لاریجانی: کالا های اساسی ارز 4200 تومانی کامل به دست مردم نمی رسد ، بودجه 99 نارسایی های دارد ، تخریب مجلس هنر نیست

به گزارش تور انگلیس، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر ما ارز 4200 تومانی به واردات کالا های اساسی اختصاص داده ایم، اما این کالا به دست مردم به صورت کامل نمی رسد.

لاریجانی: کالا های اساسی ارز 4200 تومانی کامل به دست مردم نمی رسد ، بودجه 99 نارسایی های دارد ، تخریب مجلس هنر نیست

به گزارش گروه سیاسی تور انگلیس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تکریم و معارفه رئیس سابق و جدید مرکز پژوهش های مجلس، گفت: در این جلسه نکات متعددی در مورد خدمات مرکز پژوهش ها در دوران مدیریت آقای جلالی و نتایج این خدمات ارائه شد.

وی ضمن تشکر از فعالیت های جلالی در مرکز پژوهش ها، افزود: او یکی از نیرو های خوش فکر، فعال و سرزنده در کار بود و در مجلس و مرکز پژوهش ها همت عالی داشت، آرزوی توفیق برای وی در مأموریت جدیدشان می کنیم.

رئیس مجلس گفت: آقای دکتر قاسمی هم از نیرو های فرهیخته و ارزشمند مرکز است و در دورانی که بنده توفیق دیدار با او در جلسات کارشناسی را داشتم، وی را فردی منصف و صاحبنظر دیدم.

لاریجانی همچنین تاکید کرد: امیدوارم انجمن های پژوهشی و اساتید علمی بتوانند در این شرایط حساس کشور نقش آفرین باشند.

وی با بیان اینکه مرکز پژوهش ها امروز از پختگی برخوردار است و افراد صاحب نظر در مرکز حضور دارند که از پختگی برخوردار هستند، اظهارداشت: مرکز پژوهش ها جا افتاده شده است و این سرمایه مهمی برای مرکز است. غیر از فرمایشات رهبری در مورد مرکز پژوهش ها، در مجلس شورای اسلامی نیز اهمیت زیادی به گزارش های مرکز پژوهش ها داده می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بین سایر مراکز پژوهشی، به پژوهش های مرکز پژوهش ها استناد می شود و باید این جایگاه حفظ و تقویت شود، زیرا سرمایه مهمی برای کشور است.

لاریجانی گفت: باید برای دوره بعد افقی را در نظر بگیرید و شتابان به سمت آن حرکت کنید، زیرا در آینده شرایط کشور اقتضا می کند که شما عملکرد بهتری داشته باشید.

وی تاکید کرد: معتقدم مرکز پژوهش ها باید مبتکرانه عمل کند و از ظرفیت های علمی دانشگاه ها و سایر مراکز پژوهشی استفاده کنند، زیرا مسائل کشور به گونه ای است که اگر همه دست به دست هم دهیم قابل حل است.

لاریجانی شرح داد: حالا که فضای کشور دچار درگیری های سیاسی است، گاهی کشور از کارشناسی محروم می شود، اما شما اینگونه رفتار نکنید، با روحیه ابتکاری به سمت حل مسائل کشور بروید چراکه مهمترین هدف کشور توسعه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مقاطع مهم، زمان بررسی بودجه است، گفت: شما باید نظرات کارشناسی شفاف ارائه دهید، اشکالی که دارید این است که گاهی فقط درد ها را می گویید و پاسخ های روشن برای حل مسائل را کمتر بیان می کنید. کسانی که می خواهند در مجلس کار کنند، با این شرایط نمی توانند چراکه باید از لابه لای اوراق شما برخی موضوعات و راه چاره ها را کشف کنند.

لاریجانی با بیان اینکه باید جنبه های اثباتی کار در بودجه بررسی شده و جنبه های منفی حذف شود، افزود: به عنوان مثال اگر مشکل نقدینگی در کشور وجود دارد تلاش کنید در بودجه نقدینگی افزایش نیابد و بودجه به نوعی تنظیم شود که نقدینگی جذب شود؛ ابتکاراتی برای جذب نقدینگی داشته باشید.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در بودجه سهل کردن کار ها برای تولید است، گفت: رتبه ما برای سرمایه گذاری در کشور خوب نیست.

رئیس مجلس همچنین در بخش دیگری از سخنانش ضمن انتقاد از برخی تنازعات سیاسی در کشور، گفت: این تنازعات سیاسی بلاوجه در کشور، فرهیختگان و اساتید دانشگاه را آزار می دهد، بعد از سال های طولانی کار در کشور، اگر همه نیرو های مستعد کنار هم قرار گیرند امیدواری برای حل مسائل وجود دارد، اما اگر وقت شان را صرف این سایش ها کنند و همدیگر را بکوبند سعادت کشور را به دنبال ندارد.

وی با بیان اینکه برخی اوقات مشاهده می شود که حتی نهاد مجلس را نیز می کوبند، گفت: خیلی از حرف هایی که نحله های مختلف سیاسی می زنند تقریبا مشابه است، حرف این گروه های سیاسی این است که خودشان سیاست ها را پیاده کنند و کار ها را انجام دهند، خُب مسئله ای نیست خودتان انجام دهید البته مشکل سر وجود خودشان است.

رئیس مجلس ادامه داد: حکمرانی عاقلانه این است که بتوانند یک همگرایی ایجاد کنند تا همه را به هدف برسانند، اما هر چه قافله ها از هم جدا شوند، سرعت کار را کاهش می دهد.

لاریجانی با انتقاد از اینکه گاهی افرادی نهاد ها را می کوبند، گفت: یکی از مصادیق تحقق مردم سالاری، نهاد مجلس است، پس چرا مجلس را تخریب می کنید؟! این نشان می دهد که تخریب هنر نیست و کسی که نهادی را تخریب می کند، هنر نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه توسعه بدون امیدواری در کشور رخ نمی دهد، گفت: اول باید مردم به شرایط کشور امیدوار شوند، توسعه بخشنامه ای و دستورالعملی نیست بلکه باید به پیشرفت علاقه داشته باشند.

رئیس مجلس با بیان اینکه تخریب ها امید ها را از بین می برد، افزود: توسعه در خلاء رخ نمی دهد بلکه باید بستر هایی که اراده جمعی را ایجاد می کند، به وجود آید که مرکز پژوهش های مجلس هم می تواند در این زمینه گام بردارید

لاریجانی با بیان اینکه برای حل معضلات و دغدغه های مردم در بودجه برنامه ریزی کنید، گفت: در حال حاضر ما ارز 4200 تومانی به واردات کالا های اساسی اختصاص داده ایم، اما این کالا به دست مردم به صورت کامل نمی رسد.

وی افزود: سیستمی درست کنید که این امکانات در حداقل های ممکن به دست مردم برسد. راه چاره های گذشته می تواند به صورت مدرن و به روز در اختیار مردم قرار گیرد. در زمینه بهداشت و درمان باید دغدغه ها و نگرانی های مردم را رفع کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می رسد بودجه مطبق شده است، گفت: برداشت از صندوق توسعه ملی در سقف بودجه درج نمی شود یا منابع حاصل از صادرات بنزین در سقف بودجه نمی آید، اگر این پنهان کاری ضرورت عقلایی دارد، بفرمائید اگر ندارد چرا این کار را می کنید. بودجه حدود 40 میلیارد دلار است چرا برای بالا رفتن سقف بودجه نگرانی دارید. باید شفافیت در بودجه ایجاد شود.

لاریجانی با بیان اینکه ما در تحریم قرار داریم و باید الگو هایی برای شرایط تنفس کشور ایجاد کنیم، گفت: برخی می گویند که اصلاحات ساختاری مهم در این زمان انجام نشود، برخی می گویند جراحی ها مفید برای این شرایط مفید است؛ این جراحی ها را احسا کنید. مثل مسائل بانک ها و صندوق ها که برخی در بودجه سال های گذشته آمد، اما دولت اعمال نکرد. این اقدامات به بهبود شرایط مردم کمک می کند.

وی تاکید کرد: برای مقطع زمانی تحریم هیچ اشکالی ندارد که قوانین خاص بگذاریم، یک مجموعه قوانینی که سرمایه گذاری را در این دوره سهل کند به صورت بسته به تصویب برسد. بسته ویژه شرایط تحریمی و خاص تدوین شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نقدی بر الگوی توسعه توسعه نوشتید، اما نظر اثباتی خود را اعلام نکرده اید، پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه دهید تا مبنای عمل قرار گیرد با تجربیاتی که بیش از این داشتید و تجربیاتی که امروز دارید بتواند جهت روشن تری را برای سیاست گذاری در کشور ارائه دهد.

لاریجانی خطاب به مدیران و کارکنان مرکز پژوهش ها، گفت: حوزه سیاست خارجی شما گزارش های می فرستند، تصور من این است که باید در این بخش هم فعال باشید، حتی در بخش های فرهنگی باید زمینه سازی توسعه در کشور محور باشد. یکی از مسائلی که در کشور وجود دارد تنازعات سیاسی است.

وی باردیگر تاکید کرد: اگر همه نیرو های مستعد در کشور در کنار هم قرار گیرند امیدواری نسبت به حل مسائل وجود دارد، اما اگر وقتشان را صرف سایش های سیاسی کند همدیگر را بکوبند و تهمت بزنند این ریزش ها و مسائل آزار هایی را به وجود می آورد و سعادت کشور را لطمه دار می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تجربیاتی هم در کشور های مختلف در این زمینه وجود دارد، خیلی حرف هایی که نحله های سیاسی میزنند در راه چاره های اقتصادی مشابه است، آن ها می گویند که ما انجام می دهیم. خُب شما انجام دهید. اما دیگران را تخریب نکنید.

لاریجانی با بیان اینکه حکمرانی عقلانی این است که یک همگرایی دقیق و قوی در کشور ایجاد شود و همه را به سوی هدفی هدایت کند، تاکید کرد: این اقدام منجر به توسعه اقتصادی می شود، اما هرچه، قافله ها جدا از هم باشند سرعت توسعه کاهش می یابد.

وی گفت: یکی از نکات مهم این است که چقدر حرف هایی که در کشور زده می شود کمک کننده جهت توسعه است؟ گاهی نهاد ها را می کوبند. تحقق مردم سالاری در مجلس است پس چرا مجلس را که یک نهاد مدنی است می کوبند؟

رئیس مجلس شورای اسلامی شرح داد: تخریب هر نهادی مسائلی برای آینده کشور ایجاد می کند و این نشان دهنده هنرمندی کسی نیست که به جای اینکه هنر خود را اعلام کنند، تخریب می کنند.

لاریجانی خطاب به مدیران مرکز پژوهش های مجلس، گفت: من به کار شما امیدوار هستم و توصیه می کنم از انجمن های علمی دانشگاهی استفاده کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 31

به "لاریجانی: کالا های اساسی ارز 4200 تومانی کامل به دست مردم نمی رسد ، بودجه 99 نارسایی های دارد ، تخریب مجلس هنر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاریجانی: کالا های اساسی ارز 4200 تومانی کامل به دست مردم نمی رسد ، بودجه 99 نارسایی های دارد ، تخریب مجلس هنر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید