دولت روحانی 5000 تن ذرت را فاسد کرد

به گزارش تور انگلیس، گمرک تأیید کرد که 5 هزار تن ذرت در فاصله زمانی 92 تا 99 در بنادر جنوب کشور مانده و فاسد شده که این حجم به معنی از دست رفتن یک میلیون و 750هزار دلار ارز 4200تومانی از بیت المال است.

دولت روحانی 5000 تن ذرت را فاسد کرد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، دولت به منظور حمایت از دامداران و در نهایت مردم برای فراوری محصولات پروتئینی با قیمت مناسب، ارز واردات این محصولات را با نرخ 4200 تومان محاسبه می نماید، اما از عجایب اینکه در فاصله زمانی سال های 92 تا 99، 5 هزار تن ذرت در بنادر کشور به جای مانده و فاسد شده است.

این حجم ذرت در حالی در این مدت در بازار توزیع نشده و غیر قابل مصرف شده است که دامداران و مرغداران احتیاج مبرمی به این محصول داشتند و حتی مجبور به حذف گله های خود و کاهش فراوری شده اند که این اقدامات اکنون اثر خود را در بازار نشان می دهد.

در زمان حاضر هر تن ذرت در بازار های جهانی حدود 350 دلار است که 5 هزار تن ذرت معادل یک میلیون و 750 هزار دلار خواهد شد.

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک در این ارتباط گفت: پنج هزار تن ذرت در بنادر شمالی و جنوبی کشور یا انبار های مراجع تحویل گیرنده، ظرف سال های 92 تا 99 دپو شده اند که در زمان حاضر همه آن ها فاسد شده اند و باید هرچه زودتر فکری به حال این محموله ها گردد.

وی ادامه داد: گمرک بار ها درخصوص امکان فساد کالا های اساسی موجود در بنادر و گمرکات به مراجع ذی ربط در دولت گذشته هشدار داده بود، اما متأسفانه هیچ توجهی به هشدار های این سازمان طی سال های 98 و 99 نشد و نتیجه اش امروز فاسد شدن این حجم از کالا های اساسی است.

ارونقی اضافه کرد: علاوه بر موارد فوق دوهزار و 817 تن جوی دامی هم در ماه های پایانی سال 99 وارد کشور و در سال 1400 اظهار شده، اما به علت عدم تأمین ارز، در آستانه فساد قرار گرفته است.

وی ابراز کرد: ضمن اینکه 18 هزار تن ذرت هم در بندر امیرآباد و 4 هزار تن ذرت در بندر نوشهر رسوب نموده است که از سال 98 به بعد اقدام اساسی هم برای مشخص تکلیف این کالا ها صورت نگرفته است.

معاون فنی گمرک تأکید کرد: باید توجه داشت که فساد این اقلام از کالا های اساسی هیچ ارتباطی با دولت فعلی یعنی دولت سیزدهم ندارد و همه این اقلام در سال های پیش و دولت قبل فاسد شده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 1246

به "دولت روحانی 5000 تن ذرت را فاسد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت روحانی 5000 تن ذرت را فاسد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید