کشف سنگین ترین شهاب سنگ در آلمان

به گزارش تور انگلیس، وزن این سنگ آسمانی (30 کیلو و 26گرم) نسبت به اندازه آن (28 در 25 در 20 سانتیمتر) تعجب بایر را برمی انگیزد، اما او اهمیتی نمی دهد و سنگ را جابجا نمی کند.

کشف سنگین ترین شهاب سنگ در آلمان

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

شهاب سنگی که در باغچه یک خانه مسکونی کشف شده، سنگین وزن ترین شهاب سنگ کشف شده در آلمان است. صاحب خانه این جرم آسمانی را حدود 30 سال پیش کشف نموده، اما به آن اهمیت نداده بود.

در سال 1989 یک شهروند آلمانی به نام هانس یورگ بایر در شهرک بلاوبویرن در ایالت بایرن هنگام بیل زدن در باغچه خانه اش به سنگی برمی خورد که اکنون به عنوان سنگین ترین شها ب سنگ کشف شده در آلمان ثبت شده است.

وزن این سنگ آسمانی (30 کیلو و 26گرم) نسبت به اندازه آن (28 در 25 در 20 سانتیمتر) تعجب بایر را برمی انگیزد، اما او اهمیتی نمی دهد و سنگ را جابجا نمی نماید. او 25 سال بعد دوباره در حال بیل زدن باغچه به سنگ نامانوس برمی خورد و این بار تصمیم می گیرد که آن را به زباله دانی ببرد، اما پشیمان می گردد و آن را با زحمت به زیرزمین خانه اش منتقل می نماید. بایر پس از گذشت پنج سال به این فکر می افتد که به راز سنگینی سنگ پی ببرد.

برای این منظور او یک قعطه 20گرمی را از سنگ جدا می نماید و به مرکز هوافضای آلمان در برلین می فرستد.

هانس یورگ بایر، کاشف سنگین ترین شهاب سنگ آلمان

سنگ آسمانی استثنایی

سنگ مرموز در این مرکز و چند آزمایشگاه دیگر مورد آنالیز دقیق قرار می گیرد و کارشناسان به این نتیجه می رسند که هانس یورگ بایر یک شهاب سنگی استثنایی پیدا نموده است. استثنایی به این دلیل که تا به امروز رکورددار وزن شهاب سنگ های کشف شده در آلمان، سنگی به وزن 17 کیلو و 25 گرم بود.

شهاب سنگ ها که اکثرا از سنگ و فلز ساخته شده اند بقایای دنباله دار ها یا سیارک ها هستند که هنگام عبور از زمین کاملاً آتش نمی گیرند و معمولا یا با صدای بلند در نزدیکی زمین منفجر می شوند یا به زمین برخورد می نمایند. به احتمال زیاد شهاب سنگ بایر دست کم صد ها سال پیش به زمین فرود آمده است.

گفته می گردد، روزانه حدود 50 تن شهاب سنگ به درون جو زمین می آید که بیشتر آن ها از جو عبور نمی نمایند و همانجا نابود می شوند. در سال 2013 یک سنگ آسمانی به طول 60 متر و با حداقل سرعت 54 هزار کیلومتربرساعت در آسمان شهر چیلیابنسک روسیه منفجر شد.

تنها بر اثر شکستن شیشه های ساختمان ها که حاصل فشار ناشی از انفجار بود، حدود یک هزار و 200 نفر زخمی شدند. گفته می گردد که تا به امروز 308 شهاب سنگ از ایران در دنیا ثبت شده است.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 426

به "کشف سنگین ترین شهاب سنگ در آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سنگین ترین شهاب سنگ در آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید