تئاتر را به خانه ها بیاوریم

به گزارش تور انگلیس، یکی در خانه بافتنی می بافد و می فروشد، یکی از اسنپ سردرآورده و یکی دیگر از آژانس املاک، یکی گل آرایی می نماید و یکی دیگر پرستار بچه شده... این است عاقبت بچه هایی که عاشقانه درس تئاتر خواندند؟! این حرف ها را همین چندوقت پیش یکی از بازیگران و طراحان صحنه تئاتر می گفت. دردناک است، اما تعارف که نداریم همزمان با شیوع ویروس کرونا، تئاتر که اساسا ماهیتی نفس به نفس بیننده دارد، خاموش شد و تعطیلی سالن های تئاتر خلأ بزرگی را برای هنرمندان این حوزه ایجاد کرد، خلأیی که آرام آرام داد اهالی آرام و نجیب تئاتر را به هوا بلند کرد و حتی نمایندگان آنها را به در مجلس شورای اسلامی کشاند.

تئاتر را به خانه ها بیاوریم

در همین شرایط و روزگار سخت تئاتری ها، جشنواره شروع به کار نموده اما جای خیلی ها خالی است از جمله پیشکسوتان فعال در تئاتر. هادی مرزبان یکی از این کارگردان هاست. این پیشکسوت نام آشنای تئاتر یکی از کسانی بود که چندی پیش در اعتراض به مسائل صنفی و شرایط معیشتی هنرمندان این رشته شکایت به مجلس برد و با تشریح شرایط اسفناک هنرمندان این حوزه، خواهان حمایت همه جانبه از آنها شد. او که علاوه بر بازیگری سال ها در هنر نمایش تدریس نموده و از پیشگامان اجرای تئاترهای تلویزیونی است، در کارنامه کارگردانی خود آثار نمایشی چون پلکان، هاملت با سالاد فصل، آمیز قلمدون، ملودی شهر بارانی و پایین و گذرسقاخانه را دارد. با این هنرمند در جام جم گپ مفصلی زدیم. از اجتماع شان در مقابل مجلس شورای اسلامی گفتیم و از امیدی که به فراوری مجدد تله تئاترهای تلویزیونی دارد و سایه سنگین کرونا که چطور تئاتری ها را به کنج عزلت کشانده. ما که لذت بردیم، امید که شما هم لذت ببرید.

آقای مرزبان، چه خبر از تئاتر؟

اسفبار، دردناک، چه بگویم؟ در چند سال اخیر و پیش از شیوع کرونا، شرایط تئاتر نسبت به دهه های گذشته بهتر شده بود که البته باز هم کافی نبود. ما همچنان به عنوان کشوری بافرهنگ غنی در این حوزه ضعیف بودیم و کرونا دیگر تیر خلاصی را به جامعه نجیب و نحیف تئاتر زد. به طور کل هنرمندان انسان هایی مأخوذ به حیا هستند که در بدترین شرایط صورت شان را با سیلی سرخ نگه می دارند اما الان شرایط تئاتر از بد هم بدتر است. از سوی دیگر متولیان هنر و دولتمردان در چنین شرایطی سراغی از هنرمندان نمی گیرند که در این یک سالی که سالن های نمایش کم فروغ تر از همیشه است، شما از کجا و چطور زندگی تان را تامین می کنید؟

نگران هنرمندان تئاتر هستید؟

مگر می شود نگران دوستان و همکارانم نباشم. بسیاری از هنرمندان تئاتر نه از جایی حقوق می گیرند و نه قراردادی دارند که بتوانند بیمه ایام بیکاری دریافت نمایند. برخی از آنها در اسنپ کار می نمایند یا کارهای دیگری که اصلا ربطی به هنر ندارد. زندگی را با بدبختی می گذرانند و نمی دانم بالاخره کجا و چه زمان قرار است به شرایط آنها رسیدگی شود. آنها در شرایط عادی هم فقط و فقط به خاطر عشق و هنرشان کار می کردند و با تمام بی مهری ها پای عشق شان ایستاده بودند اما حالا نه تنها معیشت شان به خطر افتاده بلکه روح شان هم روزبه روز فرسوده تر می شود. یاد حمید سمندریان بخیر. یک روز در خصوص شرایط اقتصادی تئاتر و عشق تئاتری ها به صحنه صحبت می کردیم که به من گفت: خود تو هم اگر دستمزد نگیری روی صحنه کم می گذاری. واقعیت هم همین است. هنرمند روی صحنه با تمام عشقش بازی می نماید اما زمانی که سالن نمایش را ترک می نماید، خودش می ماند با زندگی واقعی که هزار و یک خرج دارد.

در چنین شرایطی رسانه فراگیری مثل تلویزیون می تواند با فراوری تله تئاترهایی یاری قابل توجهی به معیشت هنرمندان کند؟

بله، چرا که نه، اما نمی دانم چرا تلویزیون در سه چهار سال اخیر تله تئاتر را فراموش نموده، در حالی که تئاتر از نظر من ابرهنر است، ابرهنری که مادر همه هنرهاست و به منظور جلوگیری از آسیب های اجتماعی و اخلاقی می توان از آن بهره برد. تئاتر کارنمودهای اجتماعی دارد و نقش و تاثیر آن بر رفتارهای اجتماعی و داشتن زندگی ای بهتر انکارناپذیر است.

گذشته از سریال های شاخصی چون پهلوانان نمی میرند، تنهاترین سردار، امیرکبیر، مخمصه و شاه شکار که با هنرنمایی شما از تلویزیون پخش شده، خاطرم هست که خودتان هم زمانی پای ثابت کارگردانی تله تئاترهای تلویزیونی بودید.

بله، تله تئاترهای زیادی را برای سازمان صدا و سیما کارگردانی کردم. تلویزیون طی سال ها فعالیتش دستاوردهای ارزشمندی داشته و امیدوارم فراموش نکنیم قرار بر این بوده که رادیو و تلویزیون دانشگاه عمومی باشد. دانشگاه عمومی یعنی دانشگاهی که در تمام کشور گسترده است. وقتی رسانه فراگیری مانند تلویزیون که قرار است مردم را در سطح وسیعی مطلع کند، دانشگاه باشد دیگر نباید تمرکز اصلی اش را صرفا روی سرگرمی سازی بگذارد. ملت ما، ملتی بافرهنگ و اصیل است و حق دارد تئاتر را جزئی از زندگی روزمره خودش بداند. کما این که در دهه های گذشته نسل پیشین ما در بازیگری از جمله آقایان انتظامی، نصیریان، مشایخی، والی و... در تلویزیون تئاتر زنده اجرا می کردند و به قدری این اجراهای زنده برای مردم جذاب بود که تمام مردم از جنوب شهر تا شمال شهر آنها را دنبال می کردند و اساسا به همین طریق بود تئاتر برای خود من و در مجموع جامعه ایرانی شناخته شد. پس از آن دوره بود که بارها خود من در تلویزیون تله تئاتر کارگردانی کردم و از جمله کسانی بودم که همیشه معتقد بودم تلویزیون در فراوری تله تئاترهایش می بایست به نمایشنامه های ایرانی بهای بیشتری دهد تا نمایشنامه های خارجی...

آخرین همکاری که با تلویزیون برای فراوری تله تئاتر داشتید، چه نام داشت؟

تله تئاتر استاد معمار بر اساس نمایشنامه هنریک ایبسن که در مدت زمانی حدود سه ساعت برای شبکه چهار سیما فراوری شده بود. داستان نمایش استاد معمار درباره استادی است که برج و کلیسا می سازد و من در این نمایش هم مانند تمام تله تئاترهایم از بهترین بازیگران زمان دعوت به همکاری کردم.

گفتید در آن موقع روی اجرا و پخش تله تئاترهای ایرانی تاکید زیادی داشتید. آیا فکر می کردید تله تئاترهای ایرانی که بر پایه متون خارجی ساخته می شوند از اجرای همان متون از طریق گروه های خارجی، کیفیتی پایین تر دارند؟

به هیچ وجه. اتفاقا تله تئاترهای خوب و با کیفیت خارجی زیادی از تلویزیون پخش شد و من کاملا متوجه هدف دوستانی که روی اجرای این گونه اصرار داشتند، بودم. ایبسن، میلر، شکسپیر و باقی عظیمان تئاتر متعلق به تمام دنیا هستند و ما نمی توانیم آنها را کنار بگذاریم؛ اما از نظر من زمانی که قرار بر کار تله تئاتر است، مردم عام، مردمی که در اقصی نقاط ایران پای تلویزیون می نشینند با زندگی آقای رحمتی و آقای اکبری بیشتر آشنا هستند تا با زندگی آقای ادوارد و آقای تئودور. سبک زندگی و دغدغه های جامعه ایرانی برای مخاطب ما ملموس و قابل باورتر است و به همین خاطر من روی اجرای تله تئاترهای ایرانی بیشتر تاکید داشتم.

برای احیای تئاتر تلویزیونی و از سرگرفتن این قالب جذاب با مسؤولان شبکه چهار و مدیران ارشد تلویزیون گفت وگو کردید؟

همان اوایل شیوع کرونا بود که با آقای قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی جلسه ای داشتم با این مضمون که در شرایط کرونا که فعالیت های تئاتری متوقف شده، رسانه هایی مثل سینما و تلویزیون می توانند با توجه به مسائل و پیچیدگی شرایط موجود یاری قابل توجهی به هنرمندان تئاتر نمایند. درست است که تئاتر جزو هنرهای جمعی و گروهی محسوب می شود و سالن ها نمایش (با وجود رعایت تمام پروتکل های بهداشتی) نیمه تعطیل هستند، اما می توان همان تئاترهای روی صحنه را با شکل و شمایلی دیگر به خانه های مردم برد. اتفاقی که هرچند در سال های اخیر کمرنگ شده، اما اصلا موضوع تازه ای در ایران و دنیا نیست.

آقای آشنا در این خصوص چه کردند؟

ایشان از این طرح بسیار استقبال کردند. پس از آن هم از سمت موسسه ای وابسته به سازمان صدا و سیما برای اجرای چند تله تئاتر با من صحبت کردند که امیدوارم درگیر مراحل اداری و بروکراسی نشود و خیلی زود با فراوری آنها موافقت شود. چون زمان زیادی نداریم. اگر دیر به خودمان بیاییم با این شرایط دیگر تئاتری برایمان باقی نمی ماند و بعدها مجبوریم برای فرزندان مان تعریف کنیم که اصلا هنر تئاتر چه هست...

شما جزو نمایندگان تئاتر و انجمن های مختلف خانه تئاتر بودید که چندی پیش مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردید. این تجمع به چه منظور انجام شد؟

به منظور برآورده شدن حداقل خواسته های اهالی تئاتر. به نظر شما مطالبات جامعه تئاتر از مجلس چه می تواند باشد جز افزایش بودجه فراوری، حمایت از تئاتر و توجه به معیشت خانواده تئاتر؟ این مطالبات و خواسته ها حداقل خواسته یک هنرمند است. بله، ما جلوی مجلس حضور داشتیم و در نهایت هم نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس نوشتیم که امیدوارم به آن رسیدگی شود. چون غیر از دولت، عملا هیچ نهاد دیگری توانایی رسیدگی به مسائل تئاتر را ندارد. درست است که نهاد صنفی خانه تئاتر به مدیریت وقت دکتر گیل آبادی زحمات بسیاری برای برطرف شدن مسائل اهالی تئاتر می کشد، اما توانش از یک حدی بیشتر نیست و اساسا خانه تئاتر بودجه ای ندارد. ما اعتراض و خواسته هایمان را خیلی مدنی و محترمانه از دولت به عمل آوردیم. تمام مطالبات ما در بیانیه مطرح شده است و این بیانیه برای همه نمایندگان و رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال شد و الان فقط منتظریم چه کاری برای ما انجام می دهند.

پس در این تجمع هیچ صحبتی مبنی بر این که خسارت ها و ضررهای تئاتر چطور قرار است جبران شود، نشد؟

نخیر. نه آنجا و نه هیچ جای دیگر درباره خسارت ها و ضررهای وارد شده به تئاتر صحبتی نشد. البته با هر کسی صحبت می کنیم دورنمای زیبایی را نشان می دهند و تمام ما منتظر دیدن این دورنما هستیم. چون واقعیت این است غیر از عده قلیلی از اهالی تئاتر که حقوق ماهانه اندکی از وزارت ارشاد می گیرند، یک سال است خانواده اهالی تئاتر هیچ درآمدی ندارند. بعد در چنین شرایطی دلمان را خوش می کنیم به دانشکده های هنری که هر سال فلان قدر فارغ التحصیل تئاتر دارد. جوان های مستعدی که از دانشکده های هنر فارغ التحصیل می شوند، چه می شوند؟ آیا فکری به حال آینده این جوان ها هم می کنید؟

در این یک سالی که از شیوع بیماری کرونا و مسائل اهالی هنر می گذرد، خود و خانواده تان چه کردید؟

در این یک سال هیچ کاری ننموده ایم. اتفاقا چند روز پیش در خانه راه می رفتم و یکی از متن های خودم را زیر لب می خواندم. همسرم به من گفت، هیچ متوجه هستی خودت با خودت حرف می زنی و این روزگار یک سال نه تنها من بلکه خیلی از هنرمندان است.

با توجه به این که در شبکه نمایش خانگی معمولا به بازیگران قدرتمند و توانمند دستمزدهای پر سر و صدا و ارقام و اعداد نجومی می دهند، شما با توجه به اوضاع و احوال حاکم بر تئاتر وسوسه نشدید بازی در این عرصه را هم تجربه کنید؟

من خودم را هنرمند تئاتر می دانم و همیشه توصیه ام به دوستان تئاتری ام این بوده که اگر قرار است در حوزه های تصویری کار کنید هیچ مانعی ندارد اما مراقب حیثیت هنری تان از هر لحاظ باشید؛ چه به لحاظ کیفیت نقش و پروژه ای که قبول می کنید، چه به لحاظ میزان دستمزدی که به شما پیشنهاد می شود. این طور نباشد که برخی ها فکر نمایند الان که کرونا آمده و چراغ تئاتر نیمه خاموش شده، بازیگر تئاتر را می توانند با هر دستمزدی و در هر پروژه ای سرکار آورند. خود من هم برای انجام کارهای تصویری سختگیری ام به مراتب زیاد است. در یکی دو ماه گذشته پیشنهاد بازی در دو سریال عظیم را داشتم (یکی تلویزیونی و دیگری شبکه نمایش خانگی)، که با وجود تمام مزایایی که داشت یکی را به دلیل این که نقش را دوست نداشتم و دیگری را به دلیل این که حقی را که خودم برای خودم قائل هستم دوستان قائل نبودند، نپذیرفتم.

با توجه به شرایط کرونایی سال جاری، ضرورت جشنواره تئاتر فجر از نظر شما چیست؟ وقتی جشنواره تئاتر فجر برآیند اجراهای تئاتر در طول یک سال گذشته است و ما در سال گذشته تقریبا هیچ اجرایی در سالن های نمایشی نداشتیم، جشنواره سال جاری قرار است روی کدام آثار هنری داوری کند؟

به اعتقاد من رفتن تئاتر روی صحنه، تحت هر شرایط و به هر بهانه و با هر سبک و سیاقی، نیکوست. جشنواره تئاتر فجر هم فرصتی است که جوانان و پیشکسوتان این حوزه آثارشان را کنار هم روی صحنه آورند و طی آن هم اندیشی مثبتی در جهت رشد و اعتلای تئاتر کشور داشته باشند. چراکه اساسا جشنواره محلی برای برخورد اندیشه ها، سبک ها و نگاه های مختلف است و من کما فی سابق امیدوارم مسائل بنیادین جشنواره تئاتر فجر حل شود. از جمله مسائل جشنواره این است که به عنوان مثال کارگردان تئاتری که از شهرستان در جشنواره فجر پذیرفته شده، یک شب تئاترش را روی صحنه می برد و فردا برمی شود به شهرش. خب، پس هم اندیشی و بهره گیری از تجارب پیشکسوتان که اساس برگزاری یک جشنواره است، چه می شود؟ به شخصه از نزدیک در جریان فرایند برگزاری جشنواره فجر سال جاری نیستم اما امیدوارم فیلترهای ورود آثار به جشنواره را بیشتر نمایند تا شان و کیفیت جشنواره تئاتر فجر حفظ شود. به قول معروف حرمت امامزاده را باید متولی نگه دارد.

منبع: ساناز قنبری-فرهنگ و هنر / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 809

به "تئاتر را به خانه ها بیاوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تئاتر را به خانه ها بیاوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید