زنگ خطر کمبود عرضه گاز طبیعی مایع به صدا درآمد

به گزارش تور انگلیس، شرکت رویال داچ شل اعلام نمود دنیا در یک دهه آینده به دلیل ضعف سرمایه گذاری در پروژه های جدید، با کمبود گاز طبیعی مایع (LNG) روبرو می گردد.

زنگ خطر کمبود عرضه گاز طبیعی مایع به صدا درآمد

به گزارش خبرنگاران، این غول انرژی انگلیسی-هلندی این هشدار را در دومین دورنمای LNG سالانه خود صادر کرد. طبق گزارش شل، بازار LNG سال گذشته 29 میلیون تن رشد کرد که 30 درصد بالاتر از برآوردهای قبلی بود.

معاملات LNG در سال 2017 به 293 میلیون تن رسید که بالاتر از 100 میلیون تن در ابتدای قرن بود. بنا بر محاسبات شل، صادرات حدود 300 میلیون تن LNG در سال گذشته برای تامین نیروی حدود 575 میلیون خانه کافی بوده است.

گاز طبیعی مایع نقش رو به رشدی در سبد انرژی ایفا می نماید زیرا کشورهای سراسر دنیا به دنبال کاهش پیامد تغییرات اقلیمی هستند. اگرچه گاز طبیعی یک سوخت فسیلی منتشرکننده کربن است، اما نسبت به زغال سنگ و نفت کوره، پاکتر به شمار می رود.

گزارش شل خبر خوبی برای این صنعت است که انتظار دارد میزان بالایی ظرفیت فراوری LNG در چند سال آینده اضافه گردد. انتظار می رود در آمریکا، پنج انتهاه صادرات LNG تا انتها سال 2019 راه اندازی گردد.

تحلیلگران انتظار دارند قیمت گاز طبیعی اندک بماند زیرا بازار پذیرای عرضه جدیدی می گردد اما شل هشدار داده که شرایط بازار ممکن است تا اواسط دهه 2020 از مازاد عرضه به کمبود عرضه تغییر کند.

مارتن وتسلار، مدیر گاز و انرژیهای جدید یکپارچه شل اظهار کرد: ما همچنان شاهد تقاضای قابل توجهی از سوی واردکنندگان سنتی در آسیا و اروپا هستیم اما همچنین می بینیم که LNG انرژی پاکتر و قابل اتکاتری برای سایر کشورهای دنیا فراهم می نماید. تنها در آسیا، تقاضا به میزان 17 میلیون تن افزایش یافت که تقریبا برابر با میزان فراوری اندونزی - پنجمین صادرکننده بزرگ LNG دنیا - در سال 2017 بود.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، چین در سال 2017 از کره جنوبی سبقت گرفت و دومین واردکننده بزرگ LNG در دنیا شد. واردات چین در سال میلادی گذشته بدنبال تصمیم پکن برای کاهش اتکا به نیروگاههای زغال سوز، به 38 میلیون تن رسید. شل پیش بینی می نماید رشد صادرات LNG عمدتا از سوی استرالیا و آمریکا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-england.ir شناسه مطلب: 140

به "زنگ خطر کمبود عرضه گاز طبیعی مایع به صدا درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر کمبود عرضه گاز طبیعی مایع به صدا درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید