پیش بینی تکنیکال بازار سهام ، بورس چه خواهد شد؟

به گزارش تور انگلیس، به گزارش خبرنگاران، شکور علیشاهی ، کارشناس بازار سرمایه در این مورد در دنیای اقتصاد نوشته است: فرایند کلی شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودی برآورد می شود. در هفته گذشته شاخص با حدود 2/ 3 درصد افزایش از یک میلیون و 841 هزار و 696 واحد به عدد یک میلیون و 901 هزار و 169 واحد رسید. این آمار نشان می دهد که سه هفته متوالی است که از شتاب افزایش قیمت ها، کاسته شده و بیم آن می رود در هفته آینده فرایند صعودی شاخص با مشکلاتی روبه رو شود. البته جریان پولی که در بازار هست از این نگرانی کم می کند یا حتی آن را به امید تبدیل کرده است.

پیش بینی تکنیکال بازار سهام ، بورس چه خواهد شد؟

در صورتی که شاخص کل فرایند صعودی فعلی را ادامه دهد، به دنبال هدف در محدوده 2 میلیون و 500 هزار واحد است که سه منطقه قیمتی از جمله 2 میلیون واحد، 2 میلیون و 120 هزار واحد و 2 میلیون و 250 هزار واحد می توانند از ادامه افزایش قیمت ها جلو گیری کنند و آغازگر کاهش و اصلاح قیمت ها شوند، به این محدوده ها مقاومت می گوییم. توجه داشته باشید به دلیل اینکه شاخص کل در تاریخ خود هیچگاه در این اعداد حضور نداشته، این محدوده ها از اعتبار چندانی برخوردار نیستند اما شیوه های آماری و تکنیکی برای محاسبه محدوده های مهم در این مواقع وجود دارد و بیشترا تحلیلگران جسور از آنها به عنوان محدوده های تحلیلی استفاده می کنند.

این اشخاص برای ترسیم خطوط تحلیلی خود به دنبال حدبیشتر یک یا دو تایید نشانه تکنیکی بدون در نظر دریافت گذر زمان هستند، در مقابل تحلیلگران محافظه کار برای ترسیم خطوط تحلیلی حداقل دو نشانه تکنیکی یا گذر زمان را لحاظ می کنند.

این شاخص در منطقه اشباع خرید واقع شده است. این منطقه، ناحیه ای است که بعد از چند روز تقریبا متوالی افزایش قیمت سهام شرکت های موجود در شاخص کل بورس اوراق بهادار، وارد آن می شویم. از حضور در این منطقه حدود 30 روز کاری می گذرد، همچنین حضور شاخص مورد مطالعه در محدوده یک میلیون و 900 هزار واحد که برای بیشتر معامله گران حائز اهمیت است و احتمال نوسانات قیمتی در این محدوده را افزایش می دهد.

در هر فرایند صعودی اصلاح قیمت ها اجتناب ناپذیر است. منظور از اصلاح قیمت ها تشکیل فرایند نزولی نیست بلکه کاهش قیمت ها است. احتمال حضور این شاخص در هفته آینده در فاز اصلاحی وجود دارد. فاز اصلاحی با شکست فرایند صعودی کوتاه مدت آغاز می شود که البته هنوز این اتفاق نیفتاده است. فرایند صعودی میان مدت گاه در این مرحله شکسته می شود و گاه شکسته نخواهد شد اما فرایند صعودی بلند مدت به هیچ وجه در فاز اصلاحی شکسته نخواهد شد.

احتمالا این فاز با تشکیل فرایند نزولی در کوتاه مدت همراه باشد. در صورت اصلاح قیمت ها شاخص کل بورس اوراق بهادار، در هفته های آینده می تواند تا محدوده یک میلیون و 500 هزار واحد اصلاح داشته باشد. در صورت کاهش قیمت ها سه محدوده ممکن است مانع کاهش بیشتر قیمت ها شوند که به آنها حمایت می گوییم. محدوده یک میلیون و 740 هزار واحد، محدوده یک میلیون و 680 هزار واحد و محدوده یک میلیون و 590 هزار واحد را می توان به عنوان اعداد مهم حمایتی شاخص مورد مطالعه در هفته آینده در نظر داشت.

در صورت ادامه کاهش قیمت ها و عبور از محدوده 5/ 1 میلیون واحد، محدوده یک میلیون و 450 هزار واحد از اهمیت خاصی برای معامله گران برخوردار است. البته محدوده های خط فرایند صعودی کوتاه مدت و خط فرایند صعودی میان مدت نیز می توانند نقش های حمایتی خوبی ایفا کنند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 482

به "پیش بینی تکنیکال بازار سهام ، بورس چه خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی تکنیکال بازار سهام ، بورس چه خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید