اسپیس ایکس ششمین مجموعه از ماهواره های استارلینک را به فضا فرستاد

به گزارش تور انگلیس، روز گذشته شرکت اسپیس ایکس ششمین مجموعه از ماهواره های استارلینک را با موفقیت با موشک فالکون 9 به فضا پرتاب کرد.

اسپیس ایکس ششمین مجموعه از ماهواره های استارلینک را به فضا فرستاد

موشک فالکون 9 که در ماموریت اخیر از آن استفاده شد پنجمین پرتاب خود را پشت سر گذاشت و در این زمینه رکورددار شد. موشک های فالکون 9 اسپیس ایکس پس از انجام ماموریت به صورت عمودی روی زمین یا سکوی شناور در آب فرود می آیند و امکان استفاده مجدد از آن ها وجود دارد. موشکی که روز گذشته از آن استفاده شد اولین موشک اسپیس ایکس بود که به رکورد پنج پرتاب رسید.

اما این بار مرحله اول پرتابگر فالکون 9 نتوانست فرود عمودی پیروزی را روی سکوی شناور در آب داشته باشد. این موشک همچنین در طول پرواز یکی از نه موتور خود را از دست داد. اما این اتفاق تاثیری در فرایند قرار دادن ماهواره ها در مدار نداشت. ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس ایکس، در توییتی در این باره گفت: این ارزش داشتن 9 موتور را نشان می دهد!. مهندسان اسپیس ایکس در روزهای پیش رو دلایل خاموش شدن زودهنگام این موتور را آنالیز خواهند کرد.

اسپیس ایکس قصد داشت این ماموریت را روز یک شنبه انجام دهد. اما بروز مشکل در یکی از موتورهای موشک باعث لغو ماموریت در آخرین لحظه شد.

با انجام ماموریت اخیر اکنون بیش از 350 ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار گرفته اند. ماهواره هایی که با هدف پوشش جهانی اینترنت پرسرعت به فضا پرتاب می شوند. احتمالا پوشش اینترنت ماهواره ای استارلینک به صورت محدود و در آمریکا و کانادا از امسال میلادی شروع خواهد شد.

اسپیس ایکس میخواهد در پروژه استارلینک هزاران ماهواره را به مدار زمین ارسال کند. مسئله ای که باعث نگرانی منجمان شده است. چرا که پرتاب این تعداد ماهواره به مدار زمین رصدهای منجمان حرفه ای را با مشکلاتی روبرو خواهد نمود. رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) به تازگی پژوهشی را درباره تاثیر منظومه های ماهواره ای در رصدهای منجمان انجام داده است. بر اساس این پژوهش ورود هزاران ماهواره به مدار زمین در پروژه هایی مانند استارلینک مشکلاتی جدی را برای تلسکوپ های میدان دید باز، مانند تلسکوپ در حال ساخت وِرا رابین، ایجاد خواهد نمود.

اسپیس ایکس نیز در واکنش به نگرانی منجمان اعلام نموده که اقداماتی را برای کاهش درخشش ماهواره های خود انجام خواهد داد.

کاهش هزینه ها با استفاده مجدد از موشک

اسپیس ایکس یک شرکت فضایی خصوصی است که مانند سازمان های فضایی دولتی (مثل ناسا) بودجه مستقیمی از دولت دریافت نمی نماید. بنابراین اسپیس ایکس برای سوددهی و همچنین جلب مشتری احتیاج به کاهش هزینه ها دارد.

اسپیس ایکس برای کاهش هزینه ها راه جذابی را در پیش گرفته است و آن استفاده مجدد از سخت افزارها است. طبق گفته ایلان ماسک مرحله اول موشک نزدیک به 60 درصد هزینه های پرتابگر را شامل می گردد. و اسپیس ایکس برای کاهش این هزینه ها مرحله اول موشک را به صورت عمودی روی سطح زمین یا سکوی شناور در آب فرود می آورد.

مرحله اول موشک فالکون 9 پس از فرود پیروز و انجام بازبینی های مختصر می تواند تا ده بار به فضا پرتاب گردد که کاهش قابل توجهی در هزینه های پرتاب ایجاد می نماید.

اما اسپیس ایکس و ایلان ماسک قصد دارند پا را فراتر از این بگذارند و بخش های دیگری از موشک را نیز بازیابی نمایند. کاهش زمان مورد احتیاج برای آماده شدن مرحله اول موشک برای پرتاب مجدد از دیگر اهداف اسپیس ایکس است.

شرکتی که ایده های بلندپروازانه ای را دنبال می نماید و تا به این جا هم تحولاتی شگفت انگیز در صنعت فضایی ایجاد نموده است.

عکس کاور: تصویری از پرتاب ماهواره های استارلینک با موشک فالکون 9.

Credit: SpaceX

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 219

به "اسپیس ایکس ششمین مجموعه از ماهواره های استارلینک را به فضا فرستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس ایکس ششمین مجموعه از ماهواره های استارلینک را به فضا فرستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید