اقدام تحریک آمیز واشنگتن در تنگه هرمز ، ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ؛ در هماهنگی با شرکا و متحدانمان بوده است!

به گزارش تور انگلیس، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در کوشش برای توجیه اقدام تحریک آمیز واشنگتن با استقرار نیروهای نظامی بیشتر در منطقه مدعی شد که کشورش متعهد به محافظت از آزادی دریانوردی و کشتیرانی است.

اقدام تحریک آمیز واشنگتن در تنگه هرمز ، ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ؛ در هماهنگی با شرکا و متحدانمان بوده است!

به گزارش خبرنگاران، متیو میلر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره افزایش نیروهای نظامی این کشور در تنگه هرمز مدعی شد که واشنگتن با هدف تضمین آزادی کشتیرانی و حمل ونقل دریایی دست به این کار زده است.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، میلر در پاسخ به این سوال که آیا آنها نگران تشدید تنش ها در منطقه باتوجه به افزایش نیروهای آمریکایی در تنگه هرمز نیستند؟ مدعی شد: آنچه باید بگویم این است که ایالات متحده در هماهنگی با شرکا و متحدان خود، متعهد به حفاظت از آزادی کشتیرانی دریایی و جریان آزاد تجارت است.

وی ادامه داد: تنگه هرمز یک آبراه حیاتی برای بازارهای جهانی است که سالانه بیش از یک تریلیون دلار تجارت به وسیله دریا، از جمله 25 درصد نفت خام جهانی از این منطقه ترانزیت می گردد.

فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا (سنتکام) روز دوشنبه خاطرنشان کرد که در چارچوب طرح پیشتر اعلام شده پنتاگون، بیش از 3000 ملوان و نیروی نظامی این کشور وارد خاورمیانه شده اند.

تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در کوشش برای گمراه کردن افکار عمومی و توجیه این اقدام تحریک آمیز واشنگتن، در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه مدعی شد که استقرار این ناوگان بر تعهد قوی و ثابت آمریکا نسبت به امنیت دریایی منطقه تاکید دارد.

بنابر این گزارش، متیو میلر بعلاوه در پاسخ به سوال دیگری درباره شرایط راب مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران که مدتی است مجوز امنیتی اش تعلیق شده است، گفت که هیچ اطلاعات جدیدی فراتر از آنچه پیشتر گفته شده است در اختیار ندارد.

شرایط راب مالی به عنوان یک دیپلمات حرفه ای که در چندین دولت دموکرات در آمریکا خدمت نموده است زمانی در مرکز توجهات نهاده شد که شبکه سی ان ان چند هفته پیش به نقل از منابع مطلع گزارش داد، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بدون دستمزد به مرخصی فرستاده شده و این اقدام نیز پس از تعلیق مجوز امنیتی وی در اوایل امسال (میلادی) انجام گرفته است.

مالی در دولت بایدن روی بازگرداندن توافق هسته ای 2015 با ایران کار می کرد و در بهار امسال در بحبوحه تحقیقات در خصوص اینکه آیا باید به اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی داشته باشد، یا نه به مرخصی اجباری فرستاده شد. اما دولت در اواخر ماه ژوئن زمانی که اخبار مربوط به تحقیقات FBI درباره او و لغو مجوز امنیتی اش علنی شد، آن را به مرخصی تمام وقت و بدون حقوق تبدیل کرد.

قانون گذاران جمهوری خواه آمریکا سپس دولت این کشور را به شدت هدف انتقاد قرار دادند به این علت که هم به مالی اجازه داده است پس از تعلیق مجوز امنیتی اش همچنان به کار در وزارت امورخارجه ادامه دهد و هم اینکه آنها را برای چندین هفته در بی اطلاعی نگه داشته است.

وزارت امور خارجه آمریکا به طور علنی درباره آنچه که باعث جدایی راب مالی از شغلش شده، اعترافی ننموده و مالی نیز انجام هر گونه تخلف را رد نموده است.

او در 29 ژوئن در یک پیغام مکتوب به نشریه پولیتیکو گفت که به او اطلاع داده شده است، مجوز امنیتی اش در دست آنالیز واقع شده است، اما شخصاً هیچ اطلاعات بیشتری در اختیار او قرار نگرفته است.

این نماینده در آن موقع نوشت: انتظار دارم که تحقیقات به نحو مطلوب و به زودی حل گردد. ضمناً من در مرخصی هستم.

بعضی قانونگذاران جمهوری خواه ابراز نگرانی می نمایند که محتمل است راب مالی اطلاعات طبقه بندی شده را در اختیار کشورهای خارجی دشمن، از جمله ایران و روسیه قرار داده باشد که از نظر آنها یک خیانت محسوب می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1402 بروزرسانی: 18 مرداد 1402 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1628

به "اقدام تحریک آمیز واشنگتن در تنگه هرمز ، ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ؛ در هماهنگی با شرکا و متحدانمان بوده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام تحریک آمیز واشنگتن در تنگه هرمز ، ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ؛ در هماهنگی با شرکا و متحدانمان بوده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید