تور ارزان هلند: برپایی نمایشگاه آثار تاریخی هلندی در ایران

به گزارش تور انگلیس، نمایشگاه آثار تاریخی هلندی در ایران

با انتشار خبر حضور آثار تاریخی و باستانی هلند در ایرانی می توان گفت که به زودی باید شاهد برگزاری یک موزه دیگر در کشور باشیم که بی شک با استقبال بسیار زیاد هموطنانمان روبرو خواهد شد. در ادامه شرح خواهیم داد که قرار است در پی برگزاری یک نمایشگاه آثار تاریخی ایرانی در هلند، به صورت متقابل آثار هلندی نیز در ایران به نمایش دربیایند. در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، خبر نمایشگاه آثار تاریخی هلندی در ایران را به اتفاق یکدیگر مورد آنالیز قرار دهیم.

تور ارزان هلند: برپایی نمایشگاه آثار تاریخی هلندی در ایران

با تور ارزان هلند از کشور آسیاب های بادی دیدن کنید و در شهر زیبای آمستردام هلند گشت و گذار کنید.

با توجه به اعلام این خبر، آقای جبرئیل نوکنده که مدیر موزه ملی ایران نیز هست، از زمانی که موسم برگزاری نمایشگاهی از آثار تاریخی کشورمان در هلند فرار سیده است، این خبر را نیز داد که قرار است به صورت متقابل نمایشگاه از آثار تاریخی است، وی گفت: در پیرو برپایی نمایشگاه آثار تاریخی ایران در شهر آسن هلند قرار است در پی مذاکراتی با مسئولان موزه درِنتز در حاشیه برگزاری نمایشگاه تاریخی ایران درباره زمان برپایی این نمایشگاه صحبت شود.

آقای نوکنده در این زمینه نیز این خبر را افزود: ما می خواهیم و در نظر داریم که تا در مدت زمانی که آثار تاریخی ایران در کشور هلند نیز برپا است، یک نمایشگاه متقابل نیز از کشور هلند در ایران برگزار نماییم. قرار بود که این نمایشگاه در سال 2020 میلادی در تهران برپا شود اما اکنون با توجه به اتفاقات سیاسی در دنیا در نظر داریم تا این نمایشگاه زودتر برگزار شود. این موضوع را با مسئولان موزه هلندی در میان گذاشته ایم و آن ها نیز با سفارت ایران در لاهه تماس گرفته اند و ضمن اعلام موافقت خود از این موضوع استقبال کردند، اما در مقابل خواهان شرح درباره 3 موضوع شده اند. در ابتدا درباره درباره تاریخ و زمان نمایشگاه، دوم درباره امکانات موزه و در آخر مصونیت دولتی این نمایشگاه از هر نوع مناسبت سیاسی.

وی در ادامه اعلام این خبر افزود: در حاشیه برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی ایران در هلند درباره این موضوع مذاکره خواهیم کرد و احتمالا این نمایشگاه در مهرماه و در تهران برپا شود. آقای نوکنده در این زمینه بیان کردند که: آثار تاریخی ایران در این نمایشگاه تحت بیمه کشور هلند هستند و آثاری که به ایران بیاید نیز با هزینه و بیمه هلندی ها به نمایش گذاشته می شود. در این زمینه شایان ذکر است که طبق تفاهم نامه موزه ملی ایران و موزه درنتز هلند، نمایشگاهی با عنوان ایران مهد تمدن، در موزه درنتز و در 26 خرداد ماه گشایش می یابد و با توجه به مذارکرات انجام شده، آثار تاریخی تا 27 آبان ماه امسال در معرض دید بازدید کنندگان قرار خواهند داشت. 196

اثر از بیش از 70 مکان باستانی مربوط به دوره پارینه سنگی قدیم تا دوره صفوی از موزه ملی ایران برای نمایش در این نمایشگاه انتخاب شده است. موزه درنتز در شهر آسن در استان درنته در شمال کشور هلند قرار گرفته و بیش از 160 سال قدمت دارد. این موزه دارای آثاری از دوره های پیش از تاریخ تا هنر معاصر است.

این نمایشگاه که با حضور دنیاگیری، سفیر جمهوری اسلامی ایران، محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی، و شخص آقای جبرئیل نوکنده، رییس کل موزه ملی ایران، معاون استاندار شهر درنته، شهردار شهر آسن، مدیران موزه درنتز و مقامات محلی استان درنته افتتاح شد، 196 اثر باستانی از بیش از 60 مکانِ باستانی ایران را نمایش می دهد. آقای نوکنده، در آیین افتتاحیه این موزه نمایشگاه شرح دادند که: در این نمایشگاه 196 اثر از بیش از 60 مکان باستانی کشور ایران به نمایش درآمده است.

نمایش این آثار در 7 گالری طبقه بندی شده شامل آغاز استقرار در ایران در دوران پارینه سنگی، یک جانشینی و استقرار در روستاها، شهرنشینی، دوره عیلام و ماد، دوران طلایی، دوره هخامنشی، نوزایی ایران و دوره پارت و ساسانی و در آخر دوره ایران و اسلام به نمایش درآمده اند. آقای نوکنده، با تاکید بر این که فضای گالری های نمایشگاه بر اساس معماری بازار ایرانی طراحی شده است و در کنار نمایشگاه، در سالن معرفی، فیلم مستندی درباره ایران به مدت 13.5 دقیقه پخش می شود.

وی افزود: کاتالوگ نمایشگاه با 17 مقاله از پژوهشگران ایرانی و سایر کشورها در 208 صفحه و به زبان هلندی منتشر شده است و نسخه فارسی آن نیز به زودی به وسیله موزه ملی ایران منتشر می شود. او ادامه داد: دست اندرکاران موزه این پیش بینی را کرده اند که بیش از 150 هزار نفر از این نمایشگاه بازدید خواهند کرد.

قرار است 196 شی تاریخی از موزه ملی ایران به مدت 5 ماه در این موزه نمایش داده شوند. در مقابل این آیین، پیش بینی می شود که بی شک موزه ای که در ایران از آثار هلندی برپا خواهد شد بسیار پر بازدید می شود و هموطنان بسیاری از آن استقبال خواهند کرد.

موزه درنتز در هلند قرار گرفته است. در سرانجام کمی بیشتر درباره موزه درنتز برایتان می گوییم. معمار این موزه، اریک ون اگرات می باشد و در تاریخ 16 نوامبر این موزه را مجددا بازگشایی کرده اند. تالارها و گالری های اصلی این موزه در زیر زمین واقع شده اند و سقف موج دار آن فضای پارک مانندی را برای مردم و رهگذران ایجاد کرده است.

ساختمان این موزه به وسیله اریک ون اگرات معمار طراحی شده است. این طراحی 2000 مترمربع به فضای قبلی افزوده است و از خانه مربعی قدیمی که در سازه قبلی موزه وجود داشت به عنوان ورودی استفاده کرده اند.

در معماری این موزه با بهره گیری از ارتفاع 1 متری شیشه های زیر تپه پارک ساخته شده و جریان نور در داخل فضا را تنظیم می نماید، به طوری که در طول روز نور کاملی از بیرون به داخل می آید و استفاده از نور مصنوعی به حداقل می رسد. از خانه قدیمی که وارد فضا می شویم از دالانی مارپیچ می گذریم تا به گالری های پایین تر برسیم. این موزه یکی از زیباترین موزه های هلند است.

منبع: الی گشت
انتشار: 8 اسفند 1400 بروزرسانی: 8 اسفند 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1321

به "تور ارزان هلند: برپایی نمایشگاه آثار تاریخی هلندی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان هلند: برپایی نمایشگاه آثار تاریخی هلندی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید