوز بیماری خیلی اوج نداشته است. البته همچنان شاهدیم که بیماران و حتی خانواده هایی با بیماری مراجعه می کنند. بنابراین باید همان اصول پیشگیری را رعایت کنیم، برای ایام عید برنامه ریزی مسافرت و دورهمی نکنیم؛ چراکه اگر دور هم جمع شویم، دوباره شرایط بیماری مانند قبل شده و افزایش می یابد. مسافرت و دید و بازدید را کنار بگذارید تا بتوانیم در سال های آینده با واکسیناسیون بیشتر، شرایط بهتری داشته باشیم. البته بعد از واکسیناسیون هم باید رعایت استفاده از ماسک و فاصله فیزیکی را داشته باشیم تا ببینیم نتیجه واکسیناسیون چه می شود.

وی گفت: مسافرت رفتن و جایجایی و تجمع می تواند تاثیر زیادی در شیوع داشته باشد. اینکه می گویند با ماشین شخصی نروید و با اتوبوس و ... بروید، باز هم فرقی ندارد به هر حال فرد مبتلا ممکن است جابجا شود و عده ای را بیمار کند. اکنون خیلی ها با تاکسی به شمال سفر می کنند. بنابراین فرقی ندارد و مردم خودشان باید رعایت کنند. این سفرها کاملا خطرناک است. سفر، دید و بازدید و دورهمی و ... را باید کنار بگذاریم.

محرز گفت: بعد از واکسیناسیون هم نمی توان دقیقا گفت که اثر واکسن تا چه زمانی است و دنیا این موضوع را نمی داند. بعضی خوشبینانه می گویند ممکن است واکسن مانند آنفلوآنزا تا یکسال ایمنی ایجاد کند، اما هنوز نمی توان قطعی گفت. زیرا نهایتا سه ماه از واکسن زدن در دنیا گذشته است. وقتی ابتلا به کرونا و بهبودی بعد از آن، مصونیت دائم نمی دهد، قطعا واکسن هم مصونیت دائم نخواهد داد. فعلا قطعی ترین راه پیشگیری، رعایت پروتکل هاست.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 888

به "قطعی ترین راه پیشگیری از کرونا ، سفر و دورهمی؛ تعطیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطعی ترین راه پیشگیری از کرونا ، سفر و دورهمی؛ تعطیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید