چطور برای سفر به جنگل، آماده شویم؟ (قسمت اول)

به گزارش تور انگلیس، سفر به جنگل مانند سایر محیط های طبیعی دیگر، بدون برنامه ریزی و آمادگی قبلی ممکن نیست. در این مقاله با اطلاعات ضروری و نکات اساسی برای برنامه ریزی یک سفر به جنگل آشنا می شویم. با خبرنگاران همراه باشید.

چطور برای سفر به جنگل، آماده شویم؟ (قسمت اول)

سفر به جنگل و اقامت در این محیط طبیعی، بسیار هیجان انگیز و به یادماندنی خواهد بود اگر از قبل برای آن برنامه ریزی کنید و خطرات آن را بشناسید. برای آماده شدن به نکات زیر توجه کنید.

به یک نفر اطلاع دهید. هر زمان که تصمیم دارید به مکانی سفر کنید که امکان برقراری تماس تلفنی نیست، پلیس وجود ندارد و امکانات لازم فراهم نیست، حتما باید فردی از آشنایان خود را مطلع کنید که دقیقا کجا می روید و سفر شما چه مدت طول می کشد. افرادی که باید آنها را از سفرتان مطلع کنید شامل اعضای خانواده، دوستان و مقامات محلی از جمله پلیس و جنگل بان است. همچنین وقتی صحیح و سالم به خانه برمی شد نیز به آنها خبر دهید. یادداشتی در ماشین خود بگذارید و توضیح دهید که ماشین به چه کسی تعلق دارد و چه زمانی بر می شد.

آماده باشید. این نکته را در هر شرایطی و برای هر سفری در نظر بگیرید. این آمادگی فقط شامل وسایلی که باید همراهتان ببرید نیست بلکه علاوه بر این، شامل اطلاع کامل از مکانی است که قصد رفتن دارید. پس، قبل از سفر کمی تحقیق کنید، از شرایط آب وهوا در آن چند روز اطلاع کسب کنید و تحقیق کنید که چه خطراتی ممکن است برای شما پیش بیاید. هدف سفر شما چیست؟ پیاده روی روزانه، چادر زدن و اقامت در یک مکان مشخص یا رفتن به طرف یک مقصد مشخص؟

از یک راهنمای محلی کمک بگیرید. اگر درباره محیط اطراف مطمئن نیستید یا می خواهید درباره آن بیشتر یاد بگیرید، استفاده از کمک های یک راهنما، ارزش هزینه کردن دارد. این راهنماهای محلی، کوله باری از تجربه و اطلاعات مورد نیاز شما هستند.

هرچه نیاز دارید با خود ببرید. بسته به اینکه سفر شما چقدر طول می کشد و فعالیت هایی که قصد انجامش را دارید، وسایلی ضروری وجود دارند که حتما باید همراهتان ببرید.

لباس مناسب، همراه ببرید. بیشتر جنگل ها گرم و مرطوب هستند. همچنین در جنگل ها جانوران و حشرات زیادی وجود دارند که ممکن است شما را نیش بزنند یا زخمی کنند یا شرایطی را ایجاد کنند که احساس ناراحتی کنید. پس، در این شرایط حتما لباس مناسب برای حفاظت از خودتان بپوشید.

پیراهن آستین بلند سبک، شلوارهای بلند و بادوام، کلاه لبه دار با لبه های پهن، جوارب های ضد زالو و کفش های مقاوم و بادوام بپوشید. شلوارهای زیپ دار مخصوص گشت وگذار در طبیعت نیز انتخاب خوبی هستند چرا که می توانید در زمان نیاز مثل عبور از رودخانه، بخشی از شلوار را از طریق باز کردن زیپ، کوتاه کنید و در مناطقی که خطر وجود زالو یا سایر خطرات وجود ندارد، به عنوان شلوارک از آن استفاده کنید.

در مناطقی که احتمال وجود زالو وجود دارد به خصوص در جنگل های بارانی، حتما از جوراب مخصوص استفاده کنید که از کتان و نایلون تهیه می شود. الیاف مصنوعی زودتر خشک می شوند بنابراین زمانی که خیس می شوید، اتفاقی که در جنگل بر اثر عرق کردن، رطوبت هوا، عبور از رودخانه و... زیاد برایتان پیش می آید، لباس های تهیه شده از این الیاف و کتان های سبک، سریع تر از تی شرت و جین، خشک می شوند.

بهتر است که جوراب و پیراهن اضافه همراهتان باشد تا لباس خشک داشته باشید و در این شرایط لباستان را عوض کنید.

کوله پشتی مناسب داشته باشید. یک کوله پشتی با سایز مناسب بهترین وسیله برای حمل وسایل مورد نیاز است. کوله ای انتخاب کنید که امکان تهویه در پشت آن و پوشش ضدباران دارد. حتی اگر جنس خود کوله از مواد ضدآب است اما باز هم از این پوشش ضد رطوبت استفاده کنید. چرا که شرایط حاکم بر جنگل، بیشتر مواد ضدآب را از بین می برد و داشتن این پوشش، یک لایه محافظ دیگر به وسایل شما اضافه می کند.

اطمینان حاصل کنید که همه وسایل ضروری را برداشته اید. از همه مهم تر، شش دانگ حواستان را جمع کنید. اگر در جنگل گم شدید یا در شرایط نامساعدی گیر افتادید، خوب فکر کنید و مثبت اندیش باشید. اگر افرادی منتظر برگشت شما باشند، در صورت عدم برگشت شما در زمان مشخص شده، در پی شما خواهند گشت. با یک فکر آرام، بهتر می توانید درباره راهکار مشکلتان فکر کنید و از پس آن بر بیایید.

اگر گم شدید، آب های جاری مثل رودخانه را دنبال کنید. این کار معمولا شما را به افراد دیگر می رساند. اگر از یک راستا جنگلی دور افتادید، اطراف شما را جنگل فرا می گیرد به نحوی که بیشتر از 3 متری تان را نمی توانید ببینید. در این شرایط، رودخانه می تواند راه خروجی برای شما باشد.

به میزان کافی آب بنوشید. در آب وهوای گرم و مرطوب، بیشتر عرق می کنید و بدنتان آب زیادی از دست خواهد داد. حتما میزان زیادی آب بنوشید قبل از اینکه تشنه شوید.

از آنجایی که آب، وزن زیادی دارد بیشتر افراد آب کافی همراه نمی برند. حتی اگر به منظور یک گشت روزانه به جنگل می روید، وسیله ای برای تصفیه و ضدعفونی آب همراه داشته باشید مثلا فیلتر آب، قرص های مخصوص ضدعفونی آب یا وسیله ای برای جوشاندن آب. هرگز به آب رودخانه ها و جویبارها برای نوشیدن اطمینان نکنید.

اگر هیچ وسیله ای برای تصفیه آب در اختیار ندارید از یک برگ بزرگ نخل یا برگ درخت موز برای جمع کردن آب باران استفاده کنید. پوشش ضدآب کوله پشتی تان نیز می تواند برای این کار مفید باشد.

روشی برای درست کردن آتش بلد باشید یا وسایل مورد نیاز آن را همراه داشته باشید. روشن کردن آتش به دلایل متعدد ضروری است از جمله اینکه با آن می توانید آب را بجوشانید یا علامت بدهید. روشن کردن آتش می تواند حس اطمینان به شما بدهد. باید امکان روشن کردن آتش با حداقل دو یا سه روش، برایتان وجود داشته باشد.

کبریت، غیرقابل اعتمادترین وسیله برای روشن کردن آتش است. از قلم نیاندازید که جنگل ها محیط خیس و مرطوبی دارند. حتی کبریت های ضدآب نیز ممکن است در جنگل با مشکل روبرو شوند. یک یا دو فندک گازی، ابزارهای آتش زن، فتیله آتشزنه، چخماق یا هر وسیله ای که می توانید، برای روشن کردن آتش همراه ببرید.

به همان دلیل که کبریت در جنگل قابل استفاده نیست، شما باید مواد آتش گیر نیز همراه داشته باشید. چوب هایی که در جنگل پیدا می کنید حتی اگر کاملا خیس نباشند معمولا اندکی رطوبت دارند. بنابراین هر چیزی که سبک باشد و قابلیت آتش گرفتن داشته باشد می تواند انتخاب خوبی باشد؛ مثلا تیوب های داخلی دوچرخه های قدیمی حتی اگر خیس باشند یا شمع. آتش گیرهای تجاری نیز در بازار وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید.

استفاده از روش های درست کردن آتش با استفاده از نور خورشید مثلا استفاده از ذره بین، در جنگل کار سختی است. چرا که در صورت ابری بودن آسمان و حضور در عمق جنگل های انبوه، نور خورشیدی وجود نخواهد داشت.

غذا را از قلم نیاندازید. مطمئنا وقتی چند ساعتی را در جنگل بگذرانید به غذا نیاز پیدا می کنید. اگر با چیزهایی که می توانید در جنگل بخورید، آشنا نیستید بهتر است که جیره غذایی اضطراری همراه داشته باشید. البته در بر خی جنگل ها نیز چیزهای زیادی وجود دارند که می توانید برای خوردن از آنها استفاده کنید مثل انواع میوه های جنگلی و موز و نارگیل. رودخانه ها نیز معمولا ماهی های کوچک و خرچنگ دارند.

منبع: کجارو / wikihow.com
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1443

به "چطور برای سفر به جنگل، آماده شویم؟ (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور برای سفر به جنگل، آماده شویم؟ (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید