هشداری جدی؛ درخت های تنومند چهارباغ عباسی در معرض نابودی است

به گزارش تور انگلیس، یک فعال محیط زیست درباره شرایط درختان محور میانی چهارباغ عباسی هشدار داد: به گواه برخی شواهد عینی به نظر می رسد توسط برخی افراد هنگام انجام عملیات عمرانی توجه کافی نکرده و درخت ها در معرض انواع آسیب ها قرار گرفته اند.

هشداری جدی؛ درخت های تنومند چهارباغ عباسی در معرض نابودی است

به گزارش تور انگلیس، محمد کوشافر در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: چهارباغ عباسی، یکی از گذرهای منحصربه فرد اصفهان با شهرت جهانی است و از طرف دیگر، درخت ها، معمولاً دارای کارکرد و ارزش های مختلف زیست محیطی هستند و هر چه از عمر آن ها بگذرد، توانمندی شان بیشتر می شود. وقتی این درختان تنومند در چهارباغ قرار می گیرند، جایگاه آن ها چندین برابر می شود و به عنوان میراث طبیعی بیش ازپیش مورد توجه قرار می گیرند؛ میراثی که حکایت از گذشت سال های سال از تاریخ اصفهان را دارد اما اکنون درختان در اصفهان با تنش هایی همچون آلودگی هوا و تغییرات کمی و کیفی آب مورد نیازشان روبرو اند و به علاوه، درختان چهارباغ با تنش های عملیات عمرانی نیز روبرو شده اند.

وی ادامه داد: این عملیات، می تواند باعث آلوده ساختن خاک به مصالح ساختمانی، زخمی کردن ریشه و تنه و قطع ریشه و بیرون ماندن آن ها از خاک و موارد دیگر شود که امکان تنش های جدیدی را برای درختان ایجاد می کند و طبیعتاً حضور عوامل تنش زا در کنار هم ایجاد هم افزایی کرده و آسیب های جدی تری را به درخت وارد می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، شرح داد: باید توجه داشت که با این عملیات و آسیب ها، حتماً نباید انتظار داشته باشیم درخت به صورت ناگهانی خشک شود. شدت تنش مشخص کننده است و همیشه نتیجه آسیب ها به زودی بروز پیدا نمی کند؛ بلکه در طول زمان، این آسیب ها شرایط را برای آشکار شدن اختلالاتی در تغذیه و یا ابتلا به آفات و بیماری ها فراهم می کند و ممکن است سال ها بعد، شاهد خشک شدن این درخت ها باشیم.

کوشافر یادآور شد: در خصوص چهارباغ، به گواه برخی شواهد عینی به نظر می رسد که توجه کافی توسط برخی افراد در زمان انجام عملیات عمرانی صورت نگرفته و درخت ها را در معرض انواع آسیب ها قرار داده است.

وی اضافه کرد: اگر در چهارباغ درختی که چند 10 سال از عمرش گذشته را از دست دهیم برای یافتنش باید به همان میزان صبر کنیم و یک درخت جدید نمی تواند جایگاهش را پر کند. با این شرایط زاینده رود و آب وهوا در اصفهان، مشخص نیست اگر درختی را به جای یک درخت پنجاه ساله بکاریم 50 سال دیگر درختی را با همین شرایط داشته باشیم یا خیر.

این فعال محیط زیست راه حل ابتدایی را به رسمیت شناختن چهارباغ به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی از سوی شهرداری اصفهان دانست و گفت: شهرداری اصفهان باید چهارباغ را بالاتر از پروژه های معمول بداند و حق مشارکت متخصصان را برای تصمیم گیری در خصوص هرگونه تغییری در چهارباغ به رسمیت بشناسد؛ البته نه به صورت نمادین. از سوی دیگر نیز می بایست درختان ارزشمند چهارباغ را به عنوان عنصر اصلی در نظر داشته باشد.

کوشافر، شفاف سازی پروژه ها، قبل و در زمان اجرا با برداشتن حصار و رعایت موارد ایمنی را یکی دیگر از راه حلها برشمرد و اظهار کرد: شهرداری اصفهان باید اجازه بدهد که عملیات، در معرض دید شهروندان و متخصصان باشد و هراسی از بازدید افراد از این پروژه نداشته باشد. بدیهی است که رعایتی برخی مسائل فنی مهندسی برای درختان، باید بیشتر موردتوجه مسئولان و مدیران شهری قرار بگیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 11

به "هشداری جدی؛ درخت های تنومند چهارباغ عباسی در معرض نابودی است" امتیاز دهید

1 کاربر به "هشداری جدی؛ درخت های تنومند چهارباغ عباسی در معرض نابودی است" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشداری جدی؛ درخت های تنومند چهارباغ عباسی در معرض نابودی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید