چرا روتر مدام هنگ می نماید و چگونه باید مشکل را برطرف کرد؟

به گزارش تور انگلیس، بعضی از کاربران از هنگ کردن مرتب مودم روتر یا روتر بی سیم شکایت دارند و می گویند هر بار با ریستارت کردن دستگاه یا از برق کشیدن و خاموش/روشن کردن دوباره آن مشکل حل می گردد.

چرا روتر مدام هنگ می نماید و چگونه باید مشکل را برطرف کرد؟

این مشکل برای مودم روترها یا روترهای بی سیم قدیمی یا دستگاه هایی که مدت ها است فریم ویر آن ها به روزرسانی نشده است؛ احتمالا بیشتر رخ خواهد داد.

اتصال دستگاه های قدیمی به اینترنت و وای فای هم می تواند روتر را وارد این فاز کند که با هر بار اتصال لپ تاپ یا گوشی قدیمی به وای فای، روتر هنگ کند و احتیاج به ریستارت یا خاموش/روشن داشته باشد.

دلیل اصلی هنگ کردن روتر، ناسازگاری تنظیمات و پروتکل های ارتباطی است. مثلا، تصور کنید روتر قدیمی از یک نسل وای فای پشتیبانی نمی نماید ولی شما با گوشی مجهز به این نسل وای فای به روتر وصل می شوید یا اینکه تنظیماتی در روتر و مودم روتر انجام دادید که پردازش و پیاده سازی آن ها برای روتر سنگین هستند یا با بعضی تنظیمات دیگر همخوانی ندارند.

فریم ویرهای قدیمی هم دچار مسائلی می گردد که باید با فریم ویرهای جدید به روزرسانی شوند ولی درصد بالایی از کاربران به این موضوع اهمیت نداده و اصلا سراغ روتر نمی فرایند. در نتیجه، مشاهده می کنیم که یک روتر فراوری شده در سال 2012 تا کنون به صورت شبانه روزی کار نموده بدون اینکه فریم ویر آن ارتقا داده شده باشد یا اینکه آن را به درستی نگه داری کند.

از دلایل دیگر هنگ کردن روترهای بی سیم، آلوده شدن آن ها به ویروس یا کدهای مخرب است. وقتی یک بدافزار روی روتر نصب گردد ولی قدرت روتر کم باشد؛ اجرای این بدافزار باعث هنگ شدن روتر می گردد.

اخلال در آدرس دهی پویا به دستگاه ها توسط روترها هم می تواند مشکل آفرین باشد.

4 روش حل مشکل هنگی روتر بی سیم

خوش بختانه راه چاره هایی برای برطرف مشکل هنگی روتر بی سیم یا مودم روتر وجود دارد:

1- در گام نخست، کلید Reset مودم روتر یا روتر بی سیم را با شی نوک تیزی برای 30 ثانیه فشار دهید. این ریستارت نرم یا ریستارت سخت افزاری باعث می گردد بعضی تنظیمات دستگاه اصلاح شوند و مشکل برطرف گردد.

2- اگر باز هم روتر تند تند هنگ می نماید؛ باید سراغ ریست کارخانه برویم. کلید Reset روتر را برای سه تا 30 ثانیه فشار دهید. تکنیکی که به 30-30-30 معروف است و باعث می گردد روتر بی سیم به طور کامل ریست کارخانه گردد و تنظیمات آن به حالت پیش فرض کارخانه برگردند. عالب مسائل روترهای بی سیم با ریست کارخانه از بین می فرایند.

3- به روزرسانی فریم ویر روتر بی سیم هم همان طور که در بالا اشاره شد؛ یکی راه چاره مفید برای برطرف مشکل هنگی دستگاه است. آموزش کامل به روزرسانی فریم ویرهای روترهای بی سیم را روی سایت شبکه چی بخوانید.

4- گاهی اوقات باید مشکل روتر را در محیط بیرون از خود دستگاه دنبال کنید. مثلا، تنظیمات اینترنت اشتباه یا گوشی و تبلتی که باعث هنگی روتر می شوند. مشکل را دنبال و از بین ببرید.

منبع: شبکه چی
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 14

به "چرا روتر مدام هنگ می نماید و چگونه باید مشکل را برطرف کرد؟" امتیاز دهید

4 کاربر به "چرا روتر مدام هنگ می نماید و چگونه باید مشکل را برطرف کرد؟" امتیاز داده اند | 2.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا روتر مدام هنگ می نماید و چگونه باید مشکل را برطرف کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید