ترامپ: ورود ویروس از چین به آمریکا تقصیر من نبود!

به گزارش تور انگلیس، به گزارش خبرنگاران، پس از نخستین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا و جو بایدن رقیب دموکرات وی که با سیل انتقادها به ویژه نسبت به نحوه برخورد نامناسب نامزدهای انتخاباتی در جریان مناظره روبرو شد، دومین و آخرین مناظره انتخاباتی شامگاه پنج شنبه (22 اکتبر 2020) ساعت 9 به وقت نیویورک (4:30 بامداد جمعه دوم آبان به وقت تهران) آغاز می شود.

ترامپ: ورود ویروس از چین به آمریکا تقصیر من نبود!

اجرای این مناظره که قرار است در دانشگاه بلومنت در شهر نشویل ایالت تنسی برگزار گردد، برعهده یک خبرنگار سیاهپوست از شبکه MSNBC به نام کریستین واکر است که هم پرسشهای دقیق و نقادانه وی و هم رسانه محل فعالیت او مورد انتقاد ترامپ است. جالب آن است که دونالد ترامپ نه تنها این مجری بلکه حتی خانواده وی را به مواضع غیرمنصفانه و در عین حال جانبدارانه متهم کرده است!

گزارشها حاکی از آن است که حدود 100 میلیون بیننده این مناظره خواهند بود، مناظره ای که حدود 90 دقیقه زمان می برد.

با توجه به قطع مکرر صحبتهای نامزدهای انتخاباتی در مناظره اول - بایدن و ترامپ حدود 93 مرتبه صحبتهای یکدیگر را قطع کردند- در این مناظره تدابیری پیش بینی شده است که چنانچه نامزدی وسط صحبتهای رقیب وارد گردد در حالی که نوبت صحبت کردن او نیست، میکروفون وی قطع می گردد.

پیش بینی می گردد که بیشتر پرسشهای این مناظره حول محور کرونا، امنیت ملی و موضوع تبعیض نژادی در آمریکا باشد. این در حالی است که کمیسیون برگزاری مناظرات آمریکا تصمیم گرفت موضوع سیاست خارجی را از موضوعات آخرین مناظره دونالد ترامپ و جو بایدن حذف کند.

کریستین واکر در ابتدای مناظره ضمن خوش آمدگویی به دو نامزد انتخاباتی گفت که این مناظره شش بخش دارد که هر نامزد برای پاسخگویی به هر بخش دو دقیقه زمان در اختیار دارد که در آن زمان پاسخگویی میکروفون باز می شد.

کرونا

مجری برنامه خطاب به نامزدهای انتخاباتی گفت که با توجه به شیوع گسترده کرونا و ابتلای بالای مردم به این بیماری ویروسی، برنامه آنها برای مقابله با این بیماری چیست.

ترامپ در پاسخ به این پرسش گفت: ما قبل از شیوع کرونا و ورود این بیماری از چین به آمریکا، بهترین اقتصاد جهان را داشتیم. در حال حاضر نرخ مگر و میر 85 درصد پیائین آمده و نرخ مرگ و میر اضافی نیز کاهش یافته و تمام اوج ابتلاها پائین آمده است. واکسنی به زودی ظرف چندهفته ارائه خواهد شد. با توجه به تجربه شخصی خودم و زمانی که در بیمارستان بستری بودم، این واکسن به من تزریق شد که باعث بهبودی سریع من شد. شمار بهبودیافتگان رو به برتری است و شیوع کرونا یک مشکل جهانی است و بسکمک به من تبریک گفته اند! تمام تجهیزات و امکانات جدید رو به بیماران و پزشکان ارائه کرده ایم. در حال تغییر منحنی هستیم.

نامزد دموکرات انتخابات 2020 آمریکا در مورد این موضوع گفت: 220 هزار آمریکایی در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. آن کسی که نتوانسته این بیماری را مهار و کنترل کند، نباید از خود سلب مسئولیت کند؛ و کسی که نمی تواند از خود سلب مسئولیت کند، نباید رئیس جمهور آمریکا گردد. در مقایسه با اروپا، ما از نرخ ابتلای بالا شروع کردیم و پیش بینی می گردد تا پایان ماه میلادی بعدی (ماه نوامبر) 200 هزار نفر آمریکایی دیگر جان خود را از دست خواهند داد. رئیس جمهور کنونی ما برنامه ای برای این بیماری ندارد. باید از ماسک استفاده کنیم و همچنین با سرعت آزمایشها را بطور فراگیر انجام بدهیم و سیاستهای مناسب را برای مهار این بیماری تدوین کنیم. من به این قضیه رسیدگی کرده و برنامه ای جامع برای آن ارائه خواهم کرد.

در ادامه، مجری برنامه از دونالد ترامپ در مورد زمان ساخت واکسن کرونا، شرکتهای سازنده آن و تناقض در گفته های او با سایر مقامات بهداشت و درمان آمریکا در مورد زمان توزیع این واکسن پرسید. ترامپ گفت که شرکت جانسون & جانسون و همچنین شرکت فایزر تا پایان سال میلادی کنونی (2020) واکسن کرونا را به بازار عرضه خواهند کرد. این در حالی است که برخی مقامات درمانی آمریکا معتقدند توزیع این واکسن تا سال 2021 طول می کشد و تا سال 2022 مردم مجبورند همچنان از ماسک استفاده کنند.

اما ترامپ در دفاع از اقدامات خود در مورد شرکت در گردهمایی ها و عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی گفت: بهرحال ما باید یاد بگیریم که با کرونا زندگی کنیم. ما که نمی توانیم مثل جو خودمون را توی یک آپارتمان زندانی کنیم. واضح است که تو خیلی پول داری که می توانی این کار را بکنی. مردم که نمی توانند در خانه بمانند. من هم به عنوان یک رئیس جمهور نمی توانستم دیدارهایم را به دلیل کرونا کنسل کنم. من خودم این بیماری را گرفتم و بهبود یافتم. من خیلی چیزها در این باره یاد گرفتم… 99.9 درصد جوانانی که مبتلا می شوند، خوب می شوند.بایدن در واکنش به این سخنان ترامپ گفت: او می گوید که ما داریم یاد می گیریم باهاش زندگی کنیم، ولی ما داریم یاد می گیریم که باهاش بمیریم!.

ترامپ در ددفاع از عملکرد خود در مقابله با این بیماری ویروسی گفت: تقصیر من نیست که این ویروس از چین وارد آمریکا شد! تقصیر تو هم نیست، جو [بایدن]!. وی با تأکید بر اینکه کرونا یک مشکل جهانی است، گفت: آنها [چین] جلوی گسترش ویروس از ووهان را به مناطق دیگر [چین] دریافتد اما جلوی سرایت آن را به کشورهای دیگر جهان ندریافتد. در حالی که من در حال بستن مرزها به روی چین بودم، نانسی پلوسی [رئیس مجلس کنندگان آمریکا] در حال راه رفتن در محله چینی ها بود!. رئیس جمهور همچنین تأکید کرد که کرونا تقصیر چین است!

واکر خطاب به جو بایدن پرسید که شما گفتید که مرزهای کشور را می بندید. آیا این باعث بروز مشکل اقتصادی و افزایش خشونت نمی گردد که خطر آن برای کشور بیشتر از شیوع کرونا است.

بایدن در پاسخ گفت که اما من نمی خواهم کشور را ببندم. من می خواهم اقتصاد را آهسته پیش ببرم. بازگشایی اقتصاد و مدارس باید با حفظ ایمنی انجام گردد. اما ترامپ بجای بازی گلف باید با نانسی پلوسی در مورد تدوین یک سیاست مناسب اقتصادی در دوران بحران کرونا گفتگو کند.

ترامپ در واکنش به سیاستهای موردنظر دموکراتها بالاخص دموکراتها گفت که دموکراتها می خواهند همه جا رو ببندند. با این حال همه افرادشان دارند می میرند. جوانها زیاد در معرض خطر نیستند و بهبود می یابند.

واکر: آما بسکمک از والدین نگران فرستادن بچه ها به مدارس هستند؟

ترامپ: نرخ ابتلا در میان معلمان و دانش آموزان کم است. ما کشوری بزرگ با اقتصادی بزرگ هستیم. خشونت خانگی، اعتیاد، افسردگی و خودکشی رو به افزایش است. درمان این مشکل نباید از خود این مشکل بزرگتر [مسأله سازتر] باشد. ما نمی توانیم ایالات متحده با اقتصاد بزرگش را تعطیل کنیم. ما باید اقتصاد را بازگشایی کنیم و از سالمندان محافظت کنیم.

ترامپ همچنین در مورد سخنان توهین آمیز اخیر خود در باره دکتر فائوچی رئیس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در آمریکا (CDC) مدعی شد که گفته های فائوچی تناقض آمیز بوده؛ چرا که زمانی از عدم نیاز به ماسک و زمانی دیگر از لزوم زدن ماسک صحبت کرده است. بایدن هم با اشاره به گفته های پیشین ترامپ در ژانویه گذشته به مردم گفت که ترامپ می دانسته این بیماری چقدر خطرناک است اما به مردم آمریکا این موضوع را نگفت تا به گفته خود، دچار تشویش نشوند در حالی که این خود او [ترامپ] بوده که دچار اضطراب و تشویش شده است.

امنیت ملی و امنیت انتخابات در آمریکا

کریستین واکر در مورد امنیت ملی و امنیت انتخابات به ادعای برخی مقامات امنیتی آمریکا اشاره کرد که از دسترسی روسیه و چین به اطلاعات ثبت شده رأی دهندگان آمریکایی حکایت می کند. بایدن در این باره گفت: به صراحت گفته ام که چنانچه کشوری قصد مداخله [در انتخابات] را داشته باشد، بهای سنگینی خواهد پرداخت، چون این موضوع دخالت در حاکمیت ملی آمریکا است. اما ترامپ در مورد این موضوع با پوتین صحبت نکرده است، آنهم کسی که برای کشتن سربازهای آمریکایی جایزه مشخص کرده است. فکر کنم که او با ایرانیها بر سر این موضوع بتواند صریح اللهجه تر باشد. مردم آمریکا، ما اکنون در شرایطی هستیم که کشورهای دیگر می خواهند در انتخابات ما دخالت کنند. اما رودی جولیانی، دوست خودش [ترامپ] آلت دست روسها شده و به او اطلاعات غلط می دهند.

ترامپ در پاسخ به اتهامات وارده از سوی بایدن گفت: خانواده جو بایدن 3.5 میلیون دلار از روسیه پول دریافتد اما من از روسیه پول نگرفتم. هیچکس سخت گیرتر از من با روسیه نبوده است. اکنون کشورهای عضو ناتو بیش از صدهزار دلار برای مقابله با روسیه هزینه می کنند. اما آنها [دموکراتها] سلاح ضد تانک به اوکراین فروختند. اما تو [بایدن] ایمیلهای وحشتناکی دارد که از ارتباط خانواده تو با روسها حکایت می کند. دوست خانوادگی تو گفته که شما با اوکراینی ها ارتباط دارید.

نامزد دموکرات گفت: من از هیچ کشوری حتی یک پنی دریافت نکرده ام. در مقابل، ترامپ پنجاه برابر پول یک اقتصادیات را در یک حساب مخفی در چین دارد و یک کسب و کار راه می اندازد. من اظهارنامه اقتصادیاتی خود را طی سالهای گذشته منتشر کردم. اما ترامپ این کار را نکرد، روسیه و چین به ترامپ پول داده اند. چین در حال ساخت یک جاده به سمت زمین بازی گلف خود است.

ترامپ: تیم حسابداری من در حال تهیه اظهارنامه اقتصادیاتی پس از انجام حسابرسی ها هستم. آنها گفته اند که من میلیونها میلیونها دلار پیشاپیش اقتصادیات پرداخت کرده ام. من از چین و اوکراین پول در نمی آورم. اما بایدن پول در می آورد. بایدن است که از روسیه 3.5 میلیون دلار گرفته است. آنها [روسیه] در یک ایمیل می گویند که باید به این آقا 10 درصد بدهیم؟ آن آقا کیست؟ آن آقا تو هستی، آقای جو بایدن.

بایدن نیز با اشاره به اینکه ترامپ ظرف چهارسال ریاست جمهوری خود همواره گفته که اظهارنامه اقتصادیاتی خود را منتشر می کند، اما تا به امروز آن را به ما نشان نداده است. ترامپ یا اقتصادیات نمی دهد یا اگر می دهد بسیار کم و ناچیز است. قبلاً گفته بودی که من اقتصادیات نمی دهم چون باهوشم و می دانم چطور سر نظام [اقتصادیاتی] کلاه بگذارم.

اما نامزد جمهوریخواه با اشاره به تلاشهای رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده مداخله ادعایی روسیه در انتخابات 2016 آمریکا و بسکمک از عوامل اف بی آی برای بررسی اسناد و مدارک و یافتن سرنخهایی از تبانی او با مقامات روسیه گفت که اگر بخواهد، می تواند یک میلیون دلار هزینه کند تا اسناد و مدارک مروبط به ارتباط و تبانی بایدن با مقامات مسکو را بیاید.

مجری این برنامه از حسابهای بانکی ترامپ در چین می پرسد. ترامپ در پاسخ مدعی می گردد که او به عنوان یک بازرگان در بسکمک از کشورهای جهان کسب و کار دارد و اینکه در سال 2013 در چین یک حساب بانکی باز کرده است که زمان آن به قبل از کاندیداتوری رسمی در انتخابات ریاست جمهوری 2016 بازمی گردد و اینکه حساب بانکی ترامپ در چین مربوط به قبل از ریاست جمهوری وی بوده است؛ در حالی که به گفته او، پسر و برادر جو بایدن در زمان معاونت او با اوکراین و چین فعالیت اقتصادی داشته اند.

سیاستهای اقتصادی و تجاری با چین

بایدن در مورد طرحهای خود برای تنظیم روابط اقتصادی و تجاری آمریکا با کشورهای جهان به ویژه با چین، روسیه و کره شاقتصادی گفت که ترامپ قلدرهای دیکتاتوری مانند پوتین و رهبر کره شاقتصادی را در آغوش می گیرد. 25 درصد سهم اقتصادی جهان به آمریکا تعلق دارد و اینکه چین ملزم است قواعد بین المللی را رعایت کند.

در مقابل، ترامپ گفت: ایمیلهایی دارد که نشان می دهد بایدن سالانه 10 میلیون دلار از چین می گیرد. اما من با دریافت تعرفه ها از چین به کشاورزان در آمریکا پول دادم. من روی فولاد چین تعرفه بستم و حالا صنعت فولاد آمریکا در حال ترقی است.

کره شاقتصادی

مجری این مناظره در ادامه از دونالد ترامپ در مورد رابطه با کره شاقتصادی و رابطه با این کشور به ویژه سه بار دیدار ترامپ با کیم جونگ اون و نامه نگاری میان رؤسای دو کشور و تداوم آزمایشهای موشکی آن پرسید. نامزد جمهوریخواه انتخابات آمریکا گفت که در نخستین دیدارش با اوباما، وی گفته بود که بزرگترین مشکل ایالات متحده کره شاقتصادی است و اینکه احتمال ورود به جنگ هسته ای با پیونگ یانگ در دوران اوباما بسیار بالا بوده است. وی با اشاره به دیدار خود با کیم جونگ اون گفت که رابطه خوبی با این کشور دارد و جنگی هم تا به امروز درنگرفته است. ترامپ همچنین گفت اوباما در زمینه رابطه با کره شاقتصادی میراث بدی برای وی بجای گذاشته است.

بایدن در مقابل پاسخ داد که ترامپ در حال مشروعیت بخشیدن به کره شاقتصادی است در حالی که آنها موشکی در اختیار دارند که خاک آمریکا را تهدید می کند. و اینکه اون باید ظرفیتهای هسته ای کره شاقتصادی را کاهش دهد تا آمریکا با این کشور وارد مذاکره گردد. بایدن در پاسخ به این اظهارات ترامپ که مدعی شد رابطه خوبی با کیم جونگ اون دارد، گفت که آمریکا قبل از حمله هیتلر به اروپا هم در جنگ جهانی دوم با این شخصیت آلمانی رابطه خوبی داشت!

بیمه درمانی برای خانوارهای آمریکایی

مجری مناظره در مورد وضع قوانین جدید بیمه درمانی و احتمال لغو بیمه دست کم 20 میلیون نفر از شهروندان آمریکا جویای نظرات و طرحهای دو نامزد انتخاباتی شد. ترامپ در این باره گفت: من قانونی را وضع کردم که بدترین بخش اوباماکر را حذف می کند. وظیفه من کاهش حق بیمه و خود اوباماکِر بود. همچنین از افرادی که بیماری پیش زمینه ای دارند، حمایت می کنیم.. اما بایدن می خواهد که بیمه های خصوصی افرادی را که از این بیمه ها رضایت دارند، بالاجبار حذف کند آنهم با یک برنامه بیمه سوسیالیستی.

اما بایدن گفت که در صورت کسب مقام ریاست جمهوری، بیمه درمانی اوباماکر را با گزینه بایدن تصویب می کند و تعرفه های پزشکی و دارویی را کاهش می دهد. بایدن ضمن رد ادعای ترامپ که او را به حذف بیمه های خصوصی افراد متهم می کرد، گفت که وی برخلاف سایر نامزدهای دموکرات، از بیمه خصوصی حمایت می کند و هیچکس را از بیمه خصوصی محروم نمی کند. به گفته او، در دوران اوباما هم هیچ کسی از بیمه خصوصی محروم نشد. بایدن متذکر شد واقعیت این است که مردم آمریکا از سوءمدیریت ترامپ در مقابله با کرونا و شرایط اقتصادی آسیب دیده اند. و اینکه بیمه درمانی یک امتیاز نیست، بلکه یک حق است و این بیمه درمانی کمک و فرصتی برای آنهاست. ترامپ با اشاره به 47 سال فعالیت بایدن در مقام یک سیاستمدار و 8 سال هم مقام معاونت وی در دوران اوباما گفت که او طی این مدت چکار کرده است؟؟

طرح احیای اقتصادی

کریستین واکر با اشاره به 12 میلیون نفر بیکار و 8 میلیون نفری که به زیر خط فقر رفته اند به ویژه رنگین پوستان، از نامزدهای انتخاباتی پرسید که چه طرحی برای احیای اقتصاد دارند؟

ترامپ اظهار داشت که نانسی پلوسی نمی خواهد همکاری کند و امیدوار است که جمهوریخواهان بتوانند کنترل مجلس کنندگان را بدست بیاورند اما پلوسی تنها به دنبال کسب پیروزی انتخاباتی است. بایدن هم گفت که آنها طرح موردنظر را تصویب کرده اند. اما سناتور میچ مک کانل تمایلی به تصویب آن در سنا نشان نداد و گفت که بزارید کسب و کارها ورشکست شوند.

در ادامه، بایدن گفت که من به عنوان یک دموکرات باافتخار در حال رقابت در انتخابات هستم، اما رئیس جمهور کل آمریکا خواهم بود. من ایالات آبی (دموکرات) و قرمز (جمهوریخواهان) نمی بینم. آنچه که من می بینم، ایالات متحده آمریکا است. وی اضافه نمود که باید به کسب و کارها کمک کرد زیرا در حال حاضر از هر شش کسب و کار، یک کسب و کار در حال ورشکستگی است. و اینکه او برای کمک به این کسب و کارها، کمک به کوچک تر شدن کلاسها در مدارس و به کارگیری و استخدام معلمان بیشتری برای دانش آموزان طرح و برنامه دارد.

ترامپ در انتقاد از طرح دموکراتها برای حمایت از کسب و کارها گفت که آنها خواهان بالابردن حداقل دستمزد آنهم بصورت اجباری هستند؛ در حالیکه به اعتقاد وی چون هر ایالتی دارای شرایط خاص خود است، میزان دستمزدها نباید در سطحی یکسان باشد که باعث نابودی برخی کسب و کارها گردد. اما بایدن در رد این موضوع گفت که از هر دو شغل در آمریکا، یکی از آنها زیر خط فقر هستند؛ به ویژه کادر درمانی که مستحق دریافت حداقل دستمزد هستند.

مهاجران غیرقانونی و جدایی فرزندان مهاجر از والدین

مجری مناظره از سیاستهای دولت ترامپ در قبال مهاجران و جداسازی فرزندان مهاجران از والدین خود پرسید و اینکه پانصد تن از این بچه ها نتوانسته اند والدین خود را بیابند. ترامپ در دفاع از سیاستهای خود اضافه نمود که این بچه ها و مهاجران را کارتلها و قاچاقچیان انسان به خاک آمریکا آورده اند و باید بدانیم که در حال حاضر 400 مایل مرز دیواری را که داریم، محکم ترین مرزها را داریم. قفس هایی ساختند و گفتند که این کار ترامپ است اما این قفس ها در سال 2014 ساخته شده بودند.

بایدن در مقابل گفت که دولت ترامپ فرزندان مهاجران را در مرزها از والدین خود جدا کردند. این بچه ها را والدین آنها آوردند و از آنها جدا شدند تا نشان دهند که ما [آمریکا] خیلی محکم و سختگیر هستیم. این اقدامی مجرمانه است؛ زیرا این بچه ها نتوانسته اند والدین خود را پیدا کنند. این اقدام مجرمانه ادعای آمریکا در مورد حقوق بشر را به زیر سئوال می برد. من طرحی ارائه می دهم که طبق آن، 11 میلیون مهاجر غیرقانونی و فاقد مدرک شناسایی و بچه ها مهاجر بتواننند اقامت خود را در آمریکا بگیرند.

اما ترامپ تأکید کرد که بایدن 8 سال در مقام معاون رئیس جمهور آمریکا هیچ اقدامی در مورد مهاجران انجام نداد جز ساختن قفس برای زندانی کردن بچه ها. ما قانون بازداشت و آزاد کردن (Catch & release) را حذف کردیم و دیگر جای نگرانی نیست. طبق این قانون ما اسامی مهاجرانی را که سابقه مجرمانه داشتند، ثبت کردیم و سپس آنها را آزاد می کردم تا به دلخواه خود به دادگاه پناهندگی بیایند ولی هیچکدام آنها نمی آیند مگر آنکه بسیار کم هوش بودند. در ادامه ترامپ بایدن را به بی اطلاعی از قوانین مهاجرتی در آمریکا متهم کرد.

تبعیض نژاد در ایالات متحده و خشونت سیستماتیک علیه سیاهپوستان

بایدن با اشاره به سیاستهای تبعیض نژادی نهادینه شده در ایالات متحده آمریکا، یادآور شد که فرزندان سیاهپوستان باید آموزش ببینند که مراقب رفتارشان باشند، چه در اماکن عمومی و چه در حین رانندگی؛ زیرا این امکان وجود دارد که از سوی نیروی پلیس مورد اصابت گلوله قرار گیرد. بایدن تأکید کرد که تا به امروز مجریان قانون در آمریکا نتوانسته اند به درستی به قانون اساسی این کشور عمل کنند.

ترامپ با اشاره مجدد به اینکه بایدن تا به امروز 47 سال سیاستمدار بوده و هیچ کاری در این زمینه نکرده است، اظهار داشت که بایدن از جمله قانونگذارانی بوده که به تصویب قانون جنایی علیه سیاهپوستان رأی موافق داده است. ترامپ مدعی شد که پس از آبراهام لینکلن، هیچکس به اندازه ترامپ برای سیاه پوستان کار نکرده است! و اینکه دولت وی این قانون جنایی را اصلاح کردیم. این طرحی برای بازپروری و سرمایه گذاری در جامعه سیاهپوستان و اسپانیولی زبانان ارائه کردیم. آنها از من تشکر کردند بابت بودجه ای که به کالج سیاهپوستان دادم و همچنین اصلاح قانون جنایی و زندانها.

در واکنش به سخنان ترامپ، بایدن گفت که از نظر ترامپ، مشکل قانون جنایی این است که به اندازه کافی افراد را به زندان محکوم نکرده است و اینکه او بر اعدام افراد بی گناه تأکید می کند. ما اکنون در موقعیتی هستیم که حدود 33 هزار زندانی کمتری داریم. هیچکس را دیگر به خاطر اعتیاد و مصرف مواد مخدر به زندان نمی اندازیم و بجای آن باید بگذاریم که به جایی بروند که در آنجا حالشان بهتر گردد.

ترامپ مدعی شد که دلیل اشتیاق او برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 2016 ایالات متحده عملکرد نامناسب دولت پیشین و بایدن بوده است. در پاسخ به این گفته ترامپ، بایدن خطاب به مردم آمریکا گفت: شما مردم آمریکا می دانید که من کی هستم و او کیست؟! اینکه چه کسی راست می گوید و چه کسی دروغ می گوید. او شخصیت کشور را خدشه دار کرده است. ترامپ نیز گفت: در مورد رابطه با چین و اوکراین باید بگویم که او [بایدن] یک سیاستمدار فاسد است و حالا نباید در مورد شخصیت کشور حرف بزند. بایدن نیز با اشاره به اینکه 5 تن از رؤسای سازمان سیا از هر دو حزب اعلام کرده اند که این اتهام زنی ها واهی است؛ اظهار داشت که قصد او حل و رفع مسائل نژادی در آمریکاست.

تغییرات اقلیمی و قوانین محیط زیستی و تأثیر آن بر اشتغالزایی

واکر با اشاره به دیدگاههای بسیار متفاوت دو نامزد در مورد تغییرات اقلیمی خطاب به ترامپ گفت که شما معتقدید قوانین محیط زیستی به مشاغل و بخش انرژی لطمه زده است و اینکه آقای بایدن شما گفته اید که پرداختن به حوزه تغییرات اقلیمی فرصتی برای خلق مشاغل جدید می گردد. هر کدام از شما دو دقیقه فرصت دارید که توضیح دهید چگونه بطور همزمان با تغییرات اقلیمی مقابله کرده و در عین حال فرصتهای شغلی جدید ایجاد می کنید؟

نخست ترامپ پاسخ داد: ما برنامه هزاران میلیارد درخت رو داشتیم، ما برنامه های زیادی داشتیم، من واقعاً عاشق محیط زیست هستم. من تمیزترین و شفاف ترین آب را خواهم. پاک ترین هوا را می خواهم. ما کمترین رقم انتشار گازهای گلخانه ای را داشتیم. ما به خوبی با صنعت همکاری کرده ایم.. به چین، روسیه و هند نگاه کنید که چقدر آلوده است.. هوا بسیار آلوده است.. من از توافق نامه پاریس بیرون آمدم چون باید هزاران میلیارد دلار پرداخت می کردیم و با ما ناعادلانه برخورد می شد و کسب و کار ما را از ما می دریافتد. ما میلیون ها شغل و هزاران شرکت را بخاطر توافقنامه پاریس قربانی نخواهیم کرد. چین تا سال 2013 وارد این معاهده نشد. روسیه به کمترین سطح استاندارد بازگشت. بنابراین ما کار غیرقابل باوری در حوزه محیط زیستی انجام داده ایم. ما دارای پاکترین آب و پاکترین هوا و بهترین استاندارد انتشار گازهای گلخانه ای را داشتیم که در سالهای گذشته بی سابقه بوده است. ما صنایع خود را نابود کرده ایم.

بایدن در پاسخ به این پرسش گفت: تغییرات اقلیمی یک خطر است و ظرف 8 تا 10 سال آینده به نقطه غیرقابل بازگشتی می رسد. ما در دوره اول ریاست جمهوری ترامپ، شرایط بدی را تجربه کردیم. طرح جدید من شامل سرمایه گذاری در احداث 50 هزار پمپ برق به خودروها و… ایجاد میلیونها شغل و پاکسازی محیط زیست است. هم مشاغل و هم سلامت ما در معرض خطر است. در حال حاضر شرکت وال استریت خاطرنشان کرده که برنامه پیشنهادی من 18.6 میلیون شغل خلق می کند؛ 7 میلیون شغل بیشتر از برنامه موردنظر ترامپ و یک تریلیون دلار رشد اقتصادی بیشتر از آن. ما برای انتقال صنعت نفت برنامه داریم چون صنعت نفت آلاینده است و این صنعت باید در طول زمان باید با انرژی های تجدیدپذیر جایگزین گردد و من یارانه های فدرال را برای صنعت نفت قطع می کنم و این یارانه ها را به انرژی خورشیدی و بادی می دهیم.

پیام نامزدها در مراسم تحلیف ریاست جمهوری خطاب به مردم ایالات متحده

بایدن گفت: من می گویم که رئیس جمهور شما هستم حتی اگر به من رأی نداده اید. به شما امید می دهم و دانش را بر خرافات ترجیح می دهم و به جلو می روم و با امکانات زیاد برای بهبود اقتصاد، ریشه کنی تبعیض نژادی نهادیینه شده و اقتصاد متکی بر انرژی های پاک و تجدیدپذیر می کوشیم و نشان می دهیم که آنچه در انتخابات اهمیت دارد، حفظ کرامت و احترام و برخورد با مردم آنطور که سزاوار آن هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 619

به "ترامپ: ورود ویروس از چین به آمریکا تقصیر من نبود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: ورود ویروس از چین به آمریکا تقصیر من نبود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید