رونمایی از نسخه اول نظام مالیاتی هوشمند

به گزارش تور انگلیس، تهران (پانا) - رئیس سازمان امور مالیاتی از رونمایی از نسخه اول نظام مالیاتی هوشمند تا انتها دولت دوازدهم اطلاع داد و گفت: امیدواریم بستری فراهم گردد تا در سال آینده تمام اطلاعات مربوط به ثروت، درآمد، معاملات، حقوق و مزایای همه مؤدیان کشور در اختیار این سازمان قرار گیرد.

رونمایی از نسخه اول نظام مالیاتی هوشمند

به گزارش ایرنا، امیدعلی پارسا نظام مالیاتی هوشمند را نخستین اولویت این سازمان در امسال دانست و با توصیف آن با عناوین نظام مالیاتی مطلوب و ایده آل، گفت: نظام مالیاتی هوشمند، نظامی است که می تواند از هر شهروند متناسب با ثروت، درآمد و مصرفش به راحت ترین و آسان ترین شیوه ممکن، مالیات اخذ کند.

رونمایی از فاز اول نظام هوشمند مالیاتی تا انتها دولت

پارسا نظام مالیاتی ایران را در حال گذار از سیستم مالیاتی سنتی به مدرن توصیف کرد و اعلام نمود: امیدواریم تا انتها این دولت نسخه اول نظام مالیاتی هوشمند رونمایی گردد و بستر و زیرساختی فراهم کنیم تا در سال آینده تمام اطلاعات مربوط به ثروت، درآمد، مصرف، معاملات، حقوق، دریافتی، مزایا و غیره همه مؤدیان کشور به صورت پاک و قابل اعتماد در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داشته باشد. البته قاعدتا تکمیل این نظام مشابه همه کشورهای دیگر سه تا چهار سال به طول خواهد انجامید.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور درباره بسترهای لازم برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند شرح داد: گام اول تحقق این امر، الکترونیکی کردن فرآیند اخذ مالیات بود که امروز این مهم اجرا شده و در حال بهره برداری است. اما در ادامه بایستی تمام اطلاعات واقعی مربوط به درآمد، ثروت و مصرف که در جامعه فراوری می گردد، مانند همه خرید و فروش ها، تمامی معاملات کشور و غیره، طبق قانون در اختیار سازمان مالیاتی قرار بگیرد. به عبارت دیگر، باید یک کپی از همه معاملات واقعی تمامی اقشار مردم، در اختیار سازمان مالیاتی باشد. بسترهای این اتفاق فراهم شده و در حال حاضر به ویژه طی دو ماه اخیر با همراهی دستگاه های اجرایی دولتی شاهد اتفاقات عظیمی بوده ایم.

وی اضافه کرد: هم اکنون بستر سخت افزاری و نرم افزاری بسیار سنگینی برای بره برداری از نظام هوشمند مالیاتی تدارک دیده شده و طی بیش از 30 جلسه تعیین فنی راجع به این بسترها گفتگو اجرا شده است. به همین دلیل دستگاه های دولتی و حکومتی به ویژه مجموعه دستگاه های نظارتی و قوه قضائیه با ما همراه هستند تا همه معالات کشور مورد پوشش قرار گیرد.

پارسا همچنین به موانع پیشرفت این جهت اشاره داشت و شرح داد: سازمان امور مالیاتی از حدود 88 دستکاه اجرایی اطلاعات می گیرد که از این میان 44 دستگاه همکاری خوبی با ما دارند، اما از همکاری 12 دستگاه راضی نیستیم. ما این دستگاه ها را به دستگاه های نظارتی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی معرفی نموده ایم، همچنین خزانه هم جلوی تخصیص بودجه آنها را گرفته است. چند موردی نیز به قوه قضائیه معرفی شده اند.

نظارت نظام مالیاتی هوشمند بر تمامی دستگاه های اجرایی دولتی و غیردولتی

رئیس سازمان امور مالیاتی در این گفت وگو با اشاره به ماده 169 و 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم شرح داد: بر اساس قانون همه دستگاه های دولتی و غیردولتی باید تمامی اطلاعاتشان به سازمان امور مالیاتی متصل گردد و این اتفاق در حال رخ دادن است.

وی همچنین به قانون سامانه مودیان و انتهاه های فروشگاهی کشور که توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شده نیز اشاره نمود و اضافه کرد: این قانون دربرگیرنده تمام معاملات کشور و تمام فروشگاه های عظیم و عمده است که تا سال آینده نیز این موضوع به صورت کامل محقق خواهد شد. در صورت تحقق این موضوع، اطلاعات همه معاملات کشور در لحظه اتفاق، به سازمان امور مالیاتی منتقل شده و دیگر اختلافی میان مودی و ممیز مالیاتی وجود نخواهد داشت. همچنین همه اطلاعات مالی مربوط به ثروت، درآمد و مصرف کلیه دستگاه های اجرایی دولتی و غیردولتی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت و این سازمان به نیابت از مردم و حاکمیت، متناسب با ثروت، درآمد و مصرف، مالیات را دریافت خواهد نمود.

راه چاره کشور توجه به اصلاح نظام مالیاتی است

پارسا یکی از مواهب تغییر نظام مالیاتی سنتی به مدرن را علاوه بر تحقق عدالت مالیاتی، افزایش میزان مالیات دریافتی دانست و تاکید نمود: در کشورهای پیشروی جهان حدود 85 درصد کل بودجه کشور از مالیات تامین می گردد، در کشور ما این عدد 35 درصد است.

رئیس سازمان امور مالیاتی به ایرنا گفت: در این کشورها بین 25 تا 30 درصد کل درآمدها در اختیار دولت قرار می گیرد تا برای انجام وظایف حاکمیتی و عمومی مصرف گردد، اما در کشور ما این عدد 7 تا 8 درصد است. بنابراین باید با اصلاح قوانین، مقررات، فرایندها و فرهنگ مالیاتی و باور به این که مدیریت کشور راه حلی جز تامین مالیات توسط همه مردم متناسب با درآمد، ثروت و مصرف با تمرکز بر 15 درصد بالای جامعه، ندارد، به دنبال افزایش سهم مالیات در بودجه کشور باشیم.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال، دولت ایران ماهانه حدود 30 هزار میلیارد تومان باید به تمام کارکنان کشوری و لشگری پرداخت کند، اما کل مالیاتی که در کشور وصول می گردد 12 تا 13 هزار میلیارد تومان است. در گذشته نفت داشتیم و با فروش نفت این کسری جبران می شد. اما امروز این نفت نیست، همین امر بر اهمیت تحول در نظام مالیاتی می افزاید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 583

به "رونمایی از نسخه اول نظام مالیاتی هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از نسخه اول نظام مالیاتی هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید