کوه خواری شبانه در دمای زیر صفر، دشت ها و مزارع آب می فرایند

به گزارش تور انگلیس، ساری- کوه خواران و دشت خواران به جان منابع طبیعی و مزارع مازندران افتاده اند و نفس اراضی بکر و حاصلخیز استان را در مناطق خوش آب و هوا و دمای منفی صفر بند آورده اند.

کوه خواری شبانه در دمای زیر صفر، دشت ها و مزارع آب می فرایند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از مهر، ردپای تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز در مازندران را در ییلاقات و کوهستانی های استان به وضوح می توان دید و به رغم تلاش ها برای پیشگیری، هر روز دشت ها و مزارع فراوان قربانی سودجویی و زمینخواری می شوند.

بررسی آمارهای تغییر کاربری در مازندران حکایت از ظلم رفته بر پیکره طبیعت بکر استان را نمایان می سازد وساخت وساز بیش از 100 هزار ویلای لوکس، تغییر کاربری مزارع، متروکه شدن قطعات 10 هکتاری از جمله پیامدهایی بوده که درپی داشته است.

زخم های بیل های مکانیکی و لودرها را در ارتفاعات صعب العبور مازندران هم می توان دید و درختانی که شبانه قطع می گردد و به جای آن در طبیعت بکر، ساختمان های لوکس و ویلایی ساخته می گردد.

آمارهای جهاد کشاورزی حکایت از آن دارد که طی سال جاری و به رغم شیوع کرونا و رکود فعالیت ها، بازار بسازبفروش ها و زمینخواران داغ بوده و تنها از تغییر کاربری حدود 1500 فقره ساخت و ساز جلوگیری شده است.

آمارهای تغییر کاربری در مازندران بیش از گذشته و نگران کننده شده است، محمد درخشان مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه تغییر کاربری به دلیل دامنه و وسعتی که دارد، به شکل های مختلفی و مصادیق گوناگون در دست اجرا است، اضافه نمود: فرایند تغییر کاربری در شرق و غرب استان متقاوت بوده زیرا برداشت خاک و شن و ماسه از جمله مصادیق تغییر کاربری در شرق استان است، این درحالی که در غرب استان به شکل ساخت و ساز ویلا و مسکن رواج دارد.

فرایند تغییر کاربری در شرق و غرب استان متقاوت بوده، برداشت خاک و شن و ماسه از جمله مصادیق تغییر کاربری در شرق استان است، این درحالی که در غرب استان به شکل ساخت و ساز ویلا و مسکن رواج دارد

وی با اظهار اینکه فراوانی تغییر کاربری به دلیل مصادیق آن نسبت به استان های دیگر بیشتر است، ادامه داد: آمار تغییر کاربری بعد از تهران و البرز در رده سوم قرار داریم و برای جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز از ظرفیت های موجود مردمی بهره گرفتیم.

درخشان اضافه نمود: سال جاری نسبت به سال گذشته 12 درصد از نظر شناسایی تغییر کاربری رشد داشتیم و 22 گشت در سطح استان داریم که حفاظت از اراضی را برعهده دارند و موضوع را رصد می کنند.

وی گفت: طی شش ماه اول سال جاری هزار و 448 مورد اجرای تبصره ماده 10 داشتیم که جنبه پیشگیری دارد و بدو شروع کار با همکاری مراجع قضائی تخریب را انجام می دهند و مزارع رابه کشاورزی برمی گردانند.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: همچنین در جاهایی که ساخت و سازها اجرا شده با همکاری مراجع قضائی تبصره ماده 3 اعمال قانون می گردد و سال جاری 123 مورد قلع و قمع انجام دادیم.

وی گفت: طبق قول به شورای حفظ حقوق بیت المال و برنامه ریزی صورت گرفته تا آخر بهمن ماه تمامی احکام قطعیت یافته را اجرا خواهیم کرد.

درخشان درباره دلایل و انگیزه تغییر کاربری های غیرمجاز در استان گفت: عوامل مختلفی در تغییر کاربری دخالت دارند و یکی اقتصادی است زیرا بخش کشاورزی برخلاف دیگر بخش ها نظیر صنعت، گردشگری قابلیت رقابت ندارد و از نظر رقابت ضعیف است و باید حمایت گردد وحساب کتاب های اقتصادی همیشه دو دوتا چهارتا نیست.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران بیان نمود در همه کشورها در تهیه یارانه ها سوبسیدها را قطع نمی کنند و باید سیاست های حمایتی را تقویت کرد.

وی عوامل اجتماعی، وجود پول های سرگردان نزد مردم و سودجویی و منفعت را سبب بروز زمینخواری دانست و گفت: همچنین عوامل محیط زیستی، احداث جاده، تأسیسات، نزدیکی به پایتخت نیز عامل مؤثر و وسوسه انگیز برای تغییر کاربری است تا در مازندران خانه و سرپناهی داشته باشند.

آیا مزارع تغییر کاربری یافته به چرخه تولید بازمی گردد؟

درخشان در پاسخ به اینکه آیا زمینی که تغییر کاربری، بتن ریزی و پی ریزی شده، آیا واقعاً به چرخه تولید و کشاورزی برمی گردد، گفت: بیشتر بحث ما تبصره ماده 10 است زیرا در مرحله اولیه دیوارکشی و حصارکشی باید مزارع را به کشاورزی برگردانیم و اگر برنگردد اجرای قانون اراضی بایر اعمال و سلب مالکیت می گردد.

مدیر امور اراضی کشاورزی مازندران با عنوان اینکه طی دو سال گذشته دو فقره سلب مالکیت در استان داشتیم، گفت: دوباره در مراجع قضائی این رأی سلب مالکیت باطل شده است.

سوالی که بارها و بارها از مسئولان و متولیان امر و دستگاه های نظارتی و اجرایی در استان طرح کرد و همچنان به جواب قانع کننده ای نرسیده، این است که چرا به رغم آنکه همه دستگاه ها و ناظران شعار مبارزه با ساخت و سازها و تغییر غیرمجاز کاربری اراضی و عرصه های ملی را می دهند باز این زخم چرکین هر روز به شکل تازه ای سرباز می کند و حلقه مفقوده مبارزه قاطع با آن کجاست.

تغییر کاربری ابرمسئله شده است

مفید غلامی راد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران در این زمینه پاسخ داد وگفت: تغییر کاربری ها در استان یک ابرمسئله شده است و این شامل تغییر کاربری های مجاز و غیرمجاز است که هم منظر، یکپارچگی اراضی، میزان سطح زمین های درجه یک تا سه کشاورزی را از بین می برد و با مقوله امنیت غذایی در تضاد است.

وی اضافه نمود: فرایند روبه رشد تغییر کاربری ما را در آینده با چالش های عدیده ای روبرو می کند و مسائل کنونی غرب استان به شرق و مرکز استان نیز کشیده می گردد و با فرایندی که در بحث ساخت و سازهای مجاز و غیرمجاز درپیش داریم در آینده با مسائل حاد در زمینه توسعه پایدار و زیست محیطی روبرو خواهیم بود.

وی با اظهار اینکه هجوم و میل به آمدن به مازندران به دلایلی نظیر تغییر آب و هوایی، گردو غبار، اقلیمی و بورس بازی زمین و نقدینگی موجود زیاد شده است، اضافه نمود: بورس بازی در حوزه اراضی کشاورزی زیاد شده است.

غلامی راد با عنوان اینکه یکی از دستگاه هایی که برای مقابله با تغییر غیرمجاز کاربری اراضی ورود پیدا کرده، سازمان برنامه و بودجه است، اضافه نمود: سند آمایش را مبنایی قراردادیم و جلوی بسیاری از دستگاه ها را در زمینه ساخت و سازها وتغییر کاربری می گیریم.

شهرک سازی های گسترده رواج یافته است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران تاکید کرد فعالیت و خدمات به جای آنکه در زمین های کشاورزی و روستا برود باید به شهرک های صنعتی برود، گفت: متأسفانه مردم فکر می کنند هرجا زمین دارند باید ساخت و ساز کنند و دستگاه ها بدون حساب و کتاب موافقت اصولی می دهند.

وی گفت: بارها مکاتبه کردیم که از صدور موافقت اصولی در زمین های کشاورزی جلوگیری گردد و به نظر می رسد باید دستگاه های نظارتی به صورت جدی ورود کنند زیرا بعضاً با ساخت و سازهایی بسیار گسترده و شهرک سازی های گسترده روبرو هستیم که باغات و بافت های روستایی را به شهرک های لوکس تبدیل می کنند درحالی طبق قانون، کمیسیون ماده 5 و تعارض در شهرها و روستاها نباید به راحتی دستگاه ها دستور تغییر کاربری و قطع درختان را صادر کنند.

مفید غلامی ادامه داد: متأسفانه شبانه شاهد قطع درختان هکتارها زمین هستیم و صبح هیچ اثری از درختان دیده نمی گردد و اکنون تغییر کاربری جزو مسائل اساسی مازندران به شمار می رود که باید جلوی آن را گرفت.

ماجرای تغییر کاربری و ساخت و ساز در مازندران ابتدا از حصارکشی، بایرکردن مزارع، سوزاندن و قطع درختان شروع می گردد و سپس بعد از چندی ویلاهای لوکس و چند میلیاردی به جای آن سبز می گردد.

تصرف اراضی ملی و حاشیه جنگل ها نیز داستان تکراری وهمیشگی مازندران است و اخیران در سوادکوه عده ای سودجوی اقدام به تصرف غیرقانونی اراضی ملی کردند، هرچند دستگاه قضائی و دادستانی پیگیر ماجرای قطع درختان و کوه خواری است اما این پدیده در گوشه و کنار استان رواج دارد.

ساخت و سازهای غیرمجاز در نوار ساحلی ودریاخواری و تالاب خواری نیز پدیده مزمن و موجود در مناطق مختلف مازندران است و هر روز از سطح تالاب ها و نوار ساحلی کاسته می گردد.

تالاب کیسی، میانکاله، ازباران، تالاب های بابل و دیگر مناطق استان از هجوم سودجویان بی نصیب نمانده اند و هر روز با پدیده شوم تخریب و تصرف دست و پنجه نرم می کنند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 775

به "کوه خواری شبانه در دمای زیر صفر، دشت ها و مزارع آب می فرایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوه خواری شبانه در دمای زیر صفر، دشت ها و مزارع آب می فرایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید