کاهش نرخ سود بانکی نوسانات نرخ بازار را محدودتر می کند

به گزارش تور انگلیس، تهران(پانا) - آبان ماه امسال چهار مرتبه عملیات بازار باز و با هدف تزریق نقدینگی به بازار بین بانکی و هدایت نرخ سود به سمت نرخ سود هدف انجام شد که به دنبال آن نرخ سود در بازار بین بانکی از هشتم تا 29 آبان ماه در مسیری نزولی از 23.2 به 21.6 و در ششم آذرماه به 20.7 درصد رسید.

کاهش نرخ سود بانکی نوسانات نرخ بازار را محدودتر می کند

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، نرخ سود موزون بازار بین بانکی در ابتدای آبان ماه سال جاری معادل 23.2 درصد بود؛ با توجه به بالا بودن این نرخ نسبت به نرخ سود سیاستی مشخص شده و همچنین فراتر رفتن آن نسبت به نرخ سود سقف دالان (22 درصد)، در آبان ماه چهار نوبت عملیات بازار باز ئ ذهفتگی با هدف تزریق نقدینگی به بازار بین بانکی و هدایت نرخ سود به سمت نرخ سود هدف انجام شد.

عملیات نخست به شیوه خرید قطعی اوراق بدهی دولتی بود که طی آن 111.5 هزار میلیارد ریال اوراق از دو بانک خریداری شد که البته 107.5 هزار میلیارد ریال از آن به یک بانک اختصاص داشت و به منظور ساماندهی اضافه برداشت این بانک انجام شد. سه عملیات بعدی در قالب توافق بازخرید صورت گرفت که حجم معاملات در آنها به ترتیب 9.8، 26.7 و 35.5 هزار میلیارد ریال بود.

ذکر این نکته ضروری است که کل معاملات مربوط به عملیات بازار باز با استفاده از توافق بازخرید در حدود 72 هزار میلیارد ریال با سررسید 14 روزه بوده که مانده آن در سرانجام آبان ماه 62.2 هزار میلیارد ریال است.

همچنین در آبان ماه در مدت هشت روز، چهار بانک برای دریافت اعتبار قاعده مند در نرخ سقف دالان (22 درصد) به بانک مرکزی مراجعه کردند که مبالغ درخواستی در همان روز در قالب توافق بازخرید به بانک های متقاضی اعطا شد. اعتبارگیری قاعده مند بانک های مورد اشاره در آبان ماه در حدود 94.2 هزار میلیارد ریال بود که مانده آن در سرانجام ماه یاد شده بالغ بر 11.9 هزار میلیارد ریال است. به این ترتیب کل مانده تزریق ذخایر بانک مرکزی -با توافق بازخرید- در بازار بین بانکی در سرانجام آبان ماه سال جاری 74.1 هزار میلیارد ریال بوده است.

ذکر این نکته ضروری است که عملیات بازار باز در هفته های آینده به گونه ای تداوم خواهد داشت که نرخ سود بازار به نرخ سود سیاستی نزدیک تر و نوسانات نرخ بازار محدودتر شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 711

به "کاهش نرخ سود بانکی نوسانات نرخ بازار را محدودتر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ سود بانکی نوسانات نرخ بازار را محدودتر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید