جان بابایی: 18 ماما بر اثر کرونا جان باختند

به گزارش تور انگلیس، معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 17 هزار و 567 ماما در بیمارستان های کشور مشغول خدمت هستند، 30 درصد آن ها در بیمارستان های کرونا فعالیت می کنند و از این تعداد 3100 نفر به کرونا مبتلا شدند و 18 نفر بر اثر کووید19 جان باختند.

جان بابایی: 18 ماما بر اثر کرونا جان باختند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، قاسم جان بابایی روز چهارشنبه به مناسبت فرارسیدن 5 آوریل برابر با 15 اردیبهشت روز جهانی ماما افزود: امروز که جهان در حال مبارزه با پاندمی کووید 19 است و کادر درمانی در خط اول این مبارزه قرار دارند، جامعه مامایی کشور نیز به مناسبت وظیفه خطیر خود که حفظ سلامت مادران و نوزادان کشور است جلوه های باشکوهی از ایثار و از خود گذشتگی به نمایش گذاشتند.

وی گفت: پانزدهم اردیبهشت مصادف با پنجم ماه می، از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی (ICM)، روز جهانی مامایی نام گرفته و فرصت مغتنمی برای گرامیداشت و یادآوری جایگاه مامایی در نظام سلامت و قدردانی از خدمات و زحمات این قشر صبور است.

جان بابایی افزود: ارتقا و حفظ سلامت مردم، پاسخگویی به انتظارات آن ها و حفاظت مالی در برابر هزینه های نامطلوب، از اهداف اساسی نظام سلامت به شمار می رود. بهبود کیفیت خدمات بهداشتی درمانی و افزایش دسترسی به این خدمات، متضمن ارتقای سلامت مردم است.

وی ادامه داد: ماما ها با توجه به توانمندی ها و مهارت هایی که در حین تحصیل کسب می کنند، قادر به ارائه خدمات ادغام یافته برای همه گروه های سنی هستند و از این جهت بنا به اذعان سازمان بهداشت جهانی در کاهش مرگ و میر و ارتقای شاخص های سلامت مادران و نوزادان و بچه ها و بهبود 52 شاخص حیاتی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

جان بابایی با اشاره به شعار امسال روز جهانی مامایی، افزود: شعار امسال روز جهانی مامایی معین شده از سوی کنفدراسیون بین المللی مامایی (ICM) عبارت از سرمایه گذاری بر روی ماماها، بهبود کیفیت شاخص ها است که بر همین موضوع تاکید دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت شرح داد: از جمله خدمات قابل ارائه توسط ماما ها می توان به غربالگری های دوران بارداری، غربالگری های سرطان های شایع زنان، مراقبت های پیش از بارداری، دوران بارداری و زایمان و پس از زایمان، مراقبت از مادران پرخطر، مراقبت نوزاد، شیردهی ساعت اول نوزاد و نقش فعال آنان در استقرار اقدامات ده گانه بیمارستان های دوست دار کودک و بیمارستان های دوستدار مادر اشاره کرد.

وی گفت: امروز که جهان در حال مبارزه با پاندمی کووید 19 است و کادر درمانی در خط اول این مبارزه قرار دارند، جامعه مامایی کشور نیز به مناسبت وظیفه خطیر خود که حفظ سلامت مادران و نوزادان کشور است جلوه های باشکوهی از ایثار و از خود گذشتگی به نمایش گذاشتند که در همین جا همت والای ماما های گرانقدر را ارج می نهم و بر خود لازم می دانم از تلاش های ارزشمند آن ها که همسو با اهداف نظام سلامت بوده تقدیر کنم و به خانواده های گرامی و عزیزی که در پاندمی کووید 19 عزیزان خود را که ماما بودند از دست دادند، تسلیت عرض کنم و برای آن درگذشتگان فداکار و ایثارگر از خداوند متعال طلب علوّ درجات کنم.

5270 ماما در خدمت بیماران کرونا

جان بابایی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خدمات ماما ها از ابتدای شیوع بحران کووید 19 در کنار دیگر کادر درمان، مطرح نمود: در بیمارستان های کشور 17هزار و 567 ماما مشغول به خدمت هستند که در دوران شیوع کرونا 5270 نفر (30 درصد) در بیمارستان های ریفرال کرونا ارائه خدمت کرده اند.

وی افزود: از ابتدای شروع پاندمی تا انتها سال 99 از مجموع 573 هزار و 285 زایمان طبیعی اجرا شده، حدود 370 هزار زایمان طبیعی در مراکز ریفرال و غیر ریفرال کرونا توسط ماما ها اجرا شده و حدود 26 هزار مادر باردار مشکوک به کرونا در سال 99 به بیمارستان ها مراجعه کرده اند.

جان بابایی ادامه داد: حدود 15 هزار مادر مبتلا به کرونا در سال 99 برای زایمان یا دریافت مراقبت در حین بارداری در مراکز ریفرال و غیر ریفرال کرونا بستری شد. از این تعداد، حدود سه هزار نفر زایمان طبیعی و 3500 نفر هم سزارین شده اند. بقیه مادران نیز در طی بارداری بستری شده بودند (سن ختم بارداری نرسیده بودند) و ترخیص شده اند.

وی با بیان اینکه تعداد مادران باردار یا زایمان کرده بستری در بخش های مراقبت های ویژه یا تنفسی 2400 نفر بوده است، گفت: همکاران مامای حوزه درمان، به دلیل تعطیلی مطب ها و مراکز مشاوره مامایی در ارائه مشاوره و ویزیت ها در زمینه شکایت های شایع زنان، مسائل دوران بارداری و مسائل شیردهی در دوران کرونا نیز مشارکت داشته اند.

جان بابایی آمار ماما های مبتلا به کووید 19 از ابتدای پاندمی تا به امروز را قریب به 3100 نفر عنوان کرده و گفت: تا به امروز 18 ماما در این پاندمی به شهدای سلامت پیوسته اند.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه اظهار کرد: از دیگر اقداماتی که در راستای ارتقای سلامت مادران و نوزادان اجرا شده، اجرای برنامه ترویج زایمان طبیعی به عنوان یکی از برنامه های طرح تحول نظام سلامت است که در سراسر کشور به اجرا درآمد.

بیش از سه میلیون و 300 هزار زایمان رایگان از سال 93

وی به اهم اقدامات اجرا شده در برنامه ترویج زایمان طبیعی اشاره و مطرح نمود: تدوین سند سیاست ترویج زایمان طبیعی با موضوع تکریم مادر باردار، انجام سه میلیون و 323 هزار و 196 زایمان طبیعی رایگان در مراکز دولتی از اردیبهشت 93 تا انتها سال 99 با رویکرد افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت و بهبود شاخص های عدالت در سلامت، راه اندازی و تجهیز 1800 واحد LDR (اتاق زایمان تک نفره) در مراکز درمانی دولتی به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار با رویکرد افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت با کیفیت از دیگر اقدامات اجرا شده است.

جان بابایی افزود: افزایش رضایتمندی گیرندگان خدمت، شرکت یک میلیون و 150 هزار نفر در کلاس های های مجازی رایگان آمادگی برای زایمان ویژه مادران باردار با رویکرد افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت با کیفیت و اجرای برنامه ارتقای کیفیت خدمات زایمان طبیعی از سال 99 به منظور ارتقای ایمنی زایمان طبیعی در کلیه مراکز، از جمله برنامه ترویج زایمان طبیعی اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1050

به "جان بابایی: 18 ماما بر اثر کرونا جان باختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان بابایی: 18 ماما بر اثر کرونا جان باختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید