بهترین روش درمان اعتیاد چیست؟

به گزارش تور انگلیس، رییس کمیته پژوهش انجمن صنفی مراکز درمان اعتیاد کشور، درمان اعتیاد با استفاده از داروهای جایگزین به همراه مداخلات غیر دارویی (مشاوره فردی، آموزش بیمار و خانواده، مشاوره خانواده و خدمات مددکاری) را بهترین، موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش درمانی می داند و می گوید: انتخاب روش درمان، نوع دارو و میزان آن باید تنها به وسیله مشورت با پزشک درمانگر دوره دیده، روانپزشک و... انجام گردد و اعتماد به سایر افراد ممکن است دردسرهای غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد.

بهترین روش درمان اعتیاد چیست؟

محمدهادی فرح زادی در گفت وگو با تور انگلیس، با بیان اینکه بیماری اعتیاد بیماری چند عاملی است، اظهار کرد: برای درمان این بیماری چند وجهی باید بر تمامی جنبه های پدیدآورنده آن مداخله کرد، به طوری که باید درمان شامل پکیج کاملی از مداخلات دارویی و غیردارویی باشد تا بتواند جوابگوی احتیاجهای فردی، روانی، طبی، خانوادگی، شغلی، قضایی، مالی،... بیمار باشد و هر نوع درمانی که حتی یکی از این احتیاجها را فراموش کند محکوم به شکست درمان و عود بیماری در فرد معتاد خواهد بود.

به گفته وی و طبق پژوهش های انجام شده در حوزه درمان اعتیاد، معین شده است که کماکان درمان جایگزین با دارو (متادون، بوپرنورفین، اپیوم، تینکچر،...) به همراه مداخلات غیر دارویی (مشاوره فردی، آموزش بیمار و خانواده، مشاوره خانواده، خدمات مددکاری) بهترین، موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش درمانی است. اثرات این مدل درمان در کاهش آسیب اعتیاد، کاهش رفتارهای پرخطر، کاهش بیماری های طبی، کاهش جرم و بزهکاری و افزایش بهره وری فردی، شغلی، خانوادگی و اجتماعی است، اما شرط موفقیت این مدل درمانی، اعتماد سیاست گذاران، مسئولان و خانواده ها به آن است و جامعه ای که این مدل درمانی در آن نهادینه شده باشد افراد آن جامعه آسیب کمتری از اعتیاد خواهند برد.

مدیر مرکز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه رویکرد درمان با داروهای جایگزین شامل دو مدل رویکرد پرهیزمدار و رویکرد کاهش آسیب است، گفت: در رویکرد پرهیزمدار مصرف مواد و حتی داروی جایگزین به طور کامل قطع می گردد و در رویکرد کاهش آسیب، مصرف مواد به طور کامل قطع شده و درمان دارویی و غیردارویی نگهدارنده در آن حفظ می گردد.

فرح زادی ادامه داد: اما نگاه بیشتر مردم و حتی مسئولان و سیاست گذاران بر رویکرد پرهیزمدار است و اغلب قائل به قطع مصرف دارو هستند، حتی در بعضی مواقع بر طولانی بودن درمان بیماران خرده می گیرند، این در حالیست که فقط در بیماران با وابستگی پایین که هنوز دچار عوارض مصرف مواد نشده اند (هرچند تعداد کمی از مصرف کنندگان را شامل می شوند) باید انتظار درمان پرهیزمدار داشت و بالعکس در گروه کثیری از بیماران که با عوارض شدید جسمی و روانی و رفتارهای پرخطر همراه است و هرچه طول دوره درمان طولانی تر باشد احتمال موفقیت در درمان بالاتر خواهد رفت.

رییس کمیته پژوهش انجمن صنفی مراکز درمان اعتیاد کشور با بیان اینکه با تغییر شیوه و نوع مصرف مواد از مواد مخدر سنتی و نیمه صنعتی به مواد محرک و توهم زای صنعتی رویکردهای درمانی نیز در حال تغییر هستند، تاکید نمود: درمان های غیردارویی و مشاوره ای منسجم تر و قوی تر مانند درمان گروهی ماتریکس، درمان های شناختی رفتاری و درمان های افزایش دهنده تعهد بیمار در پاکی مورد احتیاج است. تحریک مغناطیسی مغز و همچنین تحریک الکتریکی مغز نیز از روش های نوین در درمان اختلال مصرف مواد محسوب می گردد. استفاده از برنامه های منظم فعالیت فیزیکی و شبکه های اجتماعی در درمان وابستگی به مواد مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است.

بنابر اظهارات وی، داروهای مختلفی از گروه های مختلف و با عملکرد متفاوت در درمان اعتیاد در حال آزمایش است، اما هیچ یک نتوانسته اند به اندازه داروی متادون و بوپرنورفین ایمنی بالا، عوارض پایین و اثربخشی قابل قبولی داشته باشند. انتخاب روش درمان، نوع دارو و میزان آن نیز باید تنها به وسیله مشورت با پزشک درمانگر دوره دیده، روانپزشک و پی اچ دی اعتیاد انجام گردد و اعتماد به سایر افراد ممکن است دردسرهای غیرقابل جبرانی را به همراه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 154

به "بهترین روش درمان اعتیاد چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش درمان اعتیاد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید